Bitomaty w sklepach Walmart! Sieć zainstalowała 200 maszyn

Bitomaty w sklepach Walmart! Sieć zainstalowała 200 maszyn, w planach 8000

Michał Misiura
Walmart szuka specjalisty z doświadczeniem w branży kryptowalut

Bitomaty pojawiły się po cichu w 200 sklepach sieci Walmart. Największy sprzedawca detaliczny na świecie planuje otworzyć 8000 punktów umożliwiających zakup bitcoinów za gotówkę. Informację potwierdziła dyrektor ds. komunikacji spółki – Molly Blakeman.

200 bitomatów postawionych w sklepach sieci to część programu pilotażowego, uruchomionego we współpracy z firmą Coinstar i giełdą kryptowalut CoinMe. Docelowo Walmart planuje umieścić w swoich sklepach 8000 bitcoinowych bankomatów.

Coinstar, we współpracy z CoinMe, uruchomił program pilotażowy, który pozwala jego klientom na zakup bitcoinów za gotówkę. Istnieje 200 punktów Coinstar znajdujących się w sklepach Walmart w całych Stanach Zjednoczonych, które są częścią tego pilotażu. – powiedziała dyrektor ds. komunikacji Walmart, Molly Blakeman, w komentarzu dla CoinDesk.

bitomat w sklepie walmart
Bitomat w sklepie Walmart w Warminster, Pensylwania (Kevin Reynolds/CoinDesk)

Bitomaty w sklepach Walmart – szczegóły oferty

Klienci Walmarta mogą korzystać z bitomatów wpłacając gotówkę i otrzymując papierowy kupon z kodem do realizacji. Następnie muszą otworzyć konto na giełdzie CoinMe i przejść przez procedurę KYC. Poza weryfikacją tożsamości, jest jednak jeden zasadniczy haczyk: prowizja to 11% (4% za zakup BTC + 7% za wymianę gotówki). Nie ma też możliwości zakupu bitcoinów na swój adres – trzeba skorzystać z giełdy CoinMe.

Dla porównania w Stanach Zjednoczonych znajduje się ponad 25 000 bitomatów (dane z Coin ATM Radar), wśród których są maszyny pobierające dwukrotnie niższe prowizje. Światową średnią jest jednak 8.4%, które nie nadążą za ofertą czołowych giełd kryptowalut – zwłaszcza gdy znika główny atut bitomatów, czyli anonimowość zakupu.

Kiepska oferta, ale co za adopcja!

Walmart rozszerza dostęp do bitcoina dla większej liczby osób i daje mu dalszą legitymację wśród sceptyków, jeśli plany wyjdą poza początkowy pilotaż – powiedział Sam Doctor z BitOoda, pytany przez Bloomberg.

Słowa Doctora dobrze oddają nastroje na rynku. „To oszustwo, ale przynajmniej jest to oznaka adopcji” – napisał użytkownik Reddita, cytowany przez Cointelegraph. Wtóruje mu wielu entuzjastów bitcoina z Twittera. Marka Walmart dająca legitymację bitcoinowi, pozwoli dotrzeć mu do świadomości milionów klientów w Stanach Zjednoczonych.

W zeszłym miesiącu branżowe media obiegła fałszywa informacja o współpracy pomiędzy Walmartem i Litecoinem. Dzisiejsza wiadomość została jednak potwierdzona w wielu niezależnych źródłach.

Walmart szuka specjalisty z doświadczeniem w branży kryptowalut
reklama
reklama