Karta Revolut - jak działa, ile kosztuje, jak zamówić?

Karta Revolut – jak działa, ile kosztuje i jaki ma związek z krypto?

8 min
Konrad Juszczyk

Czym jest Revolut i jaki ma związek z kryptowalutami FCA

Wyjeżdżasz za granicę, a karta Revolut jeszcze nie znajduje się w Twoim portfelu? Czas nadrobić zaległości i dowiedzieć się również co platforma ma wspólnego z kryptowalutami oraz jakie są jej wady i zalety? Na wszystkie istotne pytania postaramy się odpowiedzieć właśnie w tym artykule.

Czym jest Revolut?

Revolut Ltd to brytyjska firma z siedzibą w Londynie zaczynająca jako karta podróżna, która zapewnia tanie kursy wymiany walut, a obecnie powoli staje się bankiem. Startup założyli dwaj Rosjanie – Nikołaj Storonski i Wład Jacenko w 2015 roku.

Platforma oferuje między innymi wymianę walut, transakcje transgraniczne, usługi kryptowalutowe oraz płatności peer-to-peer, czyli wszelkie usługi finansowe, które pomagają w prosty i szybki sposób przesyłać pieniądze pomiędzy dwiema osobami fizycznymi. Firma jest autoryzowana przez Financial Conduct Authority (FCA), a pieniądze użytkowników są trzymane w bankach Barclays i Lloyd’s, co potwierdza bezpieczeństwo usług oferowanych przez firmę.

Karta revolut

Revolut to aplikacja bankowa i karta płatnicza, która ma być alternatywą dla tradycyjnych produktów bankowych, zaprojektowana tak, aby pasowała do życia osób w rozjazdach lub każdego, kto chce elastyczności, której nie zapewnia mu jego bank. Kartą Revolut zapłacisz w sklepach stacjonarnych, restauracjach, w podróży oraz w internecie bez dodatkowych kosztów przewalutowania. Revolut pozwala wysyłać swoim użytkownikom darmowe międzynarodowe przelewy pieniężne w ponad 30 walutach i płacić za granicą w ponad 150 walutach. Decydując się na otwarcie konta w Revolut, otrzymamy również darmowe konto euro IBAN. Numer IBAN Twojego konta Revolut, jest akceptowany w całym obszarze SEPA, co pozwoli na wysyłanie i otrzymywanie płatności w euro.

Konkurencja Revolut pod względem ilości użytkowników
Konkurencja pod względem liczby użytkowników. Źródło: https://www.finder.com/uk/revolut-statistics

Revolut jest jednym z najszybciej rosnących FinTechów w Europie. Firma na całym świecie ma ponad 12 milionów klientów, a w samej Polsce ta liczba wynosi ponad 1 milion. Na początku 2018 roku Revolut miał na polskim rynku zaledwie 30 tysięcy klientów, pod jego koniec zwiększył tę liczbę do 300 tysięcy, a każdy następny rok przynosił nowych użytkowników. Gdyby Revolut był bankiem, to z taką liczbą polskich klientów byłby w top 15 największych banków. Celem firmy jest pozyskanie 100 mln klientów do 2023 roku na całym świecie.

Po co mi karta Revolut?

Wszystko świetnie, nowoczesne usługi bankowe, intuicyjna aplikacja itd. Ale w gruncie rzeczy jaką przewagę ma karta Revolut nad zwykłymi kartami bankowymi? PRZEWALUTOWANIA.

Otóż posiadając kartę od Revolut możemy płacić nią na całym świecie praktycznie w dowolnej walucie. Co więcej, nie musimy dokonywać przewalutowania przed dokonaniem płatności. Wystarczy, że na naszym koncie w Revolucie będziemy posiadać złotówki, a podczas płatności kartą, Revolut sam przeliczy płatność na walutę w której płacimy, po kursie zdecydowanie lepszym, niż uzyskalibyśmy w jakimkolwiek kantorze! To właśnie bardzo dobre kursy wymiany walut są tą przewagą. Nie bez powodu karta polecana jest również przez wielu podróżników.

