Kryptowaluty w Dubaju: Stolica Web3 czy raj podatkowy | CrypS.

Kryptowaluty w Dubaju: Stolica Web3 czy raj podatkowy

10 min
Filip Dzięciołowski

Dubaj kryptowaluty Azja

Dubaj to jedno z najbardziej dynamicznych i innowacyjnych miast-regionów na świecie. Jest znany z drapaczy chmur, luksusowego stylu życia oraz ambitnych projektów. Ale co z jego stanowiskiem w sprawie kryptowalut i technologii blockchain? Czy Dubaj jest miejscem przyjaznym cyfrowym aktywom, czy też miejscem, którego entuzjaści kryptowalut powinni unikać?

W tym artykule zbadamy obecny stan i przyszłe perspektywy kryptowalut na Bliskim Wschodzie oraz sposób, w jaki region ten pozycjonuje się jako światowy lider w przestrzeni Web3. Zmiany regulacyjne w Stanach Zjednoczonych i w Europie spowodowały bowiem, że Dubaj chce pozycjonować się na nowy światowy hub cyfrowych aktywów.

Spis treści:


Dubaj – charakterystyka ogólna

Dubaj jest największym i najbardziej zaludnionym regionem administracyjnym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), federacji siedmiu emiratów położonych na Półwyspie Arabskim. Dubaj jest także miastem będącym stolicą jednego z emiratów. Całość zamieszkuje około 3,4 miliona osób, a powierzchnia wynosi 4114 kilometrów kwadratowych.

Emirat Stolica Ludność Powierzchnia
2023 % (km2) %  
Dubaj Dubaj 3,478,300 34,8% 3,885 5,0%  
Abu Zabi Abu Zabi 1,807,000 18,0% 67,340 86,7%  
Sharjah Sharjah 1,274,749 12,7% 2,590 3,3%  
Al Ain Al Ain 846,747 8,5% N/A N/A  
Ajman Ajman 490,035 4,9% 259 0,3%  
Ras al-Khaimah Ras al-Khaimah 351,943 3,5% 2,486 3,2%  
Fujairah Fujairah 86,512 0,8% 1,165 1,5%  
Umm al-Quwain Umm al-Quwain 72,000 0,8% 777 1%  
ZEA Abu Zabi 9,599,353 100% 77,700 100%  

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych MFW

Gospodarka Dubaju opiera się na trzech głównych filarach: handlu, turystyce i ropie naftowej. Handel był podstawą gospodarki Dubaju od jego początków, kiedy stanowił główny port do połowu pereł. Strategiczne położenie Dubaju między Azją, Afryką i Europą sprawiło, że stał się on idealnym ośrodkiem handlu regionalnego i międzynarodowego. Obecnie Dubaj posiada jeden z największych i najbardziej ruchliwych portów na świecie, obsługujący ponad 20 milionów kontenerów rocznie. Dubaj posiada również kilka wolnych stref, które oferują zwolnienia podatkowe, 100% własności zagranicznej i inne zachęty przyciągające firmy i inwestorów.

Turystyka to kolejny kluczowy sektor, który przyczynia się do rozwoju gospodarki Dubaju. Miasto to słynie ze światowej klasy hoteli, centrów handlowych, miejsc rozrywki i atrakcji kulturalnych. Niektóre z najbardziej znanych obiektów architektonicznych Dubaju to Burj Khalifa, najwyższy budynek na świecie, Palm Jumeirah, sztuczna wyspa w kształcie palmy, Burj Al Arab, siedmiogwiazdkowy hotel w kształcie żagla oraz The Dubai Mall, największe centrum handlowe na świecie.

Ropa naftowa jest trzecim filarem gospodarki Dubaju, choć jej udział spadł na przestrzeni ostatnich lat. Ropa została odkryta w Dubaju w 1966 r. i przyczyniła się do rozwoju i bogactwa tego emiratu. Jednak w przeciwieństwie do swojego sąsiada Abu Zabi, który ma największe rezerwy ropy naftowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Dubaj ma ograniczone zasoby czarnego złota i oczekuje się, że wyczerpią się one do 2030 roku. Dlatego też Dubaj zdywersyfikował swoją gospodarkę i zmniejszył zależność od przychodów z ropy naftowej. W 2018 r. ropa naftowa stanowiła zaledwie 1% PKB Dubaju.

