Były CSO Ubera zapłacił 100 tys. w BTC, aby zatuszować wyciek danych | Wiadomości | CrypS.

Były CSO Ubera zapłacił 100 tys. w BTC, aby zatuszować wyciek danych

Zerelik Maciej
creepy hacker - mask - blue face

Joseph Sullivan, były CSO w Uberze, zapłacił 100 000 dolarów w BTC za zatuszowanie włamania do Ubera w 2016 roku. Podczas włamania doszło do wycieku danych osobowych 57 milionów kierowców i klientów.

Departament Sprawiedliwości USA (DoJ) twierdzi, że od kwietnia 2015 roku do listopada 2017 roku dwie nieznane osoby dotarły do Sullivana za pomocą poczty elektronicznej i zażądały „sześciocyfrowej sumy w zamian za milczenie”.

Hakerzy twierdzili, że uzyskali dostęp i pobrali bazę danych firmy Uber, która zawierała dane osobowe 57 milionów klientów i kierowców. Baza danych zawierała głównie numery praw jazdy około 600 000 pracowników Ubera. DoJ twierdzi, że Sullivan celowo ukrył informacje i wprowadził w błąd Federalną Komisję Handlu w sprawie tego naruszenia.

„Chociaż ta sprawa jest skrajnym przykładem długotrwałej próby obejścia egzekwowania prawa, mamy nadzieję, że firmy wstaną i zwrócą na nią uwagę”

– powiedział zastępca agenta specjalnego ds. nadzoru.

Sullivan zapłacił hakerom 100 000 dolarów w BTC w grudniu 2016 roku, mimo że hakerzy nie podali swoich prawdziwych nazwisk. Były CSO Ubera został oskarżony o utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości.

Ostatnie wydarzenia

Ostatnio informowaliśmy, że sąd w Tokio nakazał zajęcie cyfrowych aktywów powiązanych z włamaniem na giełdę Coincheck. Przejęte kryptowaluty nie stanowią nawet 0,01% ze skradzionych środków, jednak tego typu orzeczenie pojawiło się w Japonii po raz pierwszy.

W Stanach Zjednoczonych aresztowano 5 głównych postaci piramidy finansowej AirBit Club. Władze USA otworzyły ostatnio akty oskarżenia, w których znalazły się zarzuty oszustwa i prania brudnych pieniędzy. Podejrzewa się, że zatrzymani w sprawie, wyłudzili co najmniej 20 mln USD.

W środę dowiedzieliśmy się też, że Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, współpracuje z ukraińskimi organami ścigania w celu zlikwidowania kilku zakrojonych na szeroką skalę projektów piorących brudne pieniądze.

creepy hacker - mask - blue face
reklama
reklama