Chiny testują biometryczny portfel sprzętowy na CBDC | Wiadomości | CrypS.

Chiny testują biometryczny portfel sprzętowy na CBDC

Konrad Juszczyk
Chiny testują biometryczny portfel sprzętowy na CBDC CBDC

Chiński cyfrowy juan jest testowany w coraz większej ilości miast, a rozwój CBDC dla kraju jest jednym z czołowych projektów. Z tego powodu Chiny chcą, aby korzystanie z lokalnej kryptowaluty było jak najprostsze.

Portfel sprzętowy na odciski palców

Według lokalnego portalu informacyjnego w Chinach „Xinhua” komercyjny bank detaliczny „Postal Savings Bank of China” stworzył już biometryczny portfel sprzętowy na potrzeby projektu, nad którym pracował od stycznia tego roku. Chińscy konsumenci mają już możliwość udział w testach cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w Pekinie za pomocą innowacyjnego rozwiązania w okresie Chińskiego Nowego Roku.

Agencja informacyjna Xinhua, podała przykład działania nowego portfela – 60-letni obywatel Pekinu, wszedł do herbaciarni Wangfujing Wuyutai. Wyjął „kartę” i zeskanował ją na urządzeniu w sklepie. […] Następnie zapłacił za zakupione towary, a ona natychmiast wyświetliła kwotę transakcji i saldo.

Ponoć specjalny portfel sprzętowy ma umożliwić weryfikację tożsamości użytkowników za pomocą specjalnych czytników linii papilarnych. Cały proces ma być przejrzysty i intuicyjny. Innowacyjny portfel powstał z myślą o starszych użytkownikach DCEP, aby korzystać bez większych problemów z cyfrowej waluty Chin. Ma on umożliwić dostęp użytkownikom CBDC do usług zdrowotnych bez korzystania ze smartfonów oraz pomóc w weryfikacji tożsamości i uwierzytelnianiu płatności online, jak i offline.

Dzięki tej karcie o wiele wygodniej jest wchodzić do miejsc publicznych i wychodzić z nich, a płacić można zaledwie jednym dotknięciem. Jest to szczególnie dobry sposób dla osób starszych, które mają trudności z używaniem smartfonów. – mówi Postal Savings Bank of China

Karta biometryczna jest częścią rosnącej listy portfeli sprzętowych dla cyfrowego juana. W lutym również oddział Banku Rolnego Chin w Xiong’an opracował portfel sprzętowy dla cyfrowego juana. Oprócz tworzenia portfeli sprzętowych Bank Rolny Chin uruchomił również program pilotażowy bankomatów, umożliwiający obywatelom wymianę gotówki na cyfrowy juan.

Chiny testują biometryczny portfel sprzętowy na CBDC
reklama
reklama