Chiny powracają na drugie miejsce w rankingu wydobycia BTC | Wiadomości | CrypS.

Chiny powracają na drugie miejsce w rankingu wydobycia BTC

Mariusz Przepiórka
chińskie władze zamknęły szereg nielegalnbych kopalni kryptowalut

Rządowi chińskiemu nie udało się zlikwidować działalności kryptowalutowej po wprowadzeniu zakazu w ubiegłym roku. Zgodnie z najnowszym raportem, Chiny ponownie stanowią jedno z największych centrów wydobycia bitcoinów.


W styczniu 2022 roku, kilka miesięcy po wprowadzeniu rządowego zakazu prowadzenia działalności kryptowalutowej, Chiny były drugim co do wielkości dostawcą współczynnika hash rate. Takie dane przedstawiono w nowym raporcie Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI).

Górnicy bitcoinowi w Chinach odpowiadali na początku 2022 roku za 21,1% całkowitego globalnego współczynnika hash rate w odniesieniu do BTC. Pierwszą pozycję zajmowali górnicy ze Stanów Zjednoczonych, którzy według raportu odpowiadali za 37,8% globalnego współczynnika hash rate.

Najwięksi gracze na rynku wydobycia bitcoina - (CBECI)
Najwięksi gracze na rynku wydobycia bitcoina – (CBECI)

Jeszcze w 2019 roku Chiny były największym krajem wydobywającym bitcoiny na świecie, z lokalną wartością hash rate stanowiącą ponad 75%. Następnie wskaźnik hash rate spadł do 0% w lipcu i sierpniu 2021 roku po serii zamknięć farm wydobywczych. Pomimo wprowadzenia zakazu wydobycia kryptowalut we wrześniu 2021 roku, udział w hash rate wzrósł do 22,3% w tym miesiącu i w analizowanym okresie nie spadł poniżej 18%. Górnicy z Państwa Środka kontynuują działalność w ukryciu.

– Nasze dane empirycznie potwierdzają informacje udostępniane przez osoby z branży, że wydobycie bitcoina w Chinach wciąż ma się dobrze. Poziom wydobycia jest oczywiście daleki od krajowych rekordów, ale Chiny wciąż odpowiadają za jedną piątą globalnego hash rate – powiedział Alexander Neumueller, kierujący projektem CBECI.

Rosja wypada z pierwszej trójki

Najnowsze dane CBECI sygnalizują również niewielki spadek udziału Kazachstanu w globalnym hash rate. Udział ten spadł w Kazachstanie (trzecim co do wielkości ośrodku wydobycia bitcoinów) z 18% w sierpniu do 13,2% w styczniu.

Z danych CBECI wynika również, że obecnie aż 9% globalnego hash rate jest generowane przez górników BTC, którzy prowadzą swą działalność w niekreślonych lokalizacjach. Kanada i Rosja są kolejnymi głównymi ośrodkami wydobycia, na które przypada odpowiednio 6,5% i 4,7% globalnego hash rate. Poza wypadnięciem z trójki największych krajów pod względem siły wydobycia BTC, w Rosji odnotowano również spadek rzeczywistego hash rate z 13,6 EH/s w sierpniu do 8,6 EH/s w styczniu.

chińskie władze zamknęły szereg nielegalnbych kopalni kryptowalut
reklama
reklama