Chińskie banki zabiegają o firmy kryptowalutowe w Hongkongu

Chińskie banki zabiegają o firmy kryptowalutowe w Hongkongu

Anna Sutowicz
Chinskie banki przyjazne firmom krypto w Hongkongu

Wiele oddziałów chińskich banków państwowych w Hongkongu zaczęło oferować usługi lokalnym firmom zajmującym się kryptowalutami.


Firmy kryptograficzne wkraczające do Hongkongu znajdują zaskakujące źródło potencjalnego wsparcia: chińskie banki państwowe. Oddziały Bank of China Ltd., Bank of Communications Co., Shanghai Pudong Development Bank z Hongkongu zaczęły oferować usługi lokalnym firmom kryptograficznym lub złożyły takie zapytania – zgodnie z dzisiejszym raportem Bloomberga. Sektor kryptowalut wcześniej był odrzucany przez duże banki i napotykał trudności w zapewnieniu normalnych usług bankowych, takich jak otwarcie rachunku dla pracowników i sprzedawców.

Nacisk ze strony chińskich kredytodawców wiele dla nas znaczy, ponieważ jest to coś, czego nigdy nie spodziewałbyś się w tym momencie, nawet na całym świecie – powiedział Sung Min Cho, założyciel i szef beoble, dostawca systemu przesyłania wiadomości dla zdecentralizowanych aplikacji.

To czas, w którym pożyczkodawcy wypełniają pustkę po niepowodzeniach amerykańskich banków technologicznych Silicon Valley Bank, Silvergate Capital i Signature Bank.

Hongkong jako centrum kryptowalut

Wiele wskazuje na to, że Hongkong dąży do odzyskania pozycji międzynarodowego centrum finansowego dla aktywów cyfrowych i firm zaangażowanych w rozwój Internetu poprzez zdecentralizowane łańcuchy bloków, znane jako Web3. W ubiegłym miesiącu sekretarz finansowy Hongkongu Paul Chan poinformował, że rząd przeznaczy 50 milionów HKD (6,37 mln USD) na rozwój sektora, który nazywa „złotą szansą” na prowadzenie innowacyjnego rozwoju.

Christopher Hui, sekretarz do spraw usług finansowych i skarbu Hongkongu powiedział, że ponad 80 firm z zagranicy i Chin kontynentalnych wyraziło zainteresowanie utworzeniem operacji Web3 w Hongkongu, przed nowymi przepisami kryptograficznymi, które wejdą w życie od czerwca.

Zakaz kryptowalut w Chinach

We wrześniu 2021 roku chiński rząd uznał wszelką działalność krypto za nielegalną, twierdząc, że kryptowaluty spowodowały zakłócenie porządku gospodarczego i finansowego kraju, a także stały się narzędziem wykorzystywanym przez przestępców. Jednak mimo trwających represji ze strony chińskiego rządu, nadal znaczna liczba inwestorów kryptowalutowych przebywa w Chinach.

Były doradca banku centralnego Chin, Huang Yiping, sugeruje, że rząd w Pekinie powinien znów rozważyć swoje surowe embargo na kryptowaluty:

Zakazanie kryptowalut może być praktyczne w krótkim okresie, ale to, czy jest zrównoważone w dłuższej perspektywie, zasługuje na dogłębną analizę. Nie ma szczególnie dobrego sposobu na zapewnienie stabilności i funkcji, jeśli chodzi o to, jak kryptowaluty powinny być regulowane, zwłaszcza dla kraju rozwijającego się, ale ostatecznie może być konieczne znalezienie skutecznego podejścia.

Huang, który obecnie jest profesorem ekonomii na jednym z uniwersytetów w Pekinie twierdzi, że zakaz działalności związanej z krypto może doprowadzić do utraty możliwości wprowadzania innowacji w najnowocześniejszych technologiach.

Chinskie banki przyjazne firmom krypto w Hongkongureklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.