Zachód odcina Rosję od sieci SWIFT | Wiadomości | CrypS.

Zachód odcina Rosję od sieci SWIFT

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
rosja swift

Zachód odcina Rosję od systemu płatności SWIFT. Tak wynika ze wspólnego oświadczenia Białego Domu, Komisji Europejskiej, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Kanady.

Kilka rosyjskich banków zostanie zablokowanych w międzynarodowym systemie płatności SWIFT. Co więcej, zamrożone zostaną również aktywa Banku Rosji. To ograniczy jego możliwości upłynniania zagranicznych rezerw. W oświadczeniu napisano, że działania te “jeszcze bardziej odizolują Rosję od międzynarodowego systemu finansowego”.

Jest to bezprecedensowe posunięcie, biorąc pod uwagę kluczową rolę, jaką SWIFT odgrywa w światowej gospodarce. Z systemu korzystają niemal wszystkie liczące się banki na świecie i przetwarza on biliony dolarów w transakcjach rocznie. Zablokowanie Rosji dostępu do sieci może poważnie wpłynąć na jej gospodarkę, ponieważ jest ona uzależniona od tego systemu w zakresie eksportu ropy i gazu.

Oprócz zablokowania SWIFT, kraje zachodnie zapowiedziały, że ograniczą również sprzedaż tzw. złotych paszportów, które pozwalają bogatym Rosjanom na uzyskanie obywatelstwa za granicą.

Sytuacja ma miejsce po kilku dniach rozlewu krwi w Kijowie i innych miastach na Ukrainie. Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie już wcześniej ogłosiły liczne sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na ten atak. Zapowiedziały m.in. zamrożenie majątku Putina, podobnie jak rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Tymczasem rząd ukraiński wystosował apel o darowizny w kryptowalutach, aby pomóc sfinansować swoją walkę z rosyjskim wojskiem. Ukraińscy urzędnicy opublikowali w sobotę adres BTC i ETH, a społeczność okazała ogromne wsparcie. W chwili publikacji Ukraina otrzymała około 1,4 miliona dolarów w Bitcoin, 4,6 miliona dolarów w Ethereum i 900 000 dolarów w Tether i innych aktywach.

rosja swiftreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.