BIS stworzy platformę do oceny skutków upadku stablecoinów i projektów DeFi | Wiadomości | CrypS.

BIS stworzy platformę do oceny skutków upadku stablecoinów i projektów DeFi

Redakcja
bis

Innovation Hub Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) opracuje platformę do oceny potencjału ekonomicznego projektów stablecoinów i kryptowalut oraz związanego z nimi ryzyka dla stabilności finansowej.

Decyzja została podjęta w związku z “upadkiem wielu stablecoinów” i problemami w firmach z sektora DeFi. W dokumencie możemy przeczytać:

Informacje na temat pokrycia aktywów, wolumenu obrotów i kapitalizacji rynkowej są dostarczane niezależnie przez nieregulowane firmy. Oddzielne zbiory danych i dostępne na rynku rozwiązania nie zapewniają wyczerpujących informacji ani przejrzystości. Stwarza to komplikacje dla organów regulacyjnych.

Powstanie platformy typu open-source pozwoliłoby na wyeksponowanie działalności ekonomicznej takich projektów i zagrożeń dla stabilności finansowej.

BIS ogłosił również inicjatywę mającą na celu zbadanie kryptografii postkwantowej i prywatności systemów płatniczych. Centrum będzie testować potencjalne rozwiązania i oceniać ich wpływ na wydajność.

Jednostka BIS w Hongkongu nawiąże współpracę z Bankiem Izraela i Centralnym Bankiem Hongkongu w celu zbadania kwestii bezpieczeństwa cybernetycznego w odniesieniu do detalicznego CBDC.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 r. centrum innowacji ogłosiło wraz z francuskimi i szwajcarskimi organami nadzoru monetarnego eksperyment z wykorzystaniem waluty cyfrowej w płatnościach transgranicznych.

Wcześniej szef BIS Agustin Carstens opisał banki centralne jako najlepsze źródło zaufania do pieniądza w erze cyfrowej.

Finansista odniósł się wówczas do niedawnego badania BIS, w którym eksperci stwierdzili, że decentralizacja usług DeFi jest iluzoryczna.

bisreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.