Audytor Binance potwierdza, że giełda ma nadwyżkę bitcoinów | Wiadomości | CrypS.

Audytor Binance potwierdza, że giełda ma nadwyżkę bitcoinów

Mariusz Przepiórka
Binance zatrudnia firmę audytorską, która obsługiwała Donalda Trumpa

Binance, największa na świecie giełda kryptowalutowa pod względem wolumenu obrotu, opublikowała nowy raport z globalnego audytu finansowego, podatkowego i doradczego firmy Mazars. Zgodnie z jego wynikiem spółka dysponuje większą sumą bitcoinów niż wymagają tego zasoby przechowywane przez klientów.


W czasie audytu firma Mazars stwierdziła, że Binance dysponuje aktywami, których wartość przekracza 100% całkowitej wartości zobowiązań platformy – poinformowała firma Mazars w komunikacie. Stwierdzona wartość aktywów wynosi 101%.

Upadek scentralizowanej giełdy kryptowalut FTX z powodu problemów z płynnością sprawił, że konkurenci z branży kryptowalutowej dążą do zwiększenia przejrzystości swoich rezerw finansowych. Celem raportu przedstawionego przez Mazars było uspokojenie klientów Binance, że ich bitcoiny są zabezpieczone, istnieją w sieci blockchain i są pod kontrolą Binance.

Według Francine McKenny, wykładowcy rachunkowości finansowej w Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii, ocena przeprowadzona przez Mazars nie jest jednak oficjalnym audytem.

Firma porównała salda z adresów klucza publicznego z listy, którą otrzymała od giełdy. Nie dokonano porównania sald w niezależnych bankach, instytucjach powierniczych i depozytariuszach. To nawet mniej wartościowe niż raporty Tethera lub USDCpowiedziała McKenna.

Kraken krytykuje sposób przeprowadzania audytu

Firma Mazars przeprowadziła analizę całkowitych rezerw i zobowiązań Binance na dzień 22 listopada. Aktywa uwzględnione w analizie były rachunkami klientów w zakresie transakcji spot, opcji, depozytów zabezpieczających, kontraktów terminowych, finansowania, pożyczek i zarobków dla BTC oraz wrapped bitcoinów przechowywanych na blockchainach Bitcoin, Ethereum, BNB Chain i Binance Smart Chain.

Jesse Powell, dyrektor generalny giełdy Kraken, skrytykował taki sposób prowadzenia audytu i powiedział, że w rzeczywistości może on nie mieć żadnego znaczenia. Powell zauważył, że pełne pokrycie zasobów bitcoinowych to jeszcze nie wszystko, gdy nie wskazuje się informacji na temat całego bilansu firmy (zobowiązań, inwestycji i zasobów pieniężnych).

Binance zatrudnia firmę audytorską, która obsługiwała Donalda Trumpa
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.