Zachód odcina Rosję od sieci SWIFT | Wiadomości | CrypS.

Zachód odcina Rosję od sieci SWIFT

Maciej Żerelik
rosja swift

Zachód odcina Rosję od systemu płatności SWIFT. Tak wynika ze wspólnego oświadczenia Białego Domu, Komisji Europejskiej, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Kanady.

Kilka rosyjskich banków zostanie zablokowanych w międzynarodowym systemie płatności SWIFT. Co więcej, zamrożone zostaną również aktywa Banku Rosji. To ograniczy jego możliwości upłynniania zagranicznych rezerw. W oświadczeniu napisano, że działania te „jeszcze bardziej odizolują Rosję od międzynarodowego systemu finansowego”.

Jest to bezprecedensowe posunięcie, biorąc pod uwagę kluczową rolę, jaką SWIFT odgrywa w światowej gospodarce. Z systemu korzystają niemal wszystkie liczące się banki na świecie i przetwarza on biliony dolarów w transakcjach rocznie. Zablokowanie Rosji dostępu do sieci może poważnie wpłynąć na jej gospodarkę, ponieważ jest ona uzależniona od tego systemu w zakresie eksportu ropy i gazu.

Oprócz zablokowania SWIFT, kraje zachodnie zapowiedziały, że ograniczą również sprzedaż tzw. złotych paszportów, które pozwalają bogatym Rosjanom na uzyskanie obywatelstwa za granicą.

Sytuacja ma miejsce po kilku dniach rozlewu krwi w Kijowie i innych miastach na Ukrainie. Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie już wcześniej ogłosiły liczne sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na ten atak. Zapowiedziały m.in. zamrożenie majątku Putina, podobnie jak rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Tymczasem rząd ukraiński wystosował apel o darowizny w kryptowalutach, aby pomóc sfinansować swoją walkę z rosyjskim wojskiem. Ukraińscy urzędnicy opublikowali w sobotę adres BTC i ETH, a społeczność okazała ogromne wsparcie. W chwili publikacji Ukraina otrzymała około 1,4 miliona dolarów w Bitcoin, 4,6 miliona dolarów w Ethereum i 900 000 dolarów w Tether i innych aktywach.

rosja swiftreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.