Brytyjczyk użył BTC, aby ułatwić ucieczkę z więzienia członkom ISIS | Wiadomości | CrypS.

Brytyjczyk użył BTC, aby ułatwić ucieczkę z więzienia członkom ISIS

Maciej Zerelik
finansowanie terroryzmu

27-letni Brytyjczyk stanął przed lokalnym sądem. Powodem było wysłanie Bitcoina członkom ISIS. Celem zbiórki była pomoc w ucieczce z syryjskich więzień. Hisham Chaudhary, podobno jest członkiem państwa islamskiego od ponad czterech lat .

Według informacji Dailymail, Chaudhary jest uznanym członkiem Państwa Islamskiego od początku 2016 roku. Państwo Islamskie to organizacja terrorystyczna zakazana przez brytyjskie prawo od 2014 roku.

Niektóre z obowiązków Chaudharego obejmowały zbieranie i przekazywanie funduszy za granice. Takie środki były przekazywane na pomoc schwytanym bojownikom ISIS, w ucieczce z kontrolowanych przez Kurdów obozów karnych w północnej Syrii. Preferowaną walutą Chaudhary’ego był Bitcoin. Nabył on oraz wysłał nieujawnioną kwotę BTC, aby usprawnić transakcje oraz pozostać anonimowym.

27-latek został też oskarżony o sporządzenie i rozpowszechnienie w ubiegłym roku terrorystycznej publikacji zatytułowanej „The Wholesome Fruit In The Virtues And Etiquettes Of Jihad”. W sumie na Chaudharym wisi siedem zarzutów. Cztery z nich są dot. publikacji terrorystycznej, jeden jego związku z organizacją, a dwa – aranżowanie finansowania terroryzmu.

Bitcoin, a terroryzm

W ciągu kilku ostatnich miesięcy Bitcoin zaczął być co raz częściej wykorzystywany przez terrorystów. Na początku sierpnia pojawiły się doniesienia, że amerykański Departament Sprawiedliwości (DOJ) przejął ponad 300 portfeli znanych grup terrorystycznych. Wśród nich były trzy ogromne organizacje – Al-Kaida, Hamas i ponownie ISIS.

Pełniący obowiązki prokuratora USA Michael Sherwin powiedział:

„Te osoby wierzą, że działały anonimowo w przestrzeni cyfrowej, ale mamy umiejętności i postanowienie, aby znaleźć, naprawić i ścigać tych przestępców w pełnym zakresie prawa”.

Ostatnio też francuskie władze aresztowały 29 osób prowadzących sieć finansującą dżihadystów i członków Al-Kaidy. Policja znalazła dowody na to, że oskarżeni kupowali we Francji kryptowalutowe kupony. Następnie dane z kuponów za pomocą zaszyfrowanych wiadomości wysyłali dżihadystom w Syrii.

 

finansowanie terroryzmu
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.