Bank Rosji zezwala na używanie kryptowalut w handlu zagranicznym | Wiadomości | CrypS.

Bank Rosji zezwala na używanie kryptowalut w handlu zagranicznym

Mariusz Przepiórka
bank rosji dopuszcza wykorzystanie kryptowalut w zagranicznym handlu

Według wysokiego urzędnika instytucji, bank centralny Rosji jest otwarty na wykorzystanie kryptowalut do płatności międzynarodowych.


31 maja wicegubernator Banku Rosji Ksenia Judajewa powiedziała, że „w zasadzie nie sprzeciwiamy się wykorzystaniu kryptowalut w transakcjach międzynarodowych”. Jednakże, podobnie jak większość banków centralnych, instytucja nie aprobuje inwestowania w kryptowaluty, handlu nimi lub używania ich do płatności przez obywateli kraju, ponieważ postrzega je jako zagrożenie dla swojego systemu finansowego.

Kryptowaluty są ryzykowne dla obywateli

Banki centralne zazwyczaj nie aprobują zdecentralizowanych aktywów cyfrowych, ponieważ zmniejszają one ich poziom kontroli nad finansami kraju. Ponadto mogą one konkurować z projektami cyfrowych walut banku centralnego (CBDC), które są w przygotowaniu. W tym przypadku również chodzi o kontrolę, ponieważ CBDC da bankom znacznie większy wpływ na to, co ludzie mogą, a czego nie mogą robić z własnymi pieniędzmi.

Według doniesień Agencji Reutera, Ksenia Judajewa argumentowała swoje stanowisko ryzykiem dla użytkowników, wynikającym z dopuszczenia korzystania z kryptowalut przez zwykłych obywateli. – Nadal uważamy, że aktywne korzystanie z kryptowalut w kraju, zwłaszcza w ramach infrastruktury finansowej Rosji, stwarza ogromne ryzyko dla obywateli i użytkowników. Uważamy, że w naszym kraju te ryzyka mogą być dość duże – dodała Judajewa.

„Rosja radzi sobie z sankcjami”

Judajewa powiedziała również, że ogólne ryzyko dla stabilności finansowej w Rosji w wyniku zachodnich sankcji zmniejszyło się, ponieważ banki mają teraz wystarczającą płynność w walucie obcej. Rosyjski bank centralny już wcześniej wzywał do całkowitego zakazu kryptowalut, ale nie widzi problemu w wykorzystaniu kryptowalut do ominięcia sankcji.

Nie podjęto jeszcze jasnej decyzji co do statusu tej klasy aktywów dla zwykłych Rosjan. W ubiegłym tygodniu ministerstwo finansów stwierdziło, że pomysł wykorzystania kryptowalut do transakcji w rozliczeniach międzynarodowych jest nadal przedmiotem ożywionej dyskusji.

bank rosji dopuszcza wykorzystanie kryptowalut w zagranicznym handlureklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.