"Bitcoin to porażka" - stwierdził 3 lata temu znany pisarz. Oto, jak bardzo się pomylił | Wiadomości | CrypS.

“Bitcoin to porażka” – stwierdził 3 lata temu znany pisarz. Oto, jak bardzo się pomylił

Według autora “Czarnego Łabędzia”, czyli Nassima Taleba, największa z kryptowalut jest porażką. Pogląd ten przedstawił on już 3 lata temu, mimo iż wcześniej popierał bitcoina (BTC). Jego obecne negatywne nastawienie wynika z kilku czynników.


  • Nassim Taleb odwrócił się od BTC kilka miesięcy przed tym, jak kryptowaluta ta ustanowiła swoje ATH cenowe w listopadzie 2021 r.,
  • Obecna wartość bitcoina oraz rosnące zainteresowanie tą wirtualną walutą może wskazywać, iż autor “Czarnego Łabędzia” jednak mylił się co do niej.

Bitcoin to porażka według Taleba

Nassim Taleb, znany z błyskotliwej analizy ryzyka i nieprzewidywalności zdarzeń, kilka lat temu wycofał swoje wcześniejsze poparcie dla bitcoina, twierdząc, że ten nie spełnia kluczowych kryteriów, które według niego są istotne dla sukcesu waluty. 

Jednym z głównych zarzutów, jakie stawia on bitcoinowi, jest jego skrajna zmienność. Według niego, waluta musi być stabilna, a jej wartość nie powinna być bardziej zmienna niż wartość towarów, które za nią nabywamy. Ponadto Nassim Taleb wskazuje na brak przejrzystości w przypadku bitcoina.

Kolejnym istotnym aspektem krytyki autora “Czarnego Łabędzia” jest możliwość wykorzystania BTC do unikania opodatkowania oraz prania pieniędzy. Wskazuje on, że kryptowaluta ta zapewnia anonimowość, co może prowadzić do nielegalnych działań finansowych.

W kontekście kryzysów, jakie dotknęły Stany Zjednoczone, Nassim Taleb podkreśla, że bitcoin nie spełnił roli aktywa, które chroni przed nieodpowiedzialnością banku centralnego. W jego opinii nawet w obliczu problemów, wartość BTC nie była w stanie zapewnić stabilizacji finansowej.

We wrześniu 2023 r. Nassim Taleb kontynuował swoją krucjatę wymierzoną przeciwko czołowej wirtualnej walucie. Wówczas to próbował kwestionować podaż BTC oraz określił inwestorów bitcoina mianem “idiotów”. W jego opinii ograniczona ilość danego “aktywa”, czy “produktu” nie czyni go wyjątkowym.

Uznał on, iż w rzeczywistości takie rzeczy mogą mieć niewielką wartość rynkową, bądź nie posiadać jej wcale. Jako przykład podał on wtedy bieliznę noszoną przez Churchilla.

BTC wykazuje odporność mimo krytyki

Ruchy cenowe notowane przez największą z kryptowalut mogą wskazywać, iż Nassim Taleb może się co do niej mylić. Od początku obecnego roku nabiera ona rozpędu, co więcej w ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs BTC wzrósł o ponad 125%. 

wzrost na wykresie btc
Wykres BTC. Zakres wieloletni. Źródło: tradingview.com

Wielu inwestorów wykazuje duże zainteresowanie bitcoinem, jako alternatywą przeznaczoną do przenoszenia wartości środków w czasie. Co więcej, liczą oni na to, że wraz z postępującą adopcją przy limitowanej podaży jego wartość będzie dalej rosła w zakresie długoterminowym. 

Nie każdy zgodzi się również z zarzutem “braku przejrzystości” postawionym przez Nassima Taleba, ponieważ blockchain Bitcoina jest publiczny i każdy może sprawdzić, jakie transakcje na nim zachodzą, w przeciwieństwie do tego, jak funkcjonują waluty fiducjarne. 
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.