Na co zwrócić uwagę podczas wyboru giełdy kryptowalut | CrypS.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru giełdy kryptowalut

4 min
Albert Czajkowski

kanga wybór giełdy Giełda

Początkujący inwestorzy i doświadczeni gracze giełdowi, chcący zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, coraz częściej stoją przed zadaniem, jakim jest wybór giełdy kryptowalut. Dziś omawiamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, wybierając giełdę kryptowalutową.

Inwestowanie w kryptowaluty staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego, gdyż przemyślana inwestycja w bitcoina, ethereum czy innego rodzaju kryptoaktywa może przynieść znaczący zysk. Pamiętajmy jednak, że inwestowanie na rynku kryptowalutowym obarczone jest dużym ryzykiem. Nigdy nie możemy przeznaczać na ten cel wszystkich oszczędności albo traktować kupna BTC jako jedynej metody lokowania kapitału inwestycyjnego.

Niebezpieczeństwo utraty środków możemy skutecznie zminimalizować, jeżeli przestrzegamy znanych reguł dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Kwota ulokowana na giełdzie kryptowalut powinna stanowić jedynie pewną część całego kapitału. Reszta może zostać zainwestowana w akcje giełdowe, obligacje skarbu państwa czy złoto – zależnie od naszych preferencji. Pamiętajmy też, by nie ulegać emocjom, podejmując decyzje inwestycyjne.

Zanim jednak przystąpimy do zakupu bitcoina czy ethereum i zaczniemy śledzić wahania kursów walut cyfrowych, stoimy przed pierwszą ważną decyzją – wyborem platformy giełdowej.

Użytkownicy mają do wyboru wiele miejsc, wśród których warto zwrócić uwagę na bezpieczne polskie giełdy kryptowalut. Poszczególne serwisy mogą różnić się wieloma aspektami. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając giełdę kryptowalut?

Bezpieczeństwo – sprawa najważniejsza

Pierwsza, a jednocześnie najważniejsza sprawa to bezpieczeństwo giełdy kryptowalutowej. Chodzi zarówno o zabezpieczenia samej platformy, jak i zaufane środowisko prawne, w którym działa dany podmiot. Polscy użytkownicy mają możliwość korzystania z platform działających w naszym kraju, jak również Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Polacy mogą również wziąć pod uwagę serwisy z Cypru, Karaibów czy wysp pacyficznych.

Odradzamy jednak kierowanie się jedynie reklamą, cennikiem, a już zwłaszcza faktem zarejestrowania giełdy kryptowalut w raju podatkowym! Bezpieczna platforma handlu kryptowalutami powinna wzbudzać maksimum zaufania. Pamiętajmy, że giełda to nie to samo, co portfel kryptowalutowy. Dobrze, jeżeli istnieje możliwość skontaktowania się z jej przedstawicielami w rodzimym języku. Polskojęzyczna obsługa klienta to duży atut, szczególnie gdy chcemy wyjaśnić i rozwiązać skomplikowany problem.

Oferta giełdy kryptowalut

Drugim istotnym czynnikiem, który wpływa na wybór najlepszej giełdy kryptowalut, jest liczba oferowanych aktywów. Poszukując serwisu do handlu BTC, ETH oraz innego rodzaju kryptoaktywami sprawdźmy, jakie cyfrowe aktywa znajdują się w ofercie. Niektóre giełdy kryptowalutowe, takie jak polska Kanga Exchange czy azjatycka Gate.io, dają użytkownikom dostęp nawet do kilkuset aktywów inwestycyjnych!

liczba coinów

Wspomniana platforma oferuje między innymi możliwość zakupu tokenów personalnych i projektowych, czyli cyfrowych coinów, których wartość odzwierciedla potencjał danej osoby albo projektu. Warto wiedzieć, iż polska giełda kryptowalut Kanga Exchange umożliwia również tokenizację pomysłów inwestycyjnych. To doskonała alternatywa dla crowdfundingu, dzięki której przedsiębiorcy mogą pozyskać środki na rozwój swojego biznesu.

Dlaczego giełda powinna posiadać własnego stablecoina?

