BitMEX trafia na 175 miejsce w rankingu CoinMarketCap | Wiadomości | CrypS.

BitMEX trafia na 175 miejsce w rankingu CoinMarketCap

Mariusz Przepiórka
CoinMarketCap - serwis z rankingiem giełd kryptowalut i zestawieniami coinów oraz tokenów

Po ostatniej zmianie w sposobie tworzenia rankingu giełd kryptowalut CoinMarketCap, użytkownicy portalu kwestionują pozycje niektórych popularnych platform. Jedną z nich jest BitMEX. Znalazła się on na 175 miejscu, co wywołało spore zdziwienie i krytykę rankingu.

Tak niska pozycja może wydawać się dziwna w najnowszym rankingu CoinMarketCap, w których ruch sieciowy jest jednym z ważniejszych składników oceny. Wcześniej ustalano go wyłącznie na podstawie ruchu sieciowego, co również poddawane było krytyce. CoinMarketCap wyjaśnia, że BitMEX istotnie ma wysoką punktację w zakresie ruchu sieciowego (960 punktów, przy 1000 maksymalnej wartości uzyskanej przez Binance), jednak wskazuje, że giełda otrzymała 0 punktów w zakresie płynności.

Społeczność kryptowalutowa wskazała giełdę BitMEX jako przykład. Jednakże inne popularne platformy tradingowe, takie jak Deribit i Bybit, również w ostatnim rankingu zajęły odległe pozycje (177 i 179). Praktycznie wszystkie giełdy, które znajdują się poniżej 175. pozycji uzyskały 0 punktów za płynność. Wśród są m.in. zdecentralizowane platformy Bancor i Uniswap.

Jeden z użytkowników, kryjący się pod pseudonimem Cosmonaut, wskazał jednak, że kilka giełd w pierwszej pięćdziesiątce rankingu (m.in. CoinDCX i Huobi Russia) również ma 0 punktów za płynność. Jego zdaniem utrudnia to zrozumienie i interpretację mechanizmów leżących u podstaw tworzenia nowego rankingu. Od czasu przejęcia przez Binance, użytkownicy często zarzucają CoinMarketCap faworyzowanie podmiotów związanych z tą właśnie giełdą. Jednym z przykładów potwierdzających tę zależność ma być wspierana przez Binance platforma FTX, która w najnowszym rankingu zajęła 74. pozycję.

CoinMarketCap - serwis z rankingiem giełd kryptowalut i zestawieniami coinów oraz tokenów
reklama
reklama