Chińska giełda BigVerse została uznana za winną wybijania NFT ze skradzionych dzieł sztuki | Wiadomości | CrypS.

Chińska giełda BigVerse została uznana za winną wybijania NFT ze skradzionych dzieł sztuki

Maciej Żerelik
nft przestępczość

Sąd w Hangzhou, mieście położonym we wschodniej części Chin, pociągnął do odpowiedzialności firmę macierzystą NFTCN, BigVerse, za umożliwienie użytkownikowi wybijania NFT z kradzionych dzieł sztuki. Platforma miała nie dopilnować, aby użytkownik wybijający NFT był prawowitym właścicielem dzieła.


Zgodnie z raportem South China Morning Post, sąd orzekł, że NFTCN ponosi winę za dopuszczenie do naruszenia „prawa właściciela do rozpowszechniania dzieł poprzez sieci informacyjne”.

Pozew przeciwko BigVerse został złożony przez firmę Qice z siedzibą w Shenzhen. Powód twierdził, że jeden z użytkowników rynku NFTCN wystawił na sprzedaż niewymienny token z grafiką przedstawiającą rysunkowego tygrysa otrzymującego zastrzyk ze szczepionki, którego autorem jest artysta Ma Qianli. Według raportu, rysunek ten został sprzedany przez anonimowego użytkownika za 137 dolarów.

Aby zrekompensować straty, BigVerse nakazano zapłacić Qice grzywnę w wysokości 611 dolarów i wysłanie NFT na tzw. „eater adress”, który jest w zasadzie portfelem kryptowalutowym bez klucza prywatnego.

Sąd argumentował, że BigVerse jest odpowiedzialna za nadzorowanie działań użytkowników, które naruszają prawa innych klientów, ponieważ bezpośrednio czerpie zyski z takich transakcji. Zasugerował również, że rynek NFT powinien stworzyć mechanizm weryfikacji praw autorskich.

nft przestępczośćreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.