Otwarcie konta i koszty posiadania karty Revolut

Omówimy w tym dziale wszystkie konta oraz karty płatnicze, jakie oferuje Revolut swoim klientom. Użytkownicy platformy mają do wyboru 4 plany:

 • Standard
 • Plus
 • Premium
 • Metal

Każdy kolejny ma coraz więcej funkcji i jest bardziej zaawansowany. Na liście znajdziemy również konto dla dzieci Revolut Junior.

Konto Revolut Standard

Karta Revlout Standard

Pierwszym planem do wyboru jest Standard – otwarcie, jak i prowadzenie standardowego konta jest bezpłatne, bez żadnych miesięcznych kosztów czy ukrytych opłat. Jedyna opłata, jaką poniesiemy to dostawa fizycznej karty, chyba że skorzystacie z naszego linka, gdzie za darmo możecie zamówić swoją kartę Revolut! Miesięczny limit wypłat pieniędzy z bankomatów wynosi 800zł. Prowizja za wymianę kryptowalut wynosi 2,5%, a za obrót towarami 1.5%. Funkcja bezpłatnej wymiany walut ma limit 5000 zł na miesiąc. Możemy również przy tym planie otworzyć konto dla 1 dziecka (tzw. Revolut Junior).

Konto Revolut Junior

karta Revolut Junior

Konto Junior jest przeznaczone dla dzieci i podlega kontroli dorosłego, pod którego konto jest „podczepione”. Firma promuje konta dla młodszych, mówiąc o wypracowaniu zdrowych nawyków finansowych u młodych ludzi. Dzięki karcie Revolut Junior dzieci mogą nauczyć się oszczędnie gospodarować kieszonkowym i w dorosłym życiu lepiej radzić sobie z pieniędzmi.

Konto pozwala dzieciom oszczędzać i wydawać pieniądze, jednocześnie śledząc swoje poczynania finansowe, a rodzicom nadzorować wydatki dzieci. Opiekunowie mogą ustalać niestandardowe kontrole płatności i blokować, odblokowywać oraz nakładać limity na kartę. Według firmy, karty Junior są tylko akceptowane w miejscach, które świadczą usługi odpowiednie do wieku dziecka. Warto wspomnieć, że konto Revolut Junior mogą tworzyć tylko rodzice i opiekunowie prawni, a samo dziecko nie może bezpośrednio dodawać pieniędzy do swojego konta.

Konto Revolut Plus

Karta Revolut Plus

Kolejny plan do wyboru, jakim jest Revolut Plus, nieco się różni od poprzedniego konta Standard i kosztuje nas 14,99 zł miesięcznie. Funkcje dodane do tej karty to: Priorytetowa obsługa klienta, 2 konta Revolut Junior przypisane do konta oraz nowe funkcje w nich jak „cele i zadania” dla dzieci, ubezpieczenie od kradzieży i wypadków na 1000 zł rocznie, zwrot kosztów biletów na wydarzenia do 1000 euro na rok, 90-dniowe zwroty od zakupów, odsetki oszczędnościowe 0,3% APY oraz darmowa dostawa karty i możliwość jej personalizacji.

Konto Revolut Premium

Karta Revlout Premium

Jak sama nazwa wskazuje, konto Premium umożliwi nam o wiele więcej niż poprzednie konta, jednak kosztuje ono już 29,99 zł. Poza wszystkimi funkcjami z poprzednich planów znajdziemy na nim: bezpłatne wypłaty z bankomatów z rozszerzonym limitem 1600zł miesięcznie, nieograniczoną liczbę bezpłatnych przelewów transgranicznych oraz 1 bezpłatny przelew SWIFT, ubezpieczenie od kradzieży i wypadków w wysokości 2500 zł rocznie, bezpieczniejsze zakupy online i 20% zniżkę na ubezpieczenie urządzenia. Odsetki oszczędnościowe zwiększają się do 0,65% APY, a prowizja za wymianę kryptowalut i obrót towarami zmniejsza się kolejno o 1,5% i 0,25%.

