Banki zamieszane w wypranie 2 mld USD - kartele, OneCoin i polski wątek | Wiadomości | CrypS.

Banki zamieszane w wypranie 2 mld USD – kartele, OneCoin i polski wątek

Michał Misiura
największe światowe banki zamieszane w pranie pieniędzy

W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawił się nowy skandal finansowy, związany z największymi światowymi bankami. Okazuje się, że były one zaangażowane w wypranie nielegalnych funduszy o wartości rzędu 2 mld dolarów. 

Nagłośnienie sprawy zapoczątkował wyciek dokumentów należących do amerykańskiej agencji FinCEN. Było to blisko 2600 raportów o podejrzanych transakcjach, które zgłosiły duże banki. Dane pozyskane przez redakcję BuzzFeed News, przeanalizowało Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ). Efektem wielomiesięcznej pracy ponad 100 redakcji z 70 krajów stały się raporty FinCEN Files, materiały ICIJ i szereg artykułów opublikowanych przez wiele mediów.

Dokumenty te, opracowane przez banki i udostępnione rządowi, ale ukryte przed opinią publiczną, ujawniają bezsensowność zabezpieczeń bankowych i łatwość, z jaką przestępcy je wykorzystują. Zyski ze śmiercionośnych wojen narkotykowych, fortuny sprzeniewierzone z krajów rozwijających się i ciężko zarobione oszczędności skradzione w ramach piramid finansowych, mogły wpływać do tych instytucji finansowych i z nich wypływać, pomimo ostrzeżeń ze strony pracowników banków. – czytamy w raporcie BuzzFeed News.

Pośród banków zamieszanych w proceder wskazać można większość największych instytucji finansowych świata. Wśród nich: JPMorgan Chase , HSBC , Standard Chartered , Deutsche Bank i Bank of New York Mellon. Sprawa obejmuje także polski wątek związany z bankiem ING. Doniesienia dziennikarzy śledczych mogą być zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Opracowano bowiem ledwie kilka tysięcy dokumentów, tymczasem FinCEN – Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) będący agencją Departamentu Skarbu USA, otrzymuje miliony raportów rocznie.

ING Bank Śląski zamieszany w pranie pieniędzy

Jak podali dziennikarze Gazety Wyborczej, ING Bank Śląski mógł wyprać co najmniej kilkaset milionów dolarów pochodzących od rosyjskich i ukraińskich oligarchów. Firmami, do których trafiały środki z kont banku, były holenderskie Schildershoven Finance oraz Tristane Capital. Przez nie pieniądze wędrowały na Cypr i do egzotycznych rajów podatkowych.

Schildershoven i Tristane, poza umożliwieniem rosyjskim i ukraińskim oligarchom wyprowadzenia z ich państw setek milionów dolarów, były także kontrahentami tzw. Moscow Mirror Network, czyli pośredniczyły w finansowaniu przestępczości i korupcji w wielu regionach świata. Pieniądze te miały przejść również przez konta w Banku ING, na przełomie 2013 i 2014 roku.

OneCoin i New York Mellon

W aferze nie zabrakło także wątku związanego z OneCoinem. Pieniądze pochodzące z wielomiliardowej piramidy finansowej przeszły w największej ilości przez konta banku New York Mellon. W transfery środków związanych ze SCAM’em było zamieszane jednak również 12 innych instytucji finansowych.

29 transakcji, dokonanych w latach 2015 – 2016, opiewa na kwotę 137,6 mln dolarów. Pieniądze te pochodziły od osób, które zainwestowały w piramidę Ruji Ignatov.

Jak samemu obejrzeć FinCEN Files?

Pobierz plik zip o nazwie download_data_fincen_files.zip, korzystając z linka „POBIERZ DANE” na stronie: icij.org/investigations/fincen-files/download-fincen-files-transaction-data/. Po rozpakowaniu folderu otrzymasz dwa pliki (download_bank_connections.csv oraz download_transactions_map.csv), które można otworzyć w dowolnych arkuszu kalkulacyjnych (np. Microsoft Exel).

największe światowe banki zamieszane w pranie pieniędzy
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.