Cardano zyskuje 15% po słowach Hoskinsona o Plutus | Wiadomości | CrypS.

Cardano zyskuje 15% po słowach Hoskinsona o Plutus

Mariusz Przepiórka
Cardano zyskuje 15% po słowach Hoskinsona o Plutus

Cena kryptowaluty cardano (ADA) wzrosła o prawie 15% po tym, jak szef IOHK Charles Hoskinson wypowiedział się na temat bezpieczeństwa inteligentnych kontraktów Plutus. Jego uwagi pojawiły się po włamaniach do projektów DeFi MonoX i Badger DAO, do których doszło w ubiegłym tygodniu.

– Właśnie dlatego Plutus został opracowany dla cardano. Dobre języki programowania i narzędzia są dostępne dla programistów i odbiorców, pozwalając im pisać świetny i bezpieczny kod. Korzystanie z niewłaściwych języków stanowi broń, która może skrzywdzić gospodarza – napisał Hoskinson.

Po publikacji szefa IOHK cena cardano przekroczyła poziom 1,76 USD. Później spadła do 1,66 USD.

Kradzież 31 mln USD w ataku na MonoX

30 listopada doszło do wspomnianego ataku na platformę MonoX, z której haker wyprowadził kryptowaluty o wartości 31 mln USD. Według deweloperów, atakujący wykorzystał błąd w kodzie kontraktu swapowego – dzięki niemu mógł „napompować” cenę tokena MONO, a następnie zakupić za niego „wszystkie inne aktywa w puli”.

– Bezpieczeństwo zawsze było dla nas bardzo ważne. Przez trzy miesiące testowaliśmy platformę, uruchomiliśmy program wykrywania błędów i przeprowadziliśmy trzy audyty przed uruchomieniem. Podczas tych audytów, wszystkie elementy wysokiego ryzyka zostały natychmiast naprawione – napisali deweloperzy platformy po incydencie.

Badger DAO szczuplejsze o 120 mln USD

Z kolei 2 grudnia nieznany sprawca włamał się do protokołu DeFi Badger DAO. PeckShield szacuje, że szkody przekroczyły wartość 120 mln USD – haker wyprowadził 2100 BTC i 151 ETH. Haker miał wykorzystać błąd w interfejsie użytkownika. Zespół projektowy zawiesił wszystkie inteligentne kontrakty i prowadzi dochodzenie w sprawie tego incydentu. Programiści zaangażowali również ekspertów z Chainalysis i zgłosili incydent organom ścigania w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

We wrześniu 2021 firma IOHK aktywowała aktualizację Alonzo, która umożliwiła wdrażanie inteligentnych kontraktów w sieci Cardano. Obecnie jednak nie istnieją praktycznie żadne działające zdecentralizowane aplikacje na blockchainie.

Cardano zyskuje 15% po słowach Hoskinsona o Plutus
reklama
reklama