Bank Rosji zamierza kontrolować zakupy kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Bank Rosji zamierza kontrolować zakupy kryptowalut

Anna Sutowicz
rosja

Bank Centralny Rosji (CBR) rozważa różne możliwości zapobiegania inwestowaniu w kryptowalutę przez Rosjan. Jedną z opcji jest zablokowanie płatności kartą u konkretnych odbiorców. Inne instytucje państwowe jednak nie popierają takiej postawy banku.

Centralny Bank Rosji w trakcie rozmów z uczestnikami rynku finansowego omawiał parę możliwości ograniczenia dostępu do kryptowalut krajowym inwestorom. Władze monetarne rozważają m.in. zobowiązanie banków do wstrzymania transakcji z określonymi kodami Merchant Category Code (MCC). Twarde stanowisko banku nie zostało w pełni poparte przez pozostałych uczestników.

Zostaną zablokowane płatności kartą?

Herman Neglyad, zastępca rosyjskiego organu do spraw przeciwdziałania praniu pieniędzy zaproponował m.in. umożliwienie obiegu kryptowalut przy jednoczesnym nałożeniu ścisłej kontroli nad przepływami finansowymi pomiędzy tradycyjnym systemem finansowym a przestrzenią kryptograficzną. Aleksiej Moisejew, czyli wiceminister finansów zasugerował natomiast ograniczenie kryptowalut lecz wyłącznie dla niewykwalifikowanych inwestorów. W opinii Moisejewa jest za późno na całkowite zakazanie kryptowalut.

Bank Rosji zamierza również kontrolować transfery P2P w celu zwalczania wymiany bitcoinów. Chce zbierać dane klientów, jeżeli jest ryzyko, że wykorzystują oni platformy bankowe do przeprowadzania nielegalnych operacji wymiany, kasyn online oraz bukmacherów. Bank Rosji stwierdził, że planuje:

zbierać anonimowe dane od tych banków, które świadczą usługi w zakresie płatności P2P związanych z użyciem kart płatniczych i portfeli wydawanych osobom fikcyjnym przez giełdy kryptowalut, kasyna online i pozbawionych skrupułów uczestników rynku finansowego.

W przypadku wykrycia ryzyka, instytucje kredytowe mogą być poproszone o to, by dostarczyć zanonimizowane rejestry transferów osób, spełniających poszczególne kryteria.

Warto przypomnieć, że już 16 grudnia tego roku Bank Centralny Federacji Rosyjskiej zamierzał zakazać rosyjskich inwestycji w kryptowaluty ze względu na ryzyko niestabilności finansowej. A w czerwcu tego roku, Elvira Nabiullina – szefowa Banku Centralnego Rosji – ostrzegła inwestorów, by uważali na ryzyko związane z rynkiem kryptowalut. Stwierdziła, że aktywa cyfrowe są bardzo zmienne i ostrzegła inwestorów, aby uważali na „zatrważające” straty.

rosjareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.