Gospodarka Dubaju reprezentuje produkt krajowy brutto na mieszkańca w wysokości 46 665 dol. w 2022 r. Thani Bin Ahmed Al Zeyoudi, minister stanu ds. handlu zagranicznego, ogłosił, że handel ZEA niezwiązany z ropą naftową w ciągu 10 lat wyniósł 4,4 bln dolarów. PKB ZEA wzrosło z 407 mld dolarów w 2021 r. do 440 mld dolarów w 2022 r. i ma wzrosnąć do 467 mld dolarów w 2023 r. Z kolei PKB na mieszkańca również wzrosło z 43 868 dolarów w 2021 r. do 46 665 dolarów w 2022 r. i ma wzrosnąć do 48 822 dolarów w 2023 r.

Odcinając się od ropy emirat stawia na innowacyjne rozwiązania. Region dąży do stania się w pełni „inteligentnym”, który wykorzystuje technologie cyfrowe w celu poprawy jakości życia swoich mieszkańców i gości. Dąży również do bycia zrównoważonym miastem, które promuje zielone inicjatywy i odnawialne źródła energii.

W powyższe idealnie wpisuje się branża web3, blockchain oraz kryptowalut.

Kryptowaluty w Dubaju a prawo

Status prawny kryptowalut w Dubaju nie jest w pełni klarowny, zaczął się jednak zmieniać na korzyść firm i inwestorów w ostatnich latach. Według Freeman Law, firmy prawniczej specjalizującej się w podatkach i sporach sądowych, kryptowaluty nie są uważane za legalny środek płatniczy w Dubaju ani w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oznacza to, że nie są one emitowane ani wspierane przez żaden organ centralny i nie są powszechnie akceptowane jako środek płatniczy. Nie oznacza to jednak, że są one nielegalne lub zabronione. Są one raczej traktowane jako towary lub aktywa, którymi można handlować lub wymieniać na inne produkty lub usługi.

Głównym organem regulacyjnym nadzorującym działalność związaną z kryptowalutami w Dubaju jest Urząd Papierów Wartościowych i Towarów (SCA). SCA wydał kilka okólników i wytycznych, które wyjaśniają jego stanowisko w sprawie kryptowalut i powiązanych usług:

 •  Przykładowo, w 2017 r. SCA wydał okólnik, w którym ostrzegał inwestorów przed ryzykiem i wyzwaniami związanymi z inwestowaniem w początkowe oferty monet (ICO), które są formą finansowania społecznościowego z wykorzystaniem kryptowalut. SCA stwierdziło, że ICO nie są regulowane ani nadzorowane przez żaden organ w ZEA, a inwestorzy powinni zachować ostrożność i należytą staranność przed wzięciem w nich udziału.
 • W 2018 r. SCA wydał kolejny okólnik, w którym ogłosił zamiar uregulowania ICO jako papierów wartościowych, z zastrzeżeniem pewnych warunków i wymogów. SCA stwierdził również, że będzie współpracować z innymi organami w celu opracowania kompleksowych ram regulacyjnych dla kryptowalut i aktywów kryptograficznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
 • W 2020 r. SCA wydał rozporządzenie w sprawie aktywów kryptograficznych, które definiuje aktywa kryptograficzne jako „wszelkie zapisy dotyczące własności lub praw umownych utworzone przy użyciu kryptografii”. Rozporządzenie obejmuje różne aspekty aktywów kryptograficznych, takie jak emisja, obrót, przechowywanie, promocja, ujawnianie, licencjonowanie, nadzór, egzekwowanie i sankcje. Rozporządzenie klasyfikuje również aktywa kryptograficzne na cztery kategorie: tokeny zabezpieczające, tokeny użytkowe, tokeny hybrydowe i tokeny zagraniczne.
 •  W 2022 r. ZEA przyjął rezolucję nr 111, która przyznała SCA uprawnienia do wydawania decyzji regulujących transakcje wirtualnymi aktywami i licencjonowania dostawców usług wirtualnych aktywów, z angielskiego virtual asset service providers (VASP).
 •  W kwietniu 2023 r. SCA wykonała bardzo ważny krok, rozpoczynając przyjmowanie aplikacji od firm, które chcą uzyskać licencje na świadczenie usług kryptowalutowych w regionie. Była to kontynuacja kroku podjętego w lutym tego samego roku, kiedy Dubaj razem z Abu Zabi oraz Ras Al Khaimah ogłosiły utworzenie „Oazy” dla kryptowalut, czyli nowej strefy handlowej obejmującej cyfrowe aktywa.

