Bitcoin wyprzedza rosyjskiego rubla pod względem kapitalizacji | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin wyprzedza rosyjskiego rubla pod względem kapitalizacji

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
bitcoin rosja rubel

Dzięki sankcjom finansowym nałożonym przez Zachód na Rosję, Bitcoin wyprzedził rubla pod względem kapitalizacji rynkowej.

Rosyjska waluta spadła dzisiaj o około 30% w stosunku do dolara amerykańskiego. Następnie nieznacznie odbiła do poziomu nieco powyżej jednego centa. Spadek nastąpił po tym, jak państwa zachodnie nałożyły na Rosję bezprecedensowy, wyniszczający szereg sankcji gospodarczych w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Według najnowszych danych rosyjskiego banku centralnego, podaż pieniądza M2 w styczniu wynosiła około 65,3 bilionów rubli, co przy obecnej cenie rynkowej rubla wynoszącej 1 centa jest warte około 650 miliardów dolarów – około 120 miliardów dolarów mniej niż całkowita kapitalizacja rynkowa Bitcoina.

Rosyjscy obywatele i zagraniczni inwestorzy instytucjonalni natychmiast po ataku na Ukrainę zaczęli pozbywać się swojej gotówki i innych udziałów denominowanych w rublach. Jednak decyzja Zachodu o wyłączeniu kraju z systemu SWIFT, zamrożenie zagranicznych aktywów rezerwowych Banku Rosji (ponad 50%) oraz decyzja amerykańskiego Ministerstwa Skarbu o eskalacji sankcji pogorszyły sytuację rosyjskiej gospodarki i waluty.

Gwałtowna dewaluacja rubla prawdopodobnie doprowadzi do znacznego obniżenia poziomu życia przeciętnego Rosjanina. Kraj jest nadal uzależniony od wielu importowanych towarów, co oznacza, że ich ceny w przeliczeniu na ruble będą rosły. Rząd rosyjski będzie prawdopodobnie musiał interweniować poprzez zapewnienie płynności, aby złagodzić szersze załamanie przemysłu i rynku. Jednak nie mając dostępu do międzynarodowego systemu finansowego i połowy swoich rezerw w dolarach i euro, może być zmuszony do drukowania większej ilości rubli – ryzykowne posunięcie, które może wywołać hiperinflację.

Aby zapobiec jeszcze większej wyprzedaży akcji i waluty, bank centralny Rosji nie otworzył giełdy w Moskwie i podniósł w poniedziałek kluczową stopę procentową z 9,5% do 20%. Kluczowa stopa procentowa jest stopą procentową, po której banki mogą pożyczać pieniądze; pośrednio wpływa ona na koszt kredytu dla kredytobiorców i na podaż pieniądza obiegowego rubla.

Szukając schronienia, rosyjscy obywatele zaczęli zwracać się w stronę kryptowalut. Według danych firmy analitycznej Kaiko, handel Bitcoinem denominowanym w rublu osiągnął w czwartek dziewięciomiesięczny szczyt. Oprócz wzrostu wolumenu handlu, Bitcoin jest obecnie w Rosji nieznacznie droższy od średniej światowej.

Na rynku peer-to-peer Localbitcoins.com rosyjscy traderzy sprzedają obecnie Bitcoin za 4 075 000 rubli (42 869 dolarów), około 2000 dolarów więcej niż aktualna średnia na świecie wynosząca 40 900 dolarów.

bitcoin rosja rubelreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.