Wciąż niewielu początkujących inwestorów wie, czym jest oraz dlaczego giełda kryptowalut powinna posiadać własnego stablecoina. Sam termin „stablecoin” odnosi się do walut krypto, których kurs jest ściśle skorelowany z daną walutą fiducjarną. Przykładami mogą być stablecoiny oPLN (omega złotówka), oUSD (omega dolar) czy oEUR (omega euro). Serwisy umożliwiają zarówno handel tymi walutami, jak i kupowanie za nie innych tokenów.

Tylko najlepsze giełdy kryptowalut posiadają własnego stablecoina. Właśnie dlatego, zaraz obok bezpieczeństwa serwisu i szerokiej oferty instrumentów inwestycyjnych, obecność własnej, stabilnej waluty cyfrowej powinniśmy traktować jako znaczący atut, interesującej nas giełdy kryptowalutowej. Warto dodać, że niektóre platformy umożliwiają stake’owanie stablecoinów, co pozwala na budowanie dochodu pasywnego.

Mimo to sama obecność własnego stablecoina to nie wszystko, dlatego obok tego typu coinów tworzonych przez giełdę, warto sprawdzić również dostępność bardziej popularnych stablecoinów, takich jak USDT (Tether).

Szybkość transakcji

Kolejne ważne czynniki decydujące o wyborze giełdy kryptowalut to płynność działania serwisu oraz szybkość transakcji. Jakość i wydajność w zakresie obsługi operacji handlowych ma istotne znaczenie szczególnie w przypadku inwestycji krótkoterminowych z użyciem najpopularniejszych walut cyfrowych BTC czy ETH.

Profesjonalny handel kryptowalutami w Polsce rozwija się coraz bardziej. Dużą rolę odgrywa nie tylko wiedza i doświadczenie, lecz również dostęp do narzędzi, które gwarantują szybkość transakcji. Żaden inwestor nie chce, by dokonana przez niego operacja została zrealizowana po kilku dniach czy tygodniach. Jeżeli chcemy uniknąć wspomnianych problemów, to zdecydowanie sprawdźmy opinie w sieci dotyczące szybkości działania giełdy.

Mechanizmy dochodu pasywnego oferowane przez giełdę kryptowalut

Warto zwrócić również uwagę na mechanizmy dochodu pasywnego oferowane przez giełdę kryptowalut. Giełdy coraz częściej oferują użytkownikom rozbudowane możliwości zarabiania na zdeponowanych kryptowalutach i stablecoinach.

Wspominaliśmy już o stake’owaniu. Jest to mechanizm, umożliwiający zarabianie na depozycie kryptowalutowym – inwestor otrzymuje nagrodę prowizyjną za “zamrażanie” kryptowaluty na giełdzie.

Dobrym przykładem platformy oferującej podobne rozwiązania jest polska giełda kryptowalut Kanga Exchange. Udostępnia ona inwestorom konta PoS (ang. Proof of Stake), dzięki którym mogą oni przechowywać kryptowaluty (oPLN, oEUR, USDT, KNG) w podobny sposób, jak ma to miejsce na tradycyjnym koncie oszczędnościowym w banku. Mechanizm jest jednak bardziej opłacalny niż konto czy lokata i – zależnie od giełdy – pozwala na codzienny zarobek.

Możliwości skontaktowania się z pracownikami giełdy kryptowalutowej

Bezdyskusyjnie bardzo ważnym aspektem wyboru platformy do handlu kryptowalutami są dostępne możliwości skontaktowania się z pracownikami giełdy kryptowalutowej. Im więcej opcji kontaktu zapewnia serwis, tym lepiej. Nowoczesne giełdy oferują użytkownikom szerokie możliwości kontaktu za pomocą dedykowanych czatów, poczty e-mail, telefonu, a także Facebooka, czy komunikatorów Telegram oraz Messenger.

Jednocześnie powinniśmy zwrócić uwagę na fakt dostępności polskojęzycznych konsultantów. Obsługa klienta w języku polskim (lub odpowiednim dla użytkownika pochodzącego z danego kraju) to szósty czynnik, który musimy uwzględnić, rozważając, jaką giełdę kryptowalut wybrać na początek. Oczywiście w dobie powszechnej znajomości języka angielskiego akceptowalny będzie wybór platformy oferującej profesjonalną, anglojęzyczną obsługę klienta.

Artykuł sponsorowany

kanga wybór giełdyreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.