Czy to już jest hossa czy fake top? Co nas czeka jeszcze w tym roku? Elon Musk przejmuje Twittera! [CryptoPark] | CrypS.

Czy to już jest hossa czy fake top? Co nas czeka jeszcze w tym roku? Elon Musk przejmuje Twittera! [CryptoPark]

Autor: Crypto Park
Redaktor: Albert Czajkowski

czy to hossa - crypto park Analizy

Prezentujemy podsumowanie tygodnia w wykonaniu zespołu CryptoPark, prowadzącego swój kanał na YouTube. Materiał można przeczytać w wersji tekstowej, jak i obejrzeć w formie wideo!Na samym początku spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie skąd wzięły się obecne wzrosty na rynku, uporządkujmy sobie to. Już 18stego października można było usłyszeć dosyć głośne informacje na temat dobrego nastroju na Wall Street po pozytywnych wynikach banków. Owe raporty przedstawiały obecną formę banków w Stanach Zjednoczonych, a kondycja właśnie tych banków okazała się dużo lepsza niż wielu ekspertów zakładało. Kolejnym impulsem była pozytywna sesja na Netflix, który to w tym roku dostał dosyć mocno po kościach, a obecnie zaczyna wracać powoli na swoje właściwe tory, oczywiście nie wiadomo jak na długo.

Bardzo ważną informacją, która również odbiła się dosyć głośnym echem jest fakt, że Tesla czyli firma “potężnego miliardera Elona Muska” zatrudnia pracowników we wszystkich swoich możliwych dywizjach. — Co to oznacza? Jeżeli Tesla nie zwalnia ludzi to może być dla nas informacja, że jednak popyt na owe samochody jest co obrazuje, że mimo obecnej recesji ludzie wciąż w jakimś tam stopniu zakupują dobra wyższego rzędu, które to są głównie zakupywane poprzez zakredytowanie, a jak wiadomo w obecnym systemie to kredyty właśnie napędzają ową komsumpcję dóbr tego rzędu. Kolejnym impulsem, który powinien nam przyjść do głowy patrząc właśnie na Tesle jest potencjalna możliwość poprawy łańcucha dostaw, który to tak bardzo został naruszony w roku 2020 poprzez pewnego wirusa. Łańcuch dostaw, który bardzo mocno został naruszony w ostatnich dwóch latach obecnie właśnie jest w sytuacji ciągłej ale cichej naprawy, która to naprawa może trwać nawet pare lat. Sama Tesla ma ogromny problem właśnie z owym łańcuchem dostaw, i prawdopodobnie powrót do kondycji łańcucha dostaw przed obecnym kryzysem zajmie pewną ilość czasu. Natomiast pamiętajmy, że rynek nie znosi próżni i będzie starał się zalepiać łaty tam gdzie jest to tylko możliwe i w jak najszybszym okresie czasu.

Oczywiście nie powinniśmy zakładać, że skoro w Tesli ilość miejsc pracy się zgadza to cała gospodarka USA ma się dobrze, natomiast przyglądając się statystyką ilości miejsc pracy możemy stwierdzić, że ta recesja jest po prostu inna od wcześniejszych, i zrozumienie że problem jest bardziej złożony niż nam się wydaje jest w tej sytuacji kluczowe. Ale do meritum.

Myślę, że każdy, kto nawet pobieżnie interesuje się inwestowaniem i tematami około-giełdowymi słyszał kiedyś zdanie, że “giełda dyskontuje przyszłość” i że wszystko, co wiemy “jest już w cenie akcji”. To co w takim razie wie rynek, że tak mocno nam odreagował?

Rynek obecnie żywi się nadzieją, że FED jest już bliski zmiany swojej polityki podwyższania stóp procentowych. Rynek oczywiście zdyskontował już przyszłe, potencjalne podwyżki stóp procentowych, i jest nastawiony na to, że FED podniesie stopy procentowe o 75 punktów bazowych i na nikim nie zrobi to żadnego wrażenia bo już po prostu jest to w cenie, natomiast owe wzrosty są właśnie tym obszarem, który znajduje się już po tych podwyżkach stóp, i tam właśnie teraz odgrywa się cała batalia spekulacyjna. Mówiąc w skrócie rynek przyszłe, potencjalne podwyżki stóp procentowych już zjadł i przetrawił, i jest nastawiony na to, że po owych podwyżkach FED zacznie już po prostu rozluźniać swoją politykę monetarną, i właśnie pod to gra rynek.

Conference Board

Kolejną ciekawą informacją, która mogła również wpłynąć na fakt, że rynek odreagowuje jest raport Conference Board czyli niezależnej, ekonomicznej organizacji zajmującą się badaniami dotyczącymi konsumentów. Raporty tej organizacji często bardzo poważnie są brane pod uwagę przez inwestorów na rynku, a tym bardziej, że owy raport nie był zbyt pozytywny. Chodzi o to, że w owym raporcie organizacja Conference Board podkreśliła, że okres świąteczny może być skazany na totalne przeceny w sklepach, ponieważ ludzie będą mniej chętni na robienie zakupów. To samo tyczy się planów urlopowych gdzie plany większości amerykanów po prostu zostały zamrożone właśnie z racji na niestabilność ich portfela. I właśnie pod tą informację też gra rynek! Mianowicie rynek wie, że FED może zostać postawiony pod ścianą i będzie zmuszony w pewnym momencie rozluźnić swoją politykę monetarną co oczywiście może wpłynąć zastrzykiem kolejnej gotówki na rynki aktyw. Natomiast to tylko spekulacja, ale warto pamiętać, że 8 listopada tego roku Amerykanie — jak co dwa lata — wybiorą swoich kongresmanów, wymienią jedną trzecią senatorów i zdecydują o obsadzie niemal 40 stanowisk gubernatorskich i wielu urzędów stanowych. Obecnie kampania wchodzi w decydującą fazę, kandydaci krążą po kraju, a miliony dolarów wypływają z partyjnych budżetów reklamowych, aby obecni kandydaci mogli naobiecywać swoim wyborcom złote góry. Wybory to również mega waży aspekt w tej całej grze bo pamiętajmy, że na ustach wszystkich polityków obecna sytuacja ekonomiczna jest tematem numer jeden, i każdy amerykanin dostrzega problem poprzez pryzmat właśnie swojego portfela. A więc tak negatywne informacje zwiększają szanse na zmianę polityki FEDU, no i też rynek oczywiście to rozumie i pod to gra z nadzieją na mniejsze podwyżki stóp procentowych albo nawet zakończenie już całej tej fazy podwyżek.

