Bitcoin wyprzedza rosyjskiego rubla pod względem kapitalizacji | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin wyprzedza rosyjskiego rubla pod względem kapitalizacji

Maciej Żerelik
bitcoin rosja rubel

Dzięki sankcjom finansowym nałożonym przez Zachód na Rosję, Bitcoin wyprzedził rubla pod względem kapitalizacji rynkowej.

Rosyjska waluta spadła dzisiaj o około 30% w stosunku do dolara amerykańskiego. Następnie nieznacznie odbiła do poziomu nieco powyżej jednego centa. Spadek nastąpił po tym, jak państwa zachodnie nałożyły na Rosję bezprecedensowy, wyniszczający szereg sankcji gospodarczych w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Według najnowszych danych rosyjskiego banku centralnego, podaż pieniądza M2 w styczniu wynosiła około 65,3 bilionów rubli, co przy obecnej cenie rynkowej rubla wynoszącej 1 centa jest warte około 650 miliardów dolarów – około 120 miliardów dolarów mniej niż całkowita kapitalizacja rynkowa Bitcoina.

Rosyjscy obywatele i zagraniczni inwestorzy instytucjonalni natychmiast po ataku na Ukrainę zaczęli pozbywać się swojej gotówki i innych udziałów denominowanych w rublach. Jednak decyzja Zachodu o wyłączeniu kraju z systemu SWIFT, zamrożenie zagranicznych aktywów rezerwowych Banku Rosji (ponad 50%) oraz decyzja amerykańskiego Ministerstwa Skarbu o eskalacji sankcji pogorszyły sytuację rosyjskiej gospodarki i waluty.

Gwałtowna dewaluacja rubla prawdopodobnie doprowadzi do znacznego obniżenia poziomu życia przeciętnego Rosjanina. Kraj jest nadal uzależniony od wielu importowanych towarów, co oznacza, że ich ceny w przeliczeniu na ruble będą rosły. Rząd rosyjski będzie prawdopodobnie musiał interweniować poprzez zapewnienie płynności, aby złagodzić szersze załamanie przemysłu i rynku. Jednak nie mając dostępu do międzynarodowego systemu finansowego i połowy swoich rezerw w dolarach i euro, może być zmuszony do drukowania większej ilości rubli – ryzykowne posunięcie, które może wywołać hiperinflację.

Aby zapobiec jeszcze większej wyprzedaży akcji i waluty, bank centralny Rosji nie otworzył giełdy w Moskwie i podniósł w poniedziałek kluczową stopę procentową z 9,5% do 20%. Kluczowa stopa procentowa jest stopą procentową, po której banki mogą pożyczać pieniądze; pośrednio wpływa ona na koszt kredytu dla kredytobiorców i na podaż pieniądza obiegowego rubla.

Szukając schronienia, rosyjscy obywatele zaczęli zwracać się w stronę kryptowalut. Według danych firmy analitycznej Kaiko, handel Bitcoinem denominowanym w rublu osiągnął w czwartek dziewięciomiesięczny szczyt. Oprócz wzrostu wolumenu handlu, Bitcoin jest obecnie w Rosji nieznacznie droższy od średniej światowej.

Na rynku peer-to-peer Localbitcoins.com rosyjscy traderzy sprzedają obecnie Bitcoin za 4 075 000 rubli (42 869 dolarów), około 2000 dolarów więcej niż aktualna średnia na świecie wynosząca 40 900 dolarów.

bitcoin rosja rubelreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.