Ciphertrace: Krypto przestępczość w 2020 roku spadła o 57% | Wiadomości | CrypS.

Ciphertrace: Krypto przestępczość w 2020 roku spadła o 57%

Redakcja
kryptowaluty hacki blockchain

Według firmy CipherTrace liczba przestępstw wymierzonych w sektor wirtualnych walut w 2020 roku spadła o ponad połowę.

Raport firmy dot. krypto przestępczości i przeciwdziałania praniu pieniędzy ujawnił, że straty z tytułu kradzieży kryptowalut, hacków i oszustw w porównaniu z rokiem 2020 spadły o 57%, do 1,9 miliarda dolarów. Mniejsza liczba incydentów spowodowana jest głównie poprawą systemów bezpieczeństwa. W 2019 roku wartość krypto naruszeń sięgnęła rekordowej sumy 4,5 mld USD.

CipherTrace stwierdziła, że w ciągu ostatnich dwóch lat krypto przestępczość zdominowały “ogromne exit scamy”, takie jak np. PlusToken. Sama wartość tego przekrętu to ok. 2,9 miliarda dolarów netto. W 2020 r. podobny schemat stworzony przez tych samych sprawców, wyłudził od inwestorów 1,1 miliarda dolarów. WoToken, bo tak nazwany został nowy “projekt” stanowił 58% wolumenu w tym roku.

W raporcie stwierdzono, że dominującym przestępstwem związanym z kryptowalutami jest oszustwo, a następnie kradzież i ataki ransomware. Dave Jevans, dyrektor naczelny CipherTrace, powiedział dla agencji Reuters:

“Kradzieże z włamań przeciwko scentralizowanym giełdom nadal się zmniejszają, ponieważ te instytucje finansowe dojrzewają i przyjmują silniejsze środki bezpieczeństwa”.

Wzrost cyberprzestępczości w sektorze DeFi

Jednak w 2020 roku nastąpił gwałtowny wzrost przestępstw związanych ze zdecentralizowanymi finansami. Większość z nich to tzw. “rug pulls”. Jest to sytuacja, w której token jest sztucznie pompowany i dumpowany, a jego twórcy i pierwsi inwestorzy wycofują się z rynku, pozostawiając spóźnialskich bez grosza przy duszy.

Mówiąc dokładniej, przestępcy likwidują całą pulę płynności, pozostawiając posiadaczy pozostałych tokenów bez płynności i bez możliwości handlu, co niszczy pozostałą wartość tokena:

“Połowa wszystkich hacków kryptowalutowych w 2020 r. dotyczyła protokołów DeFi – wzorzec, który był praktycznie nieistotny we wszystkich poprzednich latach – a prawie 99% wolumenu dużych oszustw w drugiej połowie 2020 r. wynikało z protokołów DeFi wykonujących “rug pulls” i inne oszustwa związane z wyjściem z rynku w schemacie przypominającym wczesny szał ICO z 2017 r.”.

Ze względu na to, że protokoły DeFi są w większości nieuregulowane, mają wiele wyjątków od tradycyjnych systemów egzekwowania prawa, z którymi borykają się scentralizowane giełdy, firmy świadczące usługi pieniężne i banki.

Największa kradzież w 2020 roku, czyli włamanie do scentralizowanej giełdy KuCoin o wartości 281 milionów dolarów, również dotyczyła sektora DeFi. Przestępcy próbowali wyprać skradzione fundusze za pośrednictwem Uniswap, największej na świecie zdecentralizowanej giełdy.

kryptowaluty hacki blockchainreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.