Giełda Bitzlato oskarżona o wypranie 700 mln $. Wśród kontrahentów Binance

Giełda Bitzlato oskarżona o wypranie 700 mln $. Wśród kontrahentów Binance

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Bittrex kończy działalność w USA

Założyciel i większościowy właściciel giełdy kryptowalut Bitzlato Ltd. został oskarżony o przetworzenie nielegalnych funduszy o wartości ponad 700 milionów dolarów. W skardze wśród kontrahentów firmy wymieniono Binance i Hydra Market.


40-letni Anatolij Legkodymow, dyrektor wyższego szczebla i większościowy udziałowiec giełdy kryptowalut Bitzlato został aresztowany w środę w Miami. Ma zostać postawiony w stan oskarżenia w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Florydy. Zarzucono mu pranie nielegalnych funduszy.

W nocy Departament współpracował z kluczowymi partnerami w kraju i za granicą, aby zdezorganizować Bitzlato, chińską maszynę do prania pieniędzy, która napędzała zaawansowaną technologicznie oś kryptoprzestępczości oraz aby aresztować jej założyciela, obywatela Rosji Anatolija Legkodymowa – stwierdzono w dokumentach sądowych.

Równoległe działania egzekucyjne podejmują władze francuskie i Sieć Egzekwowania Przestępstw Finansowych Skarbu (FinCEN) Departamentu Skarbu USA:

Dzisiejsze działania wysyłają jasny komunikat: niezależnie od tego, czy łamiesz nasze prawa z Chin lub Europy – albo nadużyjesz naszego systemu finansowego z tropikalnej wyspy – możesz spodziewać się, że odpowiesz za swoje zbrodnie na sali sądowej w Stanach Zjednoczonych – powiedziała 18 stycznia 2023 roku zast. prokuratora generalnego Lisa O. Monaco.

Giełda Bitzlato bez wymaganych zabezpieczeń

Zgodnie ze skargą Anatolij Legkodymow pomagał prowadzić giełdę kryptowalut, która nie wdrożyła wymaganych zabezpieczeń przed praniem pieniędzy i umożliwiała przestępcom czerpanie korzyści z wykroczeń, w tym z oprogramowania ransomware i handlu narkotykami:

Jak dziś zarzucono, Legkodymow świadomie pozwolił Bitzlato stać się postrzeganą jako bezpieczna przystań dla funduszy wykorzystywanych do różnych działań przestępczych i wynikających z nich – powiedział zastępca dyrektora Michael J. Driscoll z biura terenowego FBI w Nowym Jorku.

Zastępca prokuratora generalnego Kenneth A. Polite, Jr. z Wydziału Kryminalnego Departamentu Sprawiedliwości dodał, że instytucje handlujące kryptowalutami nie stoją ponad prawem bez względu na granice:

Ogromne wysiłki National Cryptocurrency Enforcement Team mające na celu zakłócenie działalności Bitzlato i aresztowanie oskarżonego pokazują, że będziemy nadal współpracować z naszymi partnerami – zarówno zagranicznymi, jak i krajowymi – w celu zwalczania przestępstw opartych na kryptowalutach, nawet jeśli przekraczają one granice międzynarodowe.

Binance i Hydra wśród kontrahentów Bitzlato

Bitzlato rzekomo było rajem dla dochodów z przestępstw i funduszy przeznaczonych do wykorzystania w działalności przestępczej. Jednym z kontrahentów firmy wymienionym w dokumentach sądowych jest Hydra Market, czyli anonimowy, nielegalny internetowy rynek narkotyków, skradzionych informacji finansowych, fałszywych dokumentów identyfikacyjnych i usług prania pieniędzy. Użytkownicy Hydry wymienili ponad 700 mln USD w kryptowalutach z Bitzlato, bezpośrednio lub przez pośredników, do czasu zamknięcia Hydry przez amerykańskie i niemieckie organy ścigania w kwietniu 2022 r.

Klienci Bitzlato rutynowo korzystali z portalu obsługi klienta firmy, by prosić o wsparcie dla transakcji z Hydrą, które Bitzlato często zapewniało, i przyznawali na czacie z personelem, że handlują pod przybranymi tożsamościami. Wygląda na to, że Legkodymow był świadomy, że konta Bitzlato roiły się od nielegalnej działalności. 29 maja 2019 roku użył wewnętrznego systemu czatu, aby napisać do kolegi, że użytkownicy Bitzlato byli „znani jako oszuści” i używali dokumentów tożsamości innych osób do rejestracji swoich kont.

Zgodnie z nakazem Sieci Egzekwowania Przestępstw Finansowych Skarbu (FinCEN) poza Hydrą, wśród największych kontrahentów Bitzlato została wymieniona także giełda Binance:

Około dwóch trzecich głównych kontrahentów odbierających i wysyłających środki z Bitzlato jest związanych z rynkami darknetowymi. Na przykład najlepsi trzej kontrahenci odbiorczy Bitzlato, według łącznej kwoty BTC otrzymanej między majem 2018 r. a wrześniem 2022 r., to: (1) Binance, inne spółki VASP; (2) połączony z Rosją rynek darknetowy Hydra; i (3) domniemany rosyjski schemat Ponzi “Finiko” – stwierdzono w dokumencie.

Sprawę skomentował rzecznik Binance, który zapewnił, że giełda współpracuje z organami:

Binance z przyjemnością udzieliło znacznej pomocy międzynarodowym partnerom w zakresie egzekwowania prawa w celu wsparcia tego dochodzenia. Jest to przykład zaangażowania Binance we współpracę z partnerami zajmującymi się egzekwowaniem prawa na całym świecie.

Identyfikacja użytkowników na Bitzlato

Platforma Bitzlato reklamuje się jako wymagająca minimalnej identyfikacji od swoich użytkowników, określając, że „nie są wymagane ani selfie, ani paszporty”. Anatolij Legkodymow jest oskarżony o prowadzenie nielicencjonowanej działalności związanej z przesyłaniem pieniędzy. Jeżeli zostanie skazany, wówczas grozi mu maksymalna kara 5 lat więzienia.

Bittrex kończy działalność w USAreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.