Bithumb zamierza wejść na giełdę | Wiadomości | CrypS.

Bithumb zamierza wejść na giełdę

Mariusz Przepiórka
bithumb zamierza wejść na korańską giełdę

Południowokoreańska giełda kryptowalut Bithumb planuje wejście na giełdę papierów wartościowych w swoim kraju. Operator giełdy, spółka Bithumb Korea, nawiązał współpracę z Samsung Securities w zakresie przygotowania pierwszej oferty publicznej (IPO). Jeśli te doniesienia medialne potwierdzą się, będzie to druga taka próba giełdy Bithumb. W ubiegłym roku spółka przymierzała się do wejścia na amerykańską giełdę, ale plan nie został zrealizowany.

W ubiegłym miesiącu nowym CEO Bithumb został Back Young Heo, który już wcześniej stał na czele giełdy. Według anonimowych źródeł z koreańskiego rynku, próba umieszczenia akcji Bithumb na giełdzie może być trudnym zadaniem. Powołują się one na ewentualne problemy ze zbywalnością i wyceną akcji, a także na wrogość tradycyjnego rynku wobec kryptowalut. Co więcej, w ubiegłym roku podatkowe władze Korei Płd. nakazały giełdzie Bithumb zapłatę 69 mln USD zaległego podatku. Giełda odwołała się i na razie sprawa jest w sądzie apelacyjnym.

Podatek od kryptowalut

Korea Południowa powoli koncentruje swe wysiłki na odpowiednim opodatkowaniu kryptowalut. Ministerstwo Finansów tego kraju zapowiedziało już, że w przyszłym miesiącu poda szczegóły swoich planów. Bithumb jest największą kryptowalutową giełdą w Korei Płd, jednak jej działalność nie jest zbyt dobrze znana opinii publicznej. Największym udziałowcem Bithumb Korea jest spółka Bithumb Holdings, która posiada 74,1% udziałów. Niewiele wiadomo za to o właścicielach tej spółki. Za rok 2019 giełda pochwaliła się zyskiem w wysokości 30,5 mln USD. Rok wcześniej zanotowała 170 mln USD straty, więc takie odbicie może sprawić, że chętnych na akcje giełdy nie zabraknie.

bithumb zamierza wejść na korańską giełdę