Wszystkie firmy z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oferujące usługi wirtualnych aktywów, z wyjątkiem tych licencjonowanych do działania w strefach wolnych od gospodarki, muszą przestrzegać decyzji SCA i uzyskać odpowiednią licencję. W Dubaju firmy muszą złożyć wniosek do Virtual Assets Regulatory Authority (VARA) i ubiegać się o zatwierdzenie przez SCA.

W związku ze zmianami regulacyjnymi do Dubaju przeniosło się w tym roku sporo popularnych firm kryptowalutowych oraz giełd. Wśród nich znalazło się między innymi Binance, które w związku z problemami regulacyjnymi w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie w Dubaju i ZEA upatruje miejsca do dalszego rozwoju swojej działalności.

Według Alexa Chehade, dyrektora generalnego Binance Dubai, Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą stać się głównym celem dla firm kryptowalutowych poszukujących korzystnych i przejrzystych przepisów. Ułatwić to mają najnowsze rozporządzenie SCA w sprawie aktywów kryptograficznych, których celem jest zapewnienie jasności legislacyjnej dla firm związanych z kryptowalutami i inwestorów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ma również na celu ochronę praw i interesów inwestorów, zapobieganie oszustwom i manipulacjom rynkowym, zapewnienie integralności i przejrzystości rynku, promowanie innowacji i konkurencji oraz wspieranie współpracy z innymi organami regulacyjnymi.

Dubaj  – stolica Web3 czy raj podatkowy?

Dzięki kształtowaniu się coraz jaśniejszych i korzystnych dla firm regulacji, Dubaj stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych oraz obiecujących miejsc dla firm i inwestorów związanych z kryptowalutami na świecie.

Jednym z głównych czynników jest system podatkowy w Dubaju i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Według Arabian Business, wiodącego magazynu biznesowego na Bliskim Wschodzie, region ten posiada jedne z najkorzystniejszych systemów podatkowych na świecie, bez podatku dochodowego, podatku od osób prawnych, podatku od zysków kapitałowych lub podatku u źródła od dywidend lub odsetek. Oznacza to, że dochody lub zyski związane z kryptowalutami nie podlegają opodatkowaniu w Dubaju lub Zjednoczonych Emiratach Arabskich, co czyni je bardzo atrakcyjnymi dla inwestorów i traderów kryptowalutowych.

Dzień wolności podatkowej w przypadku Dubaju wypada praktycznie 1 stycznia, gdzie dla porównania w Stanach Zjednoczonych jest to zazwyczaj koniec kwietnia, a w Polsce początek czerwca.

Kolejny czynnik to infrastruktura i innowacyjność. Jak wspomniano wcześniej, Dubaj jest globalnym miastem i głównym ośrodkiem biznesowym i finansowym na Bliskim Wschodzie. Posiada światowej klasy infrastrukturę, która wspiera różne sektory i branże, w tym technologię, telekomunikację, bankowość i finanse. Dubaj posiada również dynamiczny ekosystem innowacji, który wspiera przedsiębiorczość, kreatywność oraz badania i rozwój. Region pełni role gospodarcza wielu programów promujących innowacje i technologie, takich jak Dubai Future Foundation, Dubai Future Accelerators, Dubai Blockchain Strategy, Dubai Smart City Initiative i Expo 2020.

