Atak na Tornado Cash DAO. Napastnik złożył propozycję nie do odrzucenia | Wiadomości | CrypS.

Atak na Tornado Cash DAO. Napastnik złożył propozycję nie do odrzucenia

Filip Dzięciołowski
hacker

Osoba (lub grupa) odpowiedzialna za sobotni atak na Tornado Cash i przejęcie kontroli nad DAO miksera kryptowalut, wysłała wiadomość do członków tej społeczności. Na adres portfela, z którego wyprowadzono setki tysięcy tokenów TRON, nadesłano wiadomość z propozycją odwrócenia zmian w protokole, jakie wprowadzono.


W trakcie weekendu informowaliśmy Was o niecodziennej sytuacji, w wyniku której pewien użytkownik (lub grupa) przejął kontrolę nad zdecentralizowaną autonomiczną organizacją (DAO) zarządzającą protokołem Tornado Cash, czyli słynnym mikserem kryptowalut.

Po tym, jak udało mu się wprowadzić propozycję zawierającą ukryty złośliwy kod, który dał mu większość głosów, otrzymał dostęp do skarbca organizacji, z którego dokonał drenażu tokenów TORN. W następstwie tych zdarzeń kurs kryptowaluty zaczął lecieć na łeb.

Czy uda się odzyskać kontrolę nad DAO?

Teraz jednak na forum zaatakowanej społeczności pojawił się wpis, w którym użytkownik posługujący się nickiem Tornadosaurus-Hex poinformował, że napłynęła wiadomość od sprawcy całego zajścia. Jak się okazuje, napastnik jest skłonny przywrócić zarządzanie ich DAO do takiego stanu, jaki był przed weekendem. Ponoć istnieje spora szansa na to, że jego propozycja dojdzie do skutku.

Tornadosaurus-Hex przekazał, że w przypadku zaakceptowania otrzymanej propozycji, społeczności zostaną zwrócone ich tokeny zarządzania TORN, co jest równoznaczne z odzyskaniem władzy. Również sprawca zadeklarował ponoć usunąć złośliwy kod z protokołu, który umożliwił mu dokonanie drenażu środków.

Nie jest jasne, czego atakujący podmiot zażądał od członków DAO, jednakże jak stwierdził Tornadosaurus-Hex, niezbyt mają oni wybór i raczej będą zmuszeni przystać na jego propozycję. Decyzja w tej kwestii ma zostać podjęta w wyniku głosowania, które zaplanowano na 26 maja.

Kurs TORN nadal na czerwono

Cała sytuacja bardzo negatywnie odbiła się na wartości tokena zarządzania społecznością Tornado Cash, czyli TORN. Jego kurs po tym, jak świat obiegły doniesienia o przeprowadzonym ataku, zaczął leciał na szyję tracą ponad 45% wartości.

Co prawda, próbowano jak najbardziej zminimalizować poziom strat i zaczęto wykup tokenów, by jego kurs nie spadł do zera, jednakże nadal możemy zaobserwować świecące czerwone świece. TORN w pierwszych momentach skoczył o 10% o tym, jak nadeszła propozycja od napastnika, ale nadal sytuacja nie jest dobra.

W momencie pisania tego artykułu TORN handluje po cenie 4,24 dolara co oznacza spadek o 4,18% w ciągu doby. W porównaniu do zeszłego tygodnia kryptowaluta jest tańsza o 33,9%. 

Kurs tokena TORN na giełdzie Binance. Źródło: TradingView
hackerreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.