Bank Anglii chce wprowadzić cyfrowego funta do 2030 r. | Wiadomości | CrypS.

Bank Anglii chce wprowadzić cyfrowego funta do 2030 r.

Maciej Żerelik
cyfrowy funt

Bank Anglii (BoE) uważa, że kraj ten prawdopodobnie będzie potrzebował własnej cyfrowej wersji funta brytyjskiego. Jak wynika z raportu Daily Telegraph, projekt CBDC powinien być gotowy przed rokiem 2030.


Cyfrowy funt

Prawdopodobnie możemy spodziewać się harmonogramu prac nad cyfrowym funtem już w przyszłym tygodniu – powiedziały Daily Telegraph rządowe źródła. We wtorek 7 lutego otrzymamy aktualizację od Jona Cunliffe’a z BoE na temat postępów projektu. Gubernator BoE Andrew Bailey i kanclerz skarbu Jeremy Hunt powiedział agencji medialnej:

W oparciu o obecny stan naszych prac, BoE uważa, że cyfrowy funt prawdopodobnie będzie potrzebny w przyszłości.

BoE odmówił komentarza do artykułu, ale zapowiedział sesję informacyjną na temat planów dotyczących cyfrowego funta w najbliższej przyszłości. Z pewnością więc wkrótce usłyszymy więcej o tym projekcie ze strony brytyjskiego banku centralnego.

Jeżeli doniesienia okażą się prawdą, będzie oznaczało to duży zwrot w poglądach gubernatora brytyjskiego banku centralnego. W połowie stycznia 2023 roku Bailey mówił, że należy zastanowić się nad sensem wprowadzania CBDC i jego zdaniem nie jest to konieczne.

Coraz mniejsza ilość gotówki

Nawiasem mówiąc, wykorzystanie gotówki w Wielkiej Brytanii wykazuje znaczny spadek. Prawdopodobnie ma to związek z pandemią COVID. W rzeczywistości od roku 2020 wykorzystanie gotówki spadło o 35 procent. Płatności dokonywane zwykłymi kartami debetowymi i kredytowymi stanowiły około pięć szóstych wszystkich płatności w Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, wiadomość ta pojawia się na kilka dni po tym, jak brytyjskie Ministerstwo Skarbu zamieściło na LinkedIn ogłoszenie o wakacie na stanowiska kierownika działu ds. CBDC.

cyfrowy funtreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.