Blockchain (SmartKey) w Olsztynie | Wiadomości | CrypS.

Blockchain (SmartKey) w Olsztynie

Michał Misiura
olszyn wykorzysta blockchain do pomocy służbom - smartkey

Olsztyn stał się pierwszym miastem na świecie, które wykorzystuje blockchain do ułatwiania interwencji służb. System SmartKey umożliwi im wjazd na strzeżone osiedla, otworzy parkingowe szlabany i da dostęp do klatek schodowych z domofonem.

SmartKey to smart kontrakt Ethereum połączony z inteligentnym urządzeniem i aplikacją Teltonika. Klucz, który przeszedł już przez fazę testową, trafi do rąk olsztyńskich strażaków, ratowników medycznych i policjantów. Dzięki niemu skróci się czas interwencji, który wydłużają przeszkody w przestrzeni miejskiej. W odpowiedzi na ich problem powstała inicjatywa „Ratunek bez Barier”, a SmartKey stanowi jej udane zakończenie.

Blockchain z pomocą dla służb

Według Szymona Fiedorowicza, który koordynował prace zespołu informatyków tworzących SmartKey, kluczowym elementem projektu jest wykorzystanie technologii blockchain. To dzięki niej rozwiązanie ma nieograniczony zasięg oraz zabezpieczenia, których praktycznie nie da się złamać.

W programie pilotażowym SmartKey uczestniczyły olszyńskie szpitale. Według ratowników rozwiązanie sprawdza się w praktyce, jest intuicyjne oraz proste w obsłudze.

Zyskujemy bezcenny czas, który szybciej poświęcamy na ratowanie życia. Nie ma technicznej możliwości, by ratownicy wozili w karetce pęki kluczy czy pilotów do furtek, więc aplikacja idealnie trafia w nasze potrzeby w tym zakresie – mówił Marek Myszkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, cytowany przez Olsztyn24.

Inteligentny Olsztyn

Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, powiedział podczas wczorajszej inauguracji projektu, że pomysł i niemal gotowe rozwiązanie dostarczyli lokalni przedsiębiorcy z branży nowych technologii.

Na naszych oczach w realne kształty ubiera się idea inteligentnych miast, inteligentnych regionów. Tak chcemy widzieć angażowanie najnowocześniejszych technologii dla ułatwiania życia mieszkańcom. – mówił marszałek.

SmartKey to nie pierwsza blockchainowa inicjatywa, którą zajmuje się województwo warmińsko-mazurskie. Samorząd kierowany przez Gustawa Marka Brzezina patronował emisji okolicznościowych tokenów CoperniCoin.

Źródło grafiki

olszyn wykorzysta blockchain do pomocy służbom - smartkey
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.