Bank centralny Irlandii zablokuje fundusze kryptowalutowe | Wiadomości | CrypS.

Bank centralny Irlandii zablokuje fundusze kryptowalutowe

Mariusz Przepiórka
Zaostrzenie przepisów dotyczących kryptowalut w Irlandii

Bank centralny Irlandii stwierdził, że jest mało prawdopodobne, aby zatwierdził fundusze inwestycyjne dla detalicznych inwestorów kryptowalutowych. Zdaniem banku, inwestorom detalicznym brakuje odpowiedniej wiedzy, aby poruszać się po klasie aktywów wysokiego ryzyka.

Najnowszy raport banku dotyczący zagrożeń rynkowych wskazał aktywa kryptowalutowe jako nową ofertę produktową na rynkach papierów wartościowych, która jest złożona i stanowi „potencjalne zagrożenie dla ochrony inwestorów”.

Fundusze dobre dla dużych inwestorów

W zeszłym roku bank odpowiedział na wiele pytań dotyczących Alternatywnych Funduszy Inwestycyjnych (AIF) związanych z kryptowalutami, jednak obecnie nie oczekuje się, że bank zatwierdzi AIF dla detalicznych inwestorów kryptowalutowych. Bank uważa, że takie inwestycje „mogą być odpowiednie dla inwestorów zbiorowych lub profesjonalnych”, ale są zbyt skomplikowane dla drobnych inwestorów.

Dyrektor irlandzkiego organu nadzoru nad papierami wartościowymi i rynkami Patricia Dunne przedstawiła w serwisie Bloomberg pewne wyjaśnienia dotyczące sposobu myślenia banku. Dunne powiedziała, że jest „zbyt wiele pytań bez odpowiedzi dotyczących takich spraw jak przechowywanie, pranie pieniędzy, a nawet po prostu zmienność i płynność” w odniesieniu do detalicznego inwestowania w kryptowaluty.

Regulacje także w innych krajach

Podejście regulacyjne do kryptowalut w pobliskiej Wielkiej Brytanii nie jest dużo bardziej przychylne. Brytyjski urząd skarbowy ustanowił niedawno nowe, surowe wytyczne dotyczące opodatkowania DeFi. Zgodnie z wytycznymi zyski z kryptowalut osiągnięte w drodze stakingu są uważane za własność, a zatem podlegają podatkowi od zysków kapitałowych.

Kryptowaluty są również obiektem regulacji w Rosji. Wczoraj rząd tego kraju zgodził się na program regulacyjny, który pozwoli mieszkańcom handlować kryptowalutami. Kryptowaluta będzie jednak traktowana jako „analogia waluty”, a nie sama waluta, a każda transakcja o wartości większej niż około 8000 USD musi zostać zgłoszona.

Zaostrzenie przepisów dotyczących kryptowalut w Irlandii
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.