Binance przetworzył dla Bitzlato transakcje BTC o wartości 346 mln USD

Binance przetworzył dla Bitzlato transakcje BTC o wartości 346 mln USD

Anna Sutowicz
Binance głównym kontrahentem Bitzlato

W ubiegłym tygodniu Bitzlato oskarżono o wypranie 700 milionów dolarów. Jak uważa Reuters, Binance przetworzył dla tej giełdy transakcje BTC o wartości prawie 346 mln USD.


Kryptograficzny gigant Binance przetworzył prawie 346 mln USD w bitcoinach (BTC) dla giełdy cyfrowych walut Bitzlato, której założyciel został aresztowany przez władze Stanów Zjednoczonych w zeszłym tygodniu za rzekome uruchomienie „silnika do prania brudnych pieniędzy”. Takie informacje podaje Reuters.

Według danych Chainalysis, około 90 milionów dolarów wszystkich transferów zostało dokonanych po sierpniu 2021 roku, kiedy giełda Binance ogłosiła wdrożenie procedury zwalczania przestępstw finansowych. 

Aresztowanie założyciela Bitzlato

18 stycznia Departament Sprawiedliwości poinformował, że oskarżył współzałożyciela Bitzlato i większościowego akcjonariusza, Anatolija Legkodymowa, obywatela Rosji mieszkającego w Chinach, o prowadzenie nielicencjonowanej firmy zajmującej się wymianą pieniędzy, która „napędzała zaawansowaną technologicznie oś kryptoprzestępczości” poprzez przetwarzanie 700 milionów dolarów w nielegalne fundusze.

Największa na świecie giełda kryptograficzna Binance, znalazła się wśród trzech głównych kontrahentów Bitzlato pod względem ilości BTC otrzymanych pomiędzy majem 2018 roku a wrześniem 2022 roku. Pozostali kontrahenci to Hydra i Finiko. Departament nie określił jednak skali interakcji pomiędzy poszczególnymi organizacjami. Według Europolu, Bitzlato w sumie przetworzyło aktywa związane z przestępczością o wartości ok. 1 mld EUR (ok. 1,08 mld USD). Transakcje przeprowadzano w bitcoinach, Dash, Litecoinie, a także dolarach i rublach rosyjskich.

Platforma Bitzlato zachwalała słabość kontroli tożsamości, a kiedy giełda prosiła użytkowników o informacje identyfikacyjne wielokrotnie pozwalała im na dostarczanie informacji należących do rejestrujących się “słomianych ludzi” – stwierdził Departament Sprawiedliwości w oświadczeniu.

Binance: zarządzanie funduszami nie zawsze idealne

Ponadto, Binance przyznało, że mogło przez pomyłkę przechowywać zabezpieczenie niektórych swoich tokenów Binance-peg (znanych jako tokeny B) w tym samym portfelu, co inne fundusze firmy. B-Tokeny pozwalają użytkownikom handlować popularnymi kryptowalutami, takimi jak ETH i BTC na natywnym blockchainie BNB giełdy kryptowalut. Dane on-chain wyróżnione przez strony trzecie pokazują, że “administracja gorącymi portfelami nie zawsze była idealna” – przyznało Binance.

Binance głównym kontrahentem Bitzlatoreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.