Aby ochronić użytkowników przed oszustwami internetowymi, dane wirtualnych kart są automatycznie usuwane po każdej transakcji online, a nowe dane są natychmiast generowane w aplikacji. Bezpłatna wymiana walut nie ma limitu, a podczas wyjazdów obejmuje nas zagraniczne ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie od opóźnienia lotu i zgubionego bagażu oraz dostęp do specjalnych lóż na opóźnione loty w wybranych lotniskach. Revolut, żebyśmy poczuli się „premium” udostępnił w tym planie ekskluzywne wzory kart i darmową ekspresową dostawę.

Konto Revolut Metal

Karta Revlout Metal

Wybierając najwyższy plan otrzymamy ważąca 18g kartę Revolut Metal, wykonaną ze wzmocnionej stali. Za ten plan zapłacimy miesięcznie 49,99 zł. Posiadając tę kartę uzyskamy unikalną funkcję 1% zwrotu pieniędzy w dowolnej walucie (w tym w kryptowalutach), czyli tzw. Cashback. Dodatkowo nasz limit bezpłatnych wypłat z bankomatów rozszerza się do 3000zł miesięcznie, a konta Revolut Junior obejmują 5 dzieci. Ubezpieczenie od kradzieży i wypadków podnosi się do 10,000 zł na rok, a w trakcie podróży trwającej +31 dni możemy wynająć samochód. Konto Revolut Metal pozostaje najwyższą i jednocześnie najdroższą opcją, dla osób, które wydają duże sumy i potrzebują większej swobody działania.

Jak doładować konto?

Żeby korzystać z pieniędzy na karcie Revolut, trzeba ją oczywiście najpierw zasilić. Na doładowanie konta istnieją 2 sposoby. Pierwszym z nich jest zwykły przelew bankowy za pomocą karty kredytowej lub debetowej, a drugim z nich jest możliwość zasilenia konta poprzez Google Pay. Cały proces jest na tyle intuicyjny, że nie trzeba tworzyć żadnego rodzaju instruktaży. Użytkownicy Iphone’ów wciąż czekają na płatności Apple Pay, które firma obiecywała wprowadzić. Na razie jednak alternatywną metodą przelewów bankowych pozostaje Google Pay.

Doładowanie konta Revolut Google Pay i Apple Pay

Co Revolut ma wspólnego z kryptowalutami?

Revolut jest również jednym z pierwszych dostawców usług bankowości kryptograficznej. Chociaż platforma nie zapewnia takich samych możliwości jak giełdy kryptowalut, jest to dobry sposób na proste kupowanie ekspozycji kryptowalutowych. Po zakupie walut cyfrowych w Revolut można ich używać jak gotówki na koncie i wysyłać do innych członków platformy.

Kryptowaluty dostępne na Revolut

Obecnie na platformie możesz kupować i sprzedawać następujące kryptowaluty: bitcoin (BTC), bitcoin bash (BCH), ethereum (ETH), litecoin (LTC), ripple (XRP), stellar (XLM), EOS (EOS), OMG Network (OMG), 0x (ZRX) i Tezos (XTZ)

Dzięki Revolut możesz wymienić walutę fiducjarną na kryptowalutę i odwrotnie w zaledwie kilka sekund. Możesz nawet zlecić automatyczną wymianę walut cyfrowych, ustawiając docelową cenę kupna lub sprzedaży kryptowaluty. W ten sposób Twoje zlecenie zostanie automatycznie zrealizowane po osiągnięciu docelowej ceny. Inną ciekawą funkcją, którą oferuje nam konto Revolut są cykliczne zakupy kryptowalut, gdzie można dokładnie ustalić ile, jak często i w które kryptowaluty ma zaopatrzać się Twoje konto.

Ekspozycja na kryptowaluty

Revolut jest tylko przedstawicielem przechowującym zasoby kryptograficzne i dokonującym transakcji w imieniu użytkowników platformy. Czyli inwestując w kryptowaluty w Revolut nie stajemy się jej właścicielami, a raczej „posiadaczami” ekspozycji. Niestety ten fakt, może zasmucić zainteresowanych, ponieważ nabyte kryptowaluty nie mogą opuścić systemu Revolut. Fintech zaznacza, że jego klienci nie są w stanie przesyłać kryptowalut poza system (np. na portfel sprzętowy lub giełdę kryptowalut).

