BIS stworzy platformę do oceny skutków upadku stablecoinów i projektów DeFi | Wiadomości | CrypS.

BIS stworzy platformę do oceny skutków upadku stablecoinów i projektów DeFi

Zerelik Maciej
bis

Innovation Hub Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) opracuje platformę do oceny potencjału ekonomicznego projektów stablecoinów i kryptowalut oraz związanego z nimi ryzyka dla stabilności finansowej.

Decyzja została podjęta w związku z „upadkiem wielu stablecoinów” i problemami w firmach z sektora DeFi. W dokumencie możemy przeczytać:

Informacje na temat pokrycia aktywów, wolumenu obrotów i kapitalizacji rynkowej są dostarczane niezależnie przez nieregulowane firmy. Oddzielne zbiory danych i dostępne na rynku rozwiązania nie zapewniają wyczerpujących informacji ani przejrzystości. Stwarza to komplikacje dla organów regulacyjnych.

Powstanie platformy typu open-source pozwoliłoby na wyeksponowanie działalności ekonomicznej takich projektów i zagrożeń dla stabilności finansowej.

BIS ogłosił również inicjatywę mającą na celu zbadanie kryptografii postkwantowej i prywatności systemów płatniczych. Centrum będzie testować potencjalne rozwiązania i oceniać ich wpływ na wydajność.

Jednostka BIS w Hongkongu nawiąże współpracę z Bankiem Izraela i Centralnym Bankiem Hongkongu w celu zbadania kwestii bezpieczeństwa cybernetycznego w odniesieniu do detalicznego CBDC.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 r. centrum innowacji ogłosiło wraz z francuskimi i szwajcarskimi organami nadzoru monetarnego eksperyment z wykorzystaniem waluty cyfrowej w płatnościach transgranicznych.

Wcześniej szef BIS Agustin Carstens opisał banki centralne jako najlepsze źródło zaufania do pieniądza w erze cyfrowej.

Finansista odniósł się wówczas do niedawnego badania BIS, w którym eksperci stwierdzili, że decentralizacja usług DeFi jest iluzoryczna.

bis
reklama
reklama