Bank Hiszpanii: Europejczycy korzystający z kryptowalut preferują DEXy | Wiadomości | CrypS.

Bank Hiszpanii: Europejczycy korzystający z kryptowalut preferują DEXy

Mariusz Przepiórka
unia europejska tworzy nowy organ ds. kryptowalut

Bank centralny Hiszpanii opublikował raport na temat zeszłorocznego użytkowania kryptowalut przez mieszkańców Hiszpanii i Europy. Wskazano w nim, że Europejczycy preferują zdecentralizowane giełdy oraz „cyfrowe aktywa bez pokrycia”, takie jak bitcoin i ethereum.


Bank centralny Hiszpanii zauważył też, że wolumen transakcji kryptowalutowych w regionie europejskim wzrósł znacząco w ciągu ostatniego roku, osiągając prawie 845 mld EUR – przewyższając wolumen transakcji w Stanach Zjednoczonych.

Stablecoiny niezbyt popularne w Europie

Według raportu, Europejczycy wykazują większe zainteresowanie korzystaniem z kryptowalut bez pokrycia, przy czym transakcje w BTC i ETH stanowiły około 60% wszystkich transakcji dokonanych w ciągu ostatniego roku. Kryptowaluty wspierane przez inne waluty stanowiły 25%, a ogólne zainteresowanie altcoinami innymi niż ETH wyniosło około 15%.

Zainteresowanie kryptowalutami na przestrzeni ostatnich lat - Bank Hiszpanii
Jakie kryptowaluty preferowali Europejczycy na przestrzeni ostatnich lat – Bank Hiszpanii

Hiszpański bank centralny podał również, że 64% Hiszpanów poruszających się po rynku krypto, woli korzystać ze zdecentralizowanych usług (które nie wymagają pośrednika) do przeprowadzania swoich transakcji. Dla porównania, w pozostałej części Europy średnie wykorzystanie tych usług wynosi 53%.

Oznacza to, że pomimo boomu, jaki przeżywają w Europie scentralizowane giełdy, takie jak Binance czy Bit2me, sytuacja prawna zachęca inwestorów do poszukiwania alternatywnych rozwiązań w zakresie transakcji i handlu. Lukę tę wypełniają serwisy, takie jak Uniswap, Pancakeswap, Sushiswap.

Francja europejskim liderem branży krypto

Według raportu, Francja zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem wolumenu transakcji, a na kolejnych miejscach plasują się Niemcy, Holandia i Hiszpania. Takie wyniki nie są zaskoczeniem. W innym raporcie przygotowanym przez internetową platformę informacyjno-edukacyjną Invezz wskazano, że Francja jest „najlepszym krajem do handlu bitcoinami”.

W publikacji hiszpańskiego banku centralnego czytamy również, że przestępcy nie przepadają za kryptowalutami. Raport wskazuje, że tylko 1% wszystkich transakcji kryptowalutowych między lipcem 2020 a czerwcem 2021 roku wiązało się z nielegalnymi działaniami, takimi jak m.in. kradzieże, oszustwa i wyłudzenia.

unia europejska tworzy nowy organ ds. kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.