Binance zapłaci dodatkowe 2,7 mld USD kary w ramach kolejnej ugody | Wiadomości | CrypS.

Binance zapłaci dodatkowe 2,7 mld USD kary w ramach kolejnej ugody

Jacek Walewski
Changpeng Zhao odchodzi z Binance Binance

Nikt w Binance nie będzie wspominał tego roku za dobrze. Niedawno pisaliśmy o tym, że giełda i jej były już CEO zapłacą w USA ogromną, paromiliardową karę. Teraz sąd Stanów Zjednoczonych zatwierdził kolejną ugodę z listopada. Binance zapłaci więc kolejne 2,7 miliarda USD. Z kolei Changpeng “CZ” Zhao wpłaci na konto Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC) 150 milionów USD.


Binance i CZ z nowymi karami

W oświadczeniu z 18 grudnia CFTC ogłosiła, że Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Północnego Okręgu Illinois zatwierdził wcześniej ogłoszoną ugodę. Co to oznacza dla Binance i CZ? Kolejne kary.

Sąd stwierdza, że Zhao i Binance naruszyli ustawę Commodity Exchange Act (CEA) i przepisy CFTC. Nakłada więc na Zhao karę pieniężną w wysokości 150 milionów USD i wymagają od Binance uregulowania 1,35 miliarda USD nieuczciwie uzyskanych opłat transakcyjnych i zapłacenia kary w wysokości 1,35 miliarda USD na rzecz CFTC

– napisała CFTC w swoim oświadczeniu.

Zatwierdzona przez sąd ugoda oznacza zakończenie długotrwałej sprawy prowadzonej przez organy nadzorcze USA przeciwko CZ i Binance. W dniu 27 marca wspomniana agencja pozwała byłego już dyrektora i jego giełdę za obejście prawa federalnego i prowadzenie nielegalnej giełdy instrumentów pochodnych.

Następstwa tego wszystkiego były dla giełdy wstrząsające. 21 listopada CZ zgodził się ustąpić ze stanowiska CEO. Wszystko stało się w ramach zawartego porozumienia z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, Departamentem Skarbu i CFTC. Tego samego dnia Zhao przyznał się do kilku zarzutów, jakie mu postawiono. Chodzi m.in. o złamanie przepisów dot. ustawy bankowej.

Potem pętla wokół biznesmena zaczęła się zaciskać. 7 grudnia otrzymał on zakaz opuszczenia USA do daty wydania wyroku w jego sprawie. Ten ma zapaść dopiero 23 lutego 2024 r. Grozi mu do 18 miesięcy więzienia.

Nowa epoka w historii Binance?

CZ został zastąpiony na stanowisku dyrektora generalnego przez byłego szefa ds. rynków regionalnych Binance, Richarda Tenga.

W wywiadzie dla portalu Cointelegraph 5 grudnia Teng opisał „nowe” Binance jako „całkowicie odmienione”, zapewniając inwestorów, że czasy „luk w przestrzeganiu przepisów” już minęły.

Changpeng Zhao odchodzi z Binancereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.