Trzecim czynnikiem jest wizja i przywództwo. Władze Dubaju wykazały pozytywne i postępowe podejście do kryptowalut i technologii blockchain. Uruchomiono również kilka projektów i partnerstw, które obejmują kryptowaluty i technologię blockchain, takie jak Emirates Blockchain Strategy 2021, której celem jest przekształcenie 50% transakcji rządowych w platformy oparte na blockchainie. Crypto Valley, to z kolei inicjatywa, której celem jest stworzenie globalnego centrum dla firm kryptowalutowych i blockchain w Dubaju. DMCC Crypto Centre, ma pełnić natomiast rolę kompleksowego ekosystemu dla działań związanych z kryptowalutami w Dubaju.

Można zatem powiedzieć, że Dubaj jest rajem podatkowym dla firm i inwestorów oraz stolicą Web3 w jednym, oferując sprzyjające środowisko dla innowacji i adopcji kryptowalut.

Jakie firmy kryptowalutowe działają w Dubaju?

W Dubaju działa wiele firm zajmujących się rynkiem kryptowalut, oferujących szereg usług. Są to giełdy, platformy handlowe, górnicy cyfrowych aktywów, pośrednicy, portfele i wiele innych. Wśród tych najpopularniejszych należy wymienić:

 • BitOasis – jedna z najstarszych i największych giełd kryptowalut na Bliskim Wschodzie.
 • Rain – kolejna wiodąca giełda kryptowalut na Bliskim Wschodzie. Obsługuje użytkowników w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, Omanie i Bahrajnie. Oferuje również usługę powierniczą.
 • Palmex – giełda kryptowalut, która działa w ramach ArabianChain Technology, firmy blockchain z siedzibą w Dubaju.
 • Bitex UAE – kolejna giełda obsługująca użytkowników w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
 • Bitrump – giełda działająca w ramach Alphabit Digital Currency Fund, spółki zarządzającej cyfrowymi aktywami z siedzibą w Dubaju.
 • Burency – platforma kryptowalutowa, która oferuje trzy główne usługi: wymiany, która pozwala użytkownikom kupować i sprzedawać kryptowaluty, wydobywania, która pozwala kopać kryptowaluty przy użyciu odnawialnych źródeł energii oraz usługę badawczo-rozwojową, która umożliwia użytkownikom dostęp do rozwiązań i aplikacji opartych na technologii blockchain.

To tylko niektóre z firm działających na rynku kryptowalut w Dubaju. W ostatnim czasie, tak jak wspomniano powyżej, do rynku dołączyło wiele zagranicznych marek. Oprócz Binance były to Bybit (który utworzył w regionie swoją globalną główną siedzibę), Bitget, OKX, a także szereg firm z sektora tradingu detalicznego.

Dubaj  – szanse dla rynku kryptowalut

Dubaj oferuje wiele możliwości dla rynku kryptowalut, zarówno pod względem popytu, jak i podaży. Po stronie popytu Dubaj ma dużą i zróżnicowaną populację, która jest zainteresowana kryptowalutami i technologią blockchain. Według Arabian Business, emirat jest drugim najbardziej gotowym na kryptowaluty miastem na świecie w 2023 r., w oparciu o czynniki takie jak jakość Internetu, świadomość kryptowalut, legalność i adopcja.

Posiada również wysoką penetrację użytkowników Internetu, smartfonów i mediów społecznościowych. Nie można zapomnieć również o wysokim poziomie świadomości kryptowalut, ponieważ wiele osób zna koncepcję i korzyści płynące z tej klasy aktywów i technologii blockchain. Ponadto, jak wskazują statystyki Binance MENA, większość posiadaczy kryptowalut mieszka obecnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Stanowią oni 28% wszystkich mieszkańców kraju, co oznacza, że co czwarty obywatel jest w posiadaniu cyfrowych aktywów.

