Chainalysis stworzyła nowe narzędzia utrudniające omijanie sankcji | Wiadomości | CrypS.

Chainalysis stworzyła nowe narzędzia utrudniające omijanie sankcji

Maciej Żerelik
Chainalysis

Firma Chainalysis ogłosiła dzisiaj premierę dwóch nowych narzędzi, które ułatwią sprawdzanie portfeli kryptowalutowych pod kątem zgodności z sankcjami.

Narzędzia te to wyrocznia on-chain – która działa już dzisiaj – oraz API – którego uruchomienie jest planowane na przyszły miesiąc. W oświadczeniu firmy analitycznej możemy przeczytać:

Ponieważ kraje na całym świecie nadal stosują sankcje gospodarcze w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, zdecentralizowane grupy Web3, takie jak DEX-y, platformy DeFi, DAO i deweloperzy dapp poszukują lekkich narzędzi, które pomogą im i ich klientom przestrzegać polityki sankcji.

Michael Gronager, współzałożyciel i dyrektor generalny Chainalysis powiedział z kolei:

Teraz nadszedł czas, aby branża pokazała, że przejrzystość nieodłącznie związana z blockchainem sprawia, że kryptowaluta jest skutecznym środkiem odstraszającym od uchylania się od sankcji.

Narzędzia te zostaną udostępnione uczestnikom rynku kryptowalut zupełnie za darmo.

Do czego służą te narzędzia?

Wyrocznia Chainalysis to smart kontrakt, który w istocie jest fragmentem kodu przeznaczonym do wykonywania serii instrukcji. Sprawdza on czy adres portfela został objęty sankcjami. Sam smart kontrakt jest utrzymywany przez Chainalysis i będzie „regularnie aktualizowany”.

API będzie korzystać z tych samych danych, co wyrocznia, aby potwierdzić, czy adres znajduje się na jakiejkolwiek liście sankcji. Jest to jednak narzędzie przeznaczone dla publicznych interfejsów internetowych i mobilnych, w przeciwieństwie do wyroczni, która powstała z myślą o projektach DeFi.

Chainalysisreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.