Bitcoin i NFT uhonorowane w Księdze Rekordów Guinnessa

Bitcoin i NFT w Księdze Rekordów Guinnessa

Anna Sutowicz
Bitcoin w księdze rekordów Guinessa

Bitcoin został uhonorowany w Księdze Rekordów Guinnessa jako najstarsza i najcenniejsza kryptowaluta. Do kategorii ,,Cryptomania’’ trafiły również niewymienne tokeny (NFT).


Bitcoin został oficjalnie uhonorowany w Księdze Rekordów Guinnessa jako „pierwsza zdecentralizowana kryptowaluta”. Jego włączenie było częścią szerszej kategorii zwanej „Cryptomania”, w której wymieniono wiele innych zjawisk związanych z technologią blockchain.

Według najnowszego wydania Księgi Rekordów Guinnessa, Bitcoin jest także „najcenniejszą” kryptowalutą. Gdy z biegiem czasu pojawiły się tysiące innych kryptowalut, Bitcoin nadal dominuje nad 40% rynku ze skumulowaną wartością ponad 370 mld USD. A poza tym:

Sieć Bitcoin rozwiązuje problem podwójnych wydatków za pomocą mechanizmu „niezaufanego”, który nie wymaga żadnej strony trzeciej (np. banków) do weryfikacji transakcji; i osiąga to za pomocą walidatorów (tj. górników w PoW.).

NFT w Księdze Rekordów Guinnessa

W najnowszej edycji publikacji, wydawanej przez The Guinness World Records, umieszczono również niewymienne tokeny (NFT). Kolekcja CryptoPunks NFT zdobyła uznanie jako „najdroższy przedmiot kolekcjonerski NFT, po tym, jak Deepak Thapliya kupił CryptoPunk nr 5822 za 23,7 mln USD w ETH. Mimo tego, że grafika Beeple została sprzedana jako NFT za 69,3 mln USD w 2021 roku, to nie spełniała kryteriów rekordu NFT jako „limitowanych zestawów grafiki zbudowanych na podstawie wstępnie renderowanych szablonów”.

Tytuł „najcenniejszego tokena kibica” otrzymał token kibica Manchester City wydany przez platformę Socios.com, którego kapitalizacja rynkowa na dzień 24 marca wynosiła 47,1 mln USD.

Salwador w Księdze Rekordów Guinnessa

W Księdze Rekordów Guinnessa znalazł się również Salwador. Zdobył rekord jako „pierwszy kraj, który przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy”. Uhonorowanie świata wirtualnych walut w taki sposób oznacza, że w okresie ostatnich lat stanowiły one jeden z najczęstszych tematów poruszanych publicznie.

Bitcoin w księdze rekordów Guinessareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.