Audytor Binance potwierdza, że giełda ma nadwyżkę bitcoinów | Wiadomości | CrypS.

Audytor Binance potwierdza, że giełda ma nadwyżkę bitcoinów

Mariusz Przepiórka
Binance

Binance, największa na świecie giełda kryptowalutowa pod względem wolumenu obrotu, opublikowała nowy raport z globalnego audytu finansowego, podatkowego i doradczego firmy Mazars. Zgodnie z jego wynikiem spółka dysponuje większą sumą bitcoinów niż wymagają tego zasoby przechowywane przez klientów.


W czasie audytu firma Mazars stwierdziła, że Binance dysponuje aktywami, których wartość przekracza 100% całkowitej wartości zobowiązań platformy – poinformowała firma Mazars w komunikacie. Stwierdzona wartość aktywów wynosi 101%.

Upadek scentralizowanej giełdy kryptowalut FTX z powodu problemów z płynnością sprawił, że konkurenci z branży kryptowalutowej dążą do zwiększenia przejrzystości swoich rezerw finansowych. Celem raportu przedstawionego przez Mazars było uspokojenie klientów Binance, że ich bitcoiny są zabezpieczone, istnieją w sieci blockchain i są pod kontrolą Binance.

Według Francine McKenny, wykładowcy rachunkowości finansowej w Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii, ocena przeprowadzona przez Mazars nie jest jednak oficjalnym audytem.

Firma porównała salda z adresów klucza publicznego z listy, którą otrzymała od giełdy. Nie dokonano porównania sald w niezależnych bankach, instytucjach powierniczych i depozytariuszach. To nawet mniej wartościowe niż raporty Tethera lub USDCpowiedziała McKenna.

Kraken krytykuje sposób przeprowadzania audytu

Firma Mazars przeprowadziła analizę całkowitych rezerw i zobowiązań Binance na dzień 22 listopada. Aktywa uwzględnione w analizie były rachunkami klientów w zakresie transakcji spot, opcji, depozytów zabezpieczających, kontraktów terminowych, finansowania, pożyczek i zarobków dla BTC oraz wrapped bitcoinów przechowywanych na blockchainach Bitcoin, Ethereum, BNB Chain i Binance Smart Chain.

Jesse Powell, dyrektor generalny giełdy Kraken, skrytykował taki sposób prowadzenia audytu i powiedział, że w rzeczywistości może on nie mieć żadnego znaczenia. Powell zauważył, że pełne pokrycie zasobów bitcoinowych to jeszcze nie wszystko, gdy nie wskazuje się informacji na temat całego bilansu firmy (zobowiązań, inwestycji i zasobów pieniężnych).

Binancereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.