Bitfinex oferuje staking kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Bitfinex oferuje staking kryptowalut

Marek Lesiuk
giełda kryptowalut bitfinex

Bitfinex, znana giełda walut wirtualnych, ogłosiła 7 kwietnia uruchomienie programu usług stakingowych dla depozytów w kryptowalutach.

Chce w ten sposób zachęcić użytkowników do przechowywania swoich wirtualnych aktywów na platformie. Zachętą dla tychże mają być odsetki, wynoszące wedle oficjalnej wersji nawet 10% rocznie. Niestety jednak nie określone konkretnie jako „10%”, lecz niejasno opisane jako „do 10%”, co w praktyce może oznaczać – i najczęściej oznacza – wartości daleko mniejsze.

Oprocentowanie będzie się przy tym różniło w zależności od rodzaju środka, w którym przechowywane będą aktywa. Z początku giełda otwiera możliwość lokowania depozytów w walutach: Cosmos (ATOM), V.Systems (VSYS), and EOS. W niedalekiej przyszłości (tj. 11 maja) ma do nich dołączyć Tezos (XTZ), zaś w przyszłości nieco bardziej oddalonej (na tyle, że jeszcze nie skonkretyzowanej) – Algorand (ALGO) oraz Tron (TRX).

Najzyskowniej oprocentowane będą wkłady denominowane w tokenach VSYS (8 do 10%). Te umożliwione w niedługim czasie w XTZ będą znacznie mniej korzystne (3 do 5%), zaś te obsługiwane w ATOM i EOS wręcz nieporównanie mniej korzystne – pierwszy token z tej pary oprocentowaniem nie będzie się różnił od oferty większości banków na zwyczajnych rachunkach (1,5 do 3%) podczas gdy drugi deklarowanymi wartościami (0 do 3%) w najlepszym razie zysków dostarczy niewielkich, zaś w najgorszym – żadnych.

Wypłaty zysków z oprocentowania mają się odbywać co tydzień. Kryptopieniądze „fizycznie” będą znajdować się pod kontrolą giełdy, powielając niestety rozwiązania znane z banków, które wymuszają na klientach okazywanie im „zaufania”.

Bitfinex dołącza tym projektem do grona analogicznie postępujących potentatów – giełd Binance, Coinbase i Kraken, a także platformy BitGo. Niemal równocześnie na rynek kryptowalutowego stakingu zdecydowała się także wejść giełda CEX.IO.

giełda kryptowalut bitfinex
reklama
reklama