Brytyjska policja przejęła pendrive z Ethereum wartym 9,5 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Brytyjska policja przejęła pendrive z Ethereum wartym 9,5 mln USD

Zerelik Maciej
Brytyjska policja przejęła kryptowaluty

Brytyjscy detektywi przejęli 22,25 mln dolarów od operatorów międzynarodowego krypto scamu. Wśród przejętych przedmiotów znajdował się pendrive, zawierający klucze do Ethereum wartego 9,5 miliona dolarów.

Brytyjska policja z Manchesteru ogłosiła w środę, że jej jednostka do walki z przestępczością gospodarczą skonfiskowała pendrive zawierający „ogromne ilości Ethereum”. Policja odkryła Pendrive podczas aresztowania 23-letniego mężczyzny i 25-letniej kobiety, w związku z praniem brudnych pieniędzy. Para została od tego czasu wypuszczona na wolność. W komunikacie możemy przeczytać:

Funkcjonariusze specjalni otrzymali informacje wywiadowcze, że osoby prowadzące program przebywały w Manchesterze przez określony czas i wyśledzili ich, odzyskując zaszyfrowaną pamięć USB zawierającą 9,5 miliona dolarów skradzionego ethereum.

Według policji, kolejne 12,7 miliona dolarów zostało przejęte kilka dni później, gdy zlokalizowano „sejf kryptograficzny” i „kod dostępu”. W sumie udało się przechwycić 22,25 miliona dolarów. W momencie pisania tego tekstu, ETH jest notowany na poziomie 3300 USD. Ofiary oszustwa znajdowały się w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Europie, Chinach, Australii i Hong Kongu. Policja opisała działanie oszustwa w następujący sposób:

Deponowały one pieniądze, w tym oszczędności życia, w fałszywą usługę oszczędnościową i handlową przy użyciu Binance Smart Chain, która przechowuje i rejestruje transakcje dokonywane w kryptowalutach, potwierdzając ich ruch i wartość.

Po otrzymaniu sporej sumy pieniędzy, oszuści zamknęli swoją stronę internetową i przelali środki na własne konta. Policja twierdzi:

Suma ta wyniosła łącznie 90% skradzionej kryptowaluty, a teraz rozpoczęto prace nad ponownym połączeniem jej z prawowitymi właścicielami, z których niektórzy są nadal nieznani i znajdują się na całym świecie.

Detektyw nadinspektor Joe Harrop skomentował:

Wzywamy wszystkich zaangażowanych [w] te platformy, aby zachowali szczególną ostrożność i wiedzieli, że nadal istnieją znaczące luki i zagrożenia, które mogą narazić ich oszczędności na ryzyko.

Brytyjska policja była ostatnio aktywna w konfiskowaniu kryptowalut. W lipcu Metropolitan Police skonfiskowała 250 milionów dolarów w kryptowalutach w ramach śledztwa dotyczącego prania brudnych pieniędzy. Kilka tygodni wcześniej udało się też przejąć 114 milionów funtów.

Brytyjska policja przejęła kryptowaluty
reklama
reklama