Najnowszy raport przygotowany przez Investment Trends pokazał dodatkowo, że ZEA zamieszkuje spora baza traderów indywidualnych. Ich liczba wynosi obecnie prawie 49 tys., co jest wynikiem lepszym niż w Hiszpanii, Francji, czy Singapurze. Według Investment Trends, Zjednoczone Emiraty Arabskie wyróżniają się jako jedyny rynek wykazujący wzrost wśród badanych w branży handlu lewarowanego w 2023 roku. Chociaż ZEA nie jest największym rynkiem, wykazał wzrost jako jedyny w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Liczba traderów wzrosła o 9% do wspomnianego poziomu 49 000. Jak widać na poniższej mapie, w innych jurysdykcjach natomiast spadała:

Dubaj kryptowaluty web3
Źródło: Investment Trends

Po stronie podaży Dubaj gwarantuje sprzyjające środowisko dla firm i działań związanych z kryptowalutami. Jak wspomniano wcześniej, Dubaj oferuje korzystny system podatkowy, światowej klasy infrastrukturę i tętniący życiem ekosystem innowacji.

Najnowsza licencja kryptowalutowa, o którą ubiegają się największe giełdy kryptowalutowe na świecie sugeruje, że region rzeczywiście ma potencjał do stania się nowym światowym hubem branży cyfrowych aktywów. Szczególnie w momencie, gdy przepisy w USA i w Europie stają się coraz mniej korzystne dla giełd i platform kryptowalutowych.

Wydarzenia w Dubaju

W Dubaju odbywa się wiele wydarzeń związanych z kryptowalutami i technologią blockchain, takich jak konferencje, warsztaty, hackathony, meetupy itp. Wydarzenia te zapewniają możliwości uczenia się, nawiązywania kontaktów, współpracy i inwestowania w przestrzeń kryptowalutową. Niektóre z najbardziej znaczących wydarzeń wymieniono poniżej:

 • Future Blockchain Summit: jedno z największych i najbardziej wpływowych wydarzeń blockchain na świecie. Gromadzi tysiące uczestników z różnych sektorów i branż, pozwalając poznać najnowsze trendy i osiągnięcia w technologii blockchain. Obejmuje ono popularnych mówców, dyskusje panelowe, warsztaty, wystawy i prezentacje.
 • World Blockchain Forum: to globalna platforma łącząca ekspertów, inwestorów, przedsiębiorców, organy regulacyjne i entuzjastów technologii blockchain. Obejmuje tematy takie jak innowacje, regulacje, inwestycje oraz adopcję.
 • Międzynarodowy Kongres Blockchain w Dubaju: Dubai International Blockchain Congress to wydarzenie, które prezentuje najlepsze praktyki i przypadki użycia technologii blockchain w różnych sektorach biznesu. Uczestniczą w nim przedstawiciele rządu, biznesu, środowiska akademickiego i społeczeństwa obywatelskiego.
 • Crypto Expo Dubai: wydarzenie dla inwestorów i liderów branży kryptowalutowej, którzy mogą nawiązywać kontakty i odkrywać więcej możliwości biznesowych w przestrzeni kryptowalutowej.

To tylko niektóre z wydarzeń związanych z kryptowalutami i technologią blockchain w Dubaju. Istnieje wiele innych, które oferują szereg możliwości i korzyści dla branży cyfrowych aktywów oraz jej uczestników.

Podsumowanie

Dubaj jest jednym z najbardziej przyjaznych i wspierających kryptowaluty regionów i miast na świecie. Oferuje korzystny system podatkowy, światowej klasy infrastrukturę oraz od tego roku również jasne i klarowne regulacje dotyczące uzyskania licencji na świadczenie usług kryptowalutowych.

W regionie żyje spora liczba osób zainteresowanych tradingiem oraz kryptowalutami, a świadomość cyfrowych aktywów jest jedną z największych na świecie. Emirat nie jest już więc tylko rajem podatkowym, ale miejscem, które w kolejnych latach może stać się jednym z ważniejszych punktów na kryptowalutowej mapie świata.

Dubaj kryptowalutyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.