Brytyjskie Ministerstwo Skarbu proponuje uznanie stablecoinów za środki płatnicze | Wiadomości | CrypS.

Brytyjskie Ministerstwo Skarbu proponuje uznanie stablecoinów za środki płatnicze

Mariusz Przepiórka
Wielka Brytania chce być globalnym centrum kryptowalut

Brytyjskie Ministerstwo Skarbu poinformowało, że będzie dążyć do uregulowania „niektórych rodzajów” stablecoinów jako formy płatności. Taki zapis ma znaleźć się w przygotowywanej ustawie, która ureguluje prawo finansowe i zastąpi setki przepisów unijnych, które będą stopniowo wycofywane po Brexicie.


Ustawa poświęcona usługom i rynkom finansowym, wprowadzona obecnie do niższej izby parlamentu, zapewni rządowi nowe uprawnienia do nakazywania regulatorom przeglądu przepisów finansowych z uwzględnieniem interesu publicznego.

Brytyjska ustawa wchodzi pod obrady w chwili, gdy Unia Europejska podjęła podobne kroki w sprawie regulacji stablecoinów poprzez przepisy MiCA. Na ich mocy więksi emitenci stablecoinów będą podlegać ścisłym zasadom działania i zabezpieczeń. Tacy emitenci mieliby również być objęci limitem dziennym transakcji na poziomie 200 mln EUR (203,3 mln USD).

Ustawa przewiduje utworzenie piaskownic regulacyjnych

Zarówno MiCA, jak i nowa brytyjska ustawa, chcą stawić czoła poglądom regulatorów, którzy uznają stablecoiny za zagrożenie dla stabilności finansowej, zwłaszcza po upadku firmy Terra w maju. Zgodnie z projektem brytyjskiej ustawy, dla innowacyjnych rynków finansowych zostaną przewidziane piaskownice regulacyjne, których celem będzie umożliwienie firmom testowania nowych technologii i praktyk.

Piaskownice, które są zazwyczaj izolowanym środowiskiem testowym, wykorzystywanym przed wypuszczeniem produktów na rynek, pozwoliłyby na zwiększenie wydajności, przejrzystości i odporności nowych produktów fintech, w tym kryptowalut.

Nowe przepisy mają utrzymać pozycję Wielkiej Brytanii jako międzynarodowego i konkurencyjnego centrum finansowego. Wcześniej brytyjskie rynki finansowe były regulowane ustawodawstwem Unii Europejskiej.

Wielka Brytania chce być globalnym centrum kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.