Australijskie banki wyprały 385 mln dolarów dla karteli narkotykowych | Wiadomości | CrypS.

Australijskie banki wyprały 385 mln dolarów dla karteli narkotykowych

Zerelik Maciej
australia

Według Australian Financial Review, australijskie banki wyprały około 500 milionów dolarów australijskich (około 385 milionów dolarów) dla karteli narkotykowych z Ameryki Południowej.

Szczegóły z dochodzenia w sprawie ujawniły, że australijskie banki w latach 2014-2017 pomogły przenieść kartelom ponad 300 mln AUD. Podobno wykorzystywały również brudne pieniądze do zakupu drogich przedmiotów elektronicznych, służących do dalszego przenoszenia pieniędzy do Azji Południowo-Wschodniej i na Bliski Wschód.

Według Australijskich Sił Granicznych (ABF) w sprawę zaangażowanych było dziewięć instytucji finansowych. Siedem innych miało siedzibę poza granicami kraju. Odnosząc się do raportu, rzecznik ABF ujawnił:

„ABF zobowiązał się do ochrony społeczności australijskiej poprzez zwalczanie i zakłócanie zachowań przestępczych, które wykorzystują australijskie systemy handlu transgranicznego i skutecznie zakłócają operacje prania pieniędzy prowadzone przez te podmioty w Australii”.

Odkrycie, że banki australijskie pomagają w praniu brudnych pieniędzy dla organizacji przestępczych, idzie w parze z dyskryminacyjnymi praktykami wobec traderów i giełd. Jak informowaliśmy na naszych łamach, pewien australijski trader, złożył pozew przeciwko dwóm dużym bankom komercyjnym w związku z zamknięciem jego rachunków.

Banki piorące dochody z działalności przestępczej

Wyciek dokumentów z amerykańskiej Sieci Egzekwowania Przestępstw Finansowych (FinCEN) z 2019 roku ujawnił masowe transakcje prania pieniędzy dokonywane przez banki. W tym czasie w aktach wykazano, że największe amerykańskie banki wydały ponad 2 biliony dolarów brudnych pieniędzy na rzecz różnych organizacji przestępczych.

Rzeczywiście, amerykańskie banki nadal płacą ogromne kary za nielegalne praktyki, od prania brudnych pieniędzy po spoofing. W 2020 roku amerykańscy urzędnicy nałożyli grzywnę w wysokości ponad 3 miliardów dolarów na Wells Fargo. Firma w ciągu ostatnich 15 lat miała popełniać liczne przestępstwa.

Co ciekawe, znaczną część akcji spółki Wells Fargo posiada firma Warrena Buffeta – Berkshire Hathaway. Być może to ironia losu, że Buffett jest przeciwny wykorzystaniu bitcoina w nielegalnej działalności, podczas gdy Wells Fargo ułatwia transfery związane z działalnością przestępczą.

australia
reklama
reklama