Bankomaty w Chinach mogą wymieniać cyfrowe juany na gotówkę | Wiadomości | CrypS.

Bankomaty w Chinach mogą wymieniać cyfrowe juany na gotówkę

Konrad Juszczyk
cyfrowy juan w bankomatach w Shenzhen

Państwowy chiński bank komercyjny udostępnił funkcję umożliwiającą użytkownikom zamianę cyfrowych juanów na gotówkę (i na odwrót) w ponad 3000 bankomatach w Pekinie.

Nowa funkcja chińskich bankomatów

Według raportu chińskiego portalu Xinhua w piątek, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) uruchomił funkcję obsługi cyfrowego juana w swoich 3000 bankomatów w Pekinie. To kolejny znak, że Chiny rozszerzają trwające testy cyfrowego juana w kierunku pełnego wdrożenia. Warto podkreślić, że ICBC stał się tym samym pierwszym bankiem w kraju, który uruchomił funkcję konwersji gotówki na cyfrowe juany.

Chiński Bank Rolny (ABC) zaraz po ICBC uruchomił 10 bankomatów z tą samą funkcją w dzielnicy Wangfujing w Pekinie. ABC po raz pierwszy zaczęło testować tę funkcję w styczniu w Shenzhen, kiedy miasto miało drugą rundę rozdania e-CNY w ramach loterii. Ten ruch pozwala obywatelom Pekinu bezproblemowo zamieniać wersję waluty z fiducjarnej, na cyfrową.

W sumie już sześć chińskich miast — Shenzhen, Suzhou, Pekin, Chengdu, Changsha i Szanghaj — przeprowadziło od października łącznie 11 rund rozdania e-CNY w ramach testów o łącznej wartości około 40 milionów dolarów. Warto podkreślić również, że pracownicy w niektórych obszarach Chin zaczęli już otrzymywać wynagrodzenie w cyfrowym juanie z wykorzystaniem technologii blockchain.

cyfrowy juan w bankomatach w Shenzhen
reklama
reklama