Bitcoin naprawi największy błąd ludzkości, jaki popełniono w XX wieku

Bitcoin i ludzie
W tym poście:
Bitcoin
-1.87%

Jak dowiadujemy się z filmu edukacyjnego firmy TFCT, zajmującej się bitcoinem, odejście od standardu złota było „najbardziej kosztownym błędem, jaki kiedykolwiek popełniliśmy”. Bitcoin może jednak naprawić to, co zrobił Richard Nixon.


  • Za nami kolejna rocznica odejścia od standardu złota.
  • Z tego powodu TFCT opublikowało video, na którym wskazuje na potencjał BTC.

Bitcoin naprawi największy błąd ludzkości?

Film został opublikowany z okazji rocznicy najważniejszej może decyzji prezydenta Richarda Nixona. Chodzi o odejście USA od standardu złota. Na wideo widzimy dziadka, który rozmawia z wnukiem. Ten ostatni pyta, „co było takiego złego w złocie?”.

Dzięki niemu byli uczciwi

– odpowiada senior.

To nawiązanie do tego, że likwidacja standardu złota doprowadziła do tego, że pieniądz stracił swój kluczowy fundament, a dziś jego wartość bierze się tylko z tego, że uważamy, że ma jakąś wartość. Stąd mowa o pieniądzach fiducjarnych (od łac. fides = „wiara”, „zaufanie”).

Po zniszczeniu złotych fundamentów, politycy zyskali nieograniczoną władzę – mogąc „drukować niczym nie podparty papier, finansować wojny, na które nas nie było stać i w które nie powinniśmy byli się angażować”.

Bitcoin daje nam nadzieję?

Dalej dziadek dodaje, że ludzie „nauczyli się długu, a nie oszczędzania”:

Kupowali domy, na które ich nie było stać. Grali w gry wideo. Hazard, antydepresanty i przestępstwa. Rodziny się rozpadały. Liczba rozwodów podwoiła się. Liczba urodzeń gwałtownie spadła. (…) Staliśmy się bardziej miękcy, schorowani i leniwi. Naród w stanie upadku.

Nie zrobiliśmy tego dobrze, ale wciąż masz szansę. Więc przejmij stery, dzieciaku. Trzymaj się mocno i nie rezygnuj z solidnych pieniędzy

– radzi wnukowi.

W wideo pojawia się sugestia, że to bitcoin jest nadzieją nowego pokolenia, bowiem jest zdrowym pieniądzem – jego podaż jest ograniczona do 21 milionów coinów, jest odporny na działania polityków czy bankierów centralnych.

Nagranie wpisuje się w narrację środowiska kryptowalut, ale jest też naiwne i pokazuje, że maksymaliści BTC nie do końca rozumieją obecne mechanizmy gospodarcze.

Waluty fiat są słabym pieniądzem, ale są dobrze wpisane w obecny system polityczno-ekonomiczny, bowiem pozwalają bankom centralnym reagować na różne wstrząsy gospodarcze (np. dodrukiem czy zacieśnianiem ilościowym).

Problemem nie jest sama idea fiatów, ale bardziej to, że politycy i bankierzy nadużywają swojej władzy w populistycznych celach (np. dodruk w celu finansowania programów socjalnych). Dyskusja powinna więc dotyczyć reformy systemu politycznego, a nie samego rdzenia systemu.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->