Fałszywe informacje o współpracy Walmarta z Litecoinem spowodowały "pump and dump" | Wiadomości | CrypS.

Fałszywe informacje o współpracy Walmarta z Litecoinem spowodowały „pump and dump”

Zerelik Maciej
walmart litecoin

Wczoraj w sieci pojawił się komunikat prasowy dot. współpracy giganta e-commerce – Walmart, z krypto projektem Litecoin. Wiadomość doprowadziła do ogromnych wzrostów tokena LTC. Koniec końców okazało się jednak, że były to fałszywe informacje, a rynek wrócił do normalnych poziomów.

„Pump and Dump” na Litecoinie

Litecoin przeszedł wczoraj przez jeden z największych „pump and dump” w tym roku. 14. największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej odnotowała 35-procentowy wzrost ceny. Wszystko za sprawą komunikatu prasowego, według którego projekt miał nawiązać współpracę z gigantem e-commerce – Walmartem.

Wieści te miał potwierdzać też usunięty już tweet z oficjalnego konta Litecoin na Twitterze. Jednak rzecznik prasowy międzynarodowej korporacji potwierdził, że ogłoszenie było fałszywe. Litecoin Foundation również później obaliła te plotki.

Gdy stało się jasne, że informacja prasowa jest fałszywa, miała miejsce ogromna wyprzedaż. LTC szybko stracił cały zysk i cofnął się do poziomu ok. 170 USD. Według danych z Bybt, wczorajsza akcja cenowa Litecoina spowodowała likwidację długich i krótkich pozycji o wartości ponad 25 milionów dolarów.

Kto wypuścił fejk newsa?

Póki co nie wiadomo kto wypuścił fałszywy komunikat. Wiadomo jednak, że zawierał on adres e-mail na nieautoryzowanej domenie walmart-corp.com, która nie ma żadnego powiązania z prawdziwym Walmartem. Warto także zauważyć, że firma do publikowania swoich ogłoszeń zazwyczaj używa konkurencyjnego serwisu  Businesswire.

Nie był to jednak pierwsza tego typu sytuacja. W 2010 r. inny serwis informacyjny opublikował fałszywą informację, że firma produkująca płatki śniadaniowe General Mills jest przedmiotem federalnego dochodzenia. Oczywiście nie była to prawda. 

walmart litecoin
reklama
reklama