Bill Gates postrzega Bitcoin jako problem klimatyczny | Wiadomości | CrypS.

Bill Gates postrzega Bitcoin jako problem klimatyczny

Konrad Juszczyk
Bill Gates postrzega Bitcoin jako problem klimatyczny

Współzałożyciel Microsoftu Bill Gates w wywiadzie dla New York Times przedstawił swoją opinię na temat bitcoina i globalnego śladu węglowego, który zostawia.

Czy Bitcoin negatywnie wpływa na globalną sytuację klimatyczną?

Jedna transakcja bitcoin wymaga więcej energii niż jakakolwiek inna metoda, co wyraźnie podkreślał Bill Gates podczas wywiadu dla New York Times. W publikacji zauważono, że roczny ślad węglowy największej kryptowaluty na świecie i walidacji transakcji z jej udziałem jest równoważny całej Nowej Zelandii czy Argentynie (istnieją nieporozumienia co do tego, jak duży jest ślad węglowy w branży, ale nikt nie zaprzecza, że ​​jest spory). Sceptycy kryptowalut oraz organizacje ekologiczne coraz częściej pytają, czy emisja bitcoina jest warta olbrzymich kosztów środowiskowych.

Bitcoin zużywa więcej energii elektrycznej na transakcję niż jakakolwiek inna metoda znana ludzkości. – powiedział miliarder w wywiadzie

Naukowiec z Centralnego Banku Holandii, Alex de Vries obliczył, że każda transakcja w łańcuchu bitcoina wymaga 300kg dwutlenku węgla (tyle samo wydaje się na około 750 tysięcy transakcji w systemie płatności Visa). Warto dodać, że przyczyną rozbieżności jest charakter rozproszonej księgi, która zapewnia przejrzystość transakcji i odporność na cenzurę.

Łączny roczny ślad węglowy zostawiony przez Bitcoin
Łączny roczny ślad węglowy zostawiony przez Bitcoin. Źródło: https://digiconomist.net/bitcoin-energy-consumption/

Bill Gates, który sugeruje, że świat powinien przestać jeść mięso ze względu na klimat i zaczął inwestować w takie spółki jak Beyond Meat, pomimo swoich zmartwień odnośnie ochrony środowiska w wywiadzie starał się nie być kategorycznym w swoich wypowiedziach„Jeśli jest to zielona energia i nie wypiera innych zastosowań, to wydobycie kryptowalut może być dopuszczalne”. 

Czy można coś na to poradzić?

Z pewnością technologia blockchain i cała branża kryptowalut jest przyszłością finansów i wielu branż, które mogą czerpać ogromne korzyści z niej. Jednak jak Gates przypomniał nam, że ziemia jest tylko jedna i musimy o nią dbać. Po lekturze książki Gatesa „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej” można mieć spore wątpliwości, czy damy radę ocalić naszą planetę, jednak warto próbować. Dla przykładu Jack Dorsey, dyrektor Square i Twittera, zobowiązał się do zainwestowania 10 milionów dolarów w czystsze technologie wydobywania bitcoinów, jak firma Seetee skupiająca się na wydobyciu BTC, tylko przy pomocy energii odnawialnej.

Ekwiwalentem śladu węglowego jest 735,121 transakcji Visa lub 55,280 godzin oglądania YouTube – według Digiconomist, który stworzył indeks zużycia energii Bitcoin

Z uwagi na fakt, że firmy i inwestorzy coraz częściej mówią, że koncentrują się na klimacie i zrównoważonym rozwoju, ogromny ślad węglowy tworzony przez kryptowaluty może stać się czerwoną flagą dla branży. Jest to jednak drażliwy temat, a część firm nie lubi go poruszać w ogóle, bo wyjdą na hipokrytów. Dla przykładu Tesla, której grupą docelową są osoby, którym zależy na środowisku, zainwestowała w BTC 1.5 miliarda dolarów.

Bill Gates postrzega Bitcoin jako problem klimatycznyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.