Podsumowując Revolut na ten moment oferuje opcję kupna i sprzedaży krypto jednak nie istnieje możliwość fizycznego ich posiadania. Podkreśla to tylko cel, w jakim firma udostępniła tę funkcję, czyli do handlu i zarabianiu na wzrostach wartości walut cyfrowych oraz (co cieszy) do dokonywania transakcji za ich pośrednictwem. Firma zapowiedziała jednak, że pracuje nad tym, aby udostępnić taką funkcję w przyszłości.

Zalety i wady Revolut

Revolut niewątpliwie ma sporo zalet, jednak posiada również kilka wad, o których musimy wspomnieć.

Zalety

zalety revolut
 • Intuicyjność, przejrzystość i wygoda
 • Korzystniejsza wymiana walut niż w kantorze czy banku.
 • Darmowe międzynarodowe przelewy pieniężne w ponad 30 walutach
 • Płacenie za granicą w ponad 150 walutach
 • Brak miesięcznej opłaty za prowadzenie konta Standard
 • Wysokie limity bezpłatnej wymiany walut
 • Wypłaty z bankomatów na całym świecie
 • Niska prowizja
 • Sporo dodatkowych funkcji (np. obsługa kryptowalut, jednorazowe karty wirtualne, ubezpieczenia)
 • Wyższe plany z przydatnymi możliwościami (np. ubezpieczenie od kradzieży/opóźnionych lotów/zagubionych bagaży/ itp.)
 • Duża baza zadowolonych użytkowników na całym świecie
 • Dobra obsługa klienta (live chat, email, telefon, twitter)

Wady

Wady Revolut
 • Konta klientów mogą zostać tymczasowo zamrożone ze względów bezpieczeństwa
 • Funkcja darmowej wymiany walut nie działa w weekendy
 • Posiada licencję bankową, ale nie ma jeszcze rachunków bieżących (bez gwarancji depozytu ani stałych zleceń)
 • Firma wymaga dowodu zamieszkania – tak, więc nie jest dla prawdziwych nomadów bez miejsca zamieszkania
 • Brak możliwości zasilenia konta przez Apple Pay
 • Niektóre platformy nie akceptują karta oraz przelewów od Revolut

Dlaczego jest on tak popularny?

Osoby korzystające z Revolut mogą wydawać pieniądze za granicą bez konieczności płacenia żadnych ukrytych opłat dzięki zbliżeniowej karcie Revolut. Ta funkcja działa w ponad 130 krajach i zapewnia szybkie oraz bezpieczne przekazy pieniężne. Opiera się również na realnym kursie wymiany, który pozwala użytkownikom zaoszczędzić nawet do kilku procent. Ta unikalna funkcja sprawiła, że Revolut jest jednym z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się Fintechów na świecie. Wygoda, którą oferuje platforma będąc za granicą jest nieporównywalna do jakiejkolwiek usługi bankowej.

Założyciele Revoluta
Założyciele Revolut – Vlad Yatsenko i Nikolay Storonsky

Podsumowanie

Konto Revolut jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą globalny styl życia i są często w rozjazdach za granicą. W weekendy niestety funkcja darmowej wymiany walut nie działa, a wypłaty gotówkowe w bankomatach mają dość duży limit. Niektóre platformy (szczególnie inwestycyjne i kryptowalutowe) nie pozwalają na płatności z wykorzystaniem Revluta, są to jednak marginalne przypadki, które nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu. Brytyjski FinTech wypełnia niszę i umożliwia użytkownikom wykonywanie tanich przelewów międzynarodowych oraz jest dobrą alternatywą dla tradycyjnej bankowości, szczególnie dla tych, którzy przeprowadzają transakcje w wielu walutach.

Podsumowanie karty Revolut

Umożliwia on również swoim użytkownikom prostą i przyjemną ekspozycję na kryptowaluty, jednak ma ona swoje mankamenty, o których wspominaliśmy. Revolut posiada bezpłatny plan, który spełnia oczekiwania użytkowników, a plan Junior jest miłym dodatkiem dla rodziców chcących zadbać o edukację finansową dziecka w praktyce. Aplikacja jest dobrze zaprojektowana i łatwa w użyciu. Koniec końców platforma jest bliska ideału.

Czym jest Revolut i jaki ma związek z kryptowalutami
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.