Binance pomaga ukraińskim organom ścigania w likwidowaniu krypto oszustów | Wiadomości | CrypS.

Binance pomaga ukraińskim organom ścigania w likwidowaniu krypto oszustów

Zerelik Maciej
binance zaprzecza, że próbował przejąć union bank

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, współpracuje z ukraińskimi organami ścigania w celu zlikwidowania kilku zakrojonych na szeroką skalę projektów piorących brudne pieniądze.

We współpracy z giełdą, ukraińska policja cybernetyczna zidentyfikowała i aresztowała grupę przestępców zaangażowanych w ataki ransomware i wypranie 42 milionów dolarów.

Według raportu, grupa przestępcza od 2018 roku wyprała miliony w kryptowalutach. Przedstawiciel Binance powiedział, że wszyscy podejrzani są obywatelami Ukrainy i zostali aresztowani w czerwcu 2020 roku.

Według Binance, grupa działała głównie na Ukrainie, ale była również zaangażowana w kilka cyberataków na skalę światową. Rzecznik odmówił podania dodatkowych szczegółów na temat wielkości grupy lub innych osób i podmiotów, które były w nią zaangażowane.

Aresztowania miały miejsce wkrótce po rozpoczęciu przez Binance współpracy z ukraińskimi organami ścigania na początku 2020 roku.

Dochodzenie jest częścią projektu Binance tzw. „Bulletproof Exchangers”, który ma na celu śledzenie transakcji pomiędzy Binancem, a podmiotami wysokiego ryzyka.

Wewnętrzna jednostka wywiadowcza Binance

Dochodzenia tego typu prowadzone są przede wszystkim przez wewnętrzną jednostkę wywiadowczą giełdy ds. ryzyka, znaną jako Binance Sentry oraz oddział analityczny – Security Data Science.

Jak zauważył przedstawiciel giełdy, oprócz Ukrainy, Binance obsługuje wnioski organów ścigania z wielu jurysdykcji na całym świecie. Binance był zaangażowany w podobne dochodzenie w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2019 roku. Giełda poinformowała, że Binance pomógł brytyjskim prokuratorom w dochodzeniu w sprawie SCAMu, który wyłudził 51 mln dolarów.

Wysiłki giełdy na rzecz pomocy Ukrainie w zwalczaniu lokalnych przestępstw kryptowalutowych, pojawiają się na tle ugruntowanej współpracy między giełdą a byłą republiką radziecką. Pod koniec 2019 roku Binance podpisał porozumienie z ukraińskim Ministerstwem Transformacji Cyfrowej, które ma pomóc Ukrainie w opracowaniu regulacji prawnych związanych z działalnością kryptowalutową.

Według raportu Chainalysis, w 2019 roku ponad 52% wszystkich nielegalnych transferów Bitcoinów (BTC) trafiło na giełdy Binance i Huobi, przy czym sam Binance odpowiadał za ponad 27% całości.

binance zaprzecza, że próbował przejąć union bank
reklama
reklama