Azjatycki kraj wprowadza surowy zakaz kryptowalut! | Wiadomości | CrypS.

Azjatycki kraj wprowadza surowy zakaz kryptowalut!

Jacek Walewski
czy bitcoin zostanie zakazany Kryptowaluty

Kuwejt wprowadza „absolutny zakaz” używania, kopania czy handlowania kryptowalutami. Z jakiego powodu? I czy tego typu ban ma w ogóle sens?


Kuwejt mówi bitcoinowi stanowcze „nie”

Dwa dni temu, 18 lipca, główny regulator rynku finansowego Kuwejtu, Urząd ds. Rynków Kapitałowych (CMA), wydał okólnik w sprawie nadzoru i emisji wirtualnych aktywów. Z dokumentu dowiadujemy się o „absolutnym zakazie” używania kryptowalut na terenie kraju. Co ważne, chodzi nie tylko o płacenie nimi w sklepach, ale też inwestowanie w nie i ich wydobywanie.

Na tym nie poprzestano. CMA wydało też zakaz dot. pracy organów regulacyjnych – zabrania im się wydawania jakichkolwiek licencji pozwalających firmom na świadczenie usług związanych z wirtualnymi aktywami w ramach działalności komercyjnej.

Jaki jest powód tak rygorystycznej i mimo wszystko zaskakującej decyzji? Regulator twierdzi, że kryptowaluty „nie mają statusu prawnego i nie są emitowane” przez państwo czy jakąkolwiek firmę.

Nie są powiązane z żadnym aktywem ani emitentem, a ceny tych aktywów są zawsze napędzane spekulacjami, które narażają je na gwałtowny spadek [wartości]

– dodano.

Wszystko wpisuje się w szerszy kontekst

Nie chodzi chyba tylko o wskazane powyżej aspekty związane z kryptowalutami – m.in. brak ich „usadowienia” w prawie. Wszystko, co robią dziś kuwejccy urzędnicy wpisuje się w szerszą politykę ich kraju. Kuwejt stara się walczyć z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, co zresztą potwierdził sam regulator.

Jak zresztą sugerują lokalne media, działania CMA dotyczące kryptowalut są częścią szerszej kampanii. Inne organy i urzędy także mają prowadzić antybitcoinową politykę.

Warto zadać sobie jednak pytanie, czy wprowadzanie takich zakazów ma sens. To raczej walka z wiatrakami, bowiem każdy tego typu zakaz będzie się zawsze dało obejść, czy to poprzez używanie VPN-ów (i za ich pomocą wchodzenie na strony giełd), ukrywanie koparek w mniej dostępnych miejscach (lub takich, w których dochodzi do dużego zużycia prądu, przez co trudno będzie wykryć pracę bitcoinowch ASIC-ów) czy po prostu handel bitcoinami na czarnym rynku.

czy bitcoin zostanie zakazanyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.