26 Października mieliśmy informację, że Microsoft będzie miał docelowo mniejsze zyski ze swoich usług związanych z chmurą, natomiast jak widać nie odbiło się to jakoś bardzo negatywnie w kierunku rynku krypto, tak samo informacja związana z Apple, czyli rozczarowanie z racji na znacznie mniejszą ilość sprzedanych iPhone’ów. Tak samo sytuacja ma się z Amazonem gdzie raportowana ilość ich usług również nie zadowala w stosunku do przeszłości. Jak widać cała ta recesja jest bardzo skomplikowana i tak na prawdę ktoś kto stoi z boku i nie interesuję się rynkami stwierdziłby, że to jest jeden wielki chaos — i ciężko się z tym nie zgodzić. Natomiast naszym zadaniem jest oczywiście próba odnalezienia się w tym całym chaosie i to jest dla nas priorytetem.

Kapitał ucieka z rynków Chińskich

Kolejną bardzo ważną informacją jest fakt, że dosyć sporo kapitału zaczyna uciekać z Chin z racji na wewnętrzną prowadzoną właśnie tam politykę, która zaczyna raczej kierunkować się w stronę rozwiązywania problemów czy to covidowych, czy to wewnętrzno-politcznych, a nie w kierunku właśnie rynków. Inwestorzy, którzy tam posiadają swój kapitał dosyć szybko reagują i już około 3 miliardów dolarów zostało z tamtego rynku po prostu zabrane. Może to nie są jakieś ogromne sumy natomiast na pewno ma to wpływ na rynek amerykański, który bardzo chętnie owy kapitał do siebie przyjmie (no i oczywiście rynek też to dyskontuje). Morgan Stanley widzi kontynuacje spadków na rynkach chińskich, natomiast JP Morgan dostrzega tam okazje. Zobaczymy, który z owych gigantów za jakiś czas miał rację. Ja domniemam, że póki państwo Chińskie nie zacznie reagować no to te spadki są oczywiście realne, natomiast to też pytanie jak państwo Chińskie zacznie reagować no bo reakcja może być różna.

EBC podwyższa stopy procentowe

Bardzo ważną informacją, na którą również czekali inwestorzy była decyzja o podwyżce stóp procentowych przez EBC — czyli taki unijny FED. Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała o podwyżce stóp procentowych w strefie euro o 75 punktów bazowych. To ruch zgodny oczywiście z oczekiwaniami rynku. Prezes Christine Lagarde zapowiada, że będą kolejne podwyżki stóp procentowych. Rada Prezesów spodziewa się kolejnych podwyżek stóp procentowych, aby zapewnić powrót inflacji do celu wynoszącego 2 proc. EBC będzie opierać swoją dalszą politykę dotyczącą podwyżej stóp procentowych na dynamicznych perspektywach inflacji, a decyzje będą podejmowane z posiedzenia na posiedzenie. Jak analizują eksperci prawdopodobnie czekają nas jeszcze dwie może trzy podwyżki stóp procentowych dokonanych przez EBC. Pamiętajmy, że Europejski Bank Centralny ma bardziej skomplikowane pole do manewru, ponieważ Strefa Euro scala ze sobą różne kraje z różnym nastawieniem politycznym, natomiast w USA mimo, że mamy tam wiele stanów to kwestia polityki jest sprawą czysto wewnętrzną. W przypadku UE sytuacja z racji na różne kraje wchodzące w skład “strefy Euro” o zróżnicowanych potrzebach i kondycjach gospodarki jest bardziej skomplikowana jeśli chodzi podejmowanie decyzji.

Czyli podsumowując: — obecnie rynek po prostu zdyskontował już potencjalne decyzje FED-u o podwyżkach stóp procentowych i zajął się tą strefą, która może być strefą początku rozluźnień polityki monetarnej FED-u. Pamiętajmy, że rynek wycenia przyszłość, a jak wiadomo przyszłość może być różna, a więc w takich momentach gdzie rynek dosyć pewnie “stąpa po bardzo kruchym lodzie” trzeba być przygotowanym na to, że w pewnym momencie do tej zimnej wody może wpaść. Dlatego nie bądźmy zbyt pewni siebie bo obecna sytuacja na świecie niestety potrafi być bardzo prowizoryczna, a “background”, w którym obecnie żyjemy może zmieniać się z dnia na dzień.

Elon Musk przejmuje Twiettera!

Jeśli chodzi o najważniejsze newsy, które miały z pewnością wpływ na rynek krypto to naszym “numerem jeden” jest oczywiście już oficjalny zakup Twittera przez “potężnego” Elona Muska, który 25 kwietnia tego roku oficjalnie ogłosił przejęcie Twittera za sumę 44 miliardów dolarów. Kontrowersyjny miliarder wcześniej stwierdził, że jego głównym celem od razu po zakupie Twittera będzie eliminacja botów i scamerów (oczywiście nawiązanie było głównie w kierunku kryptowalut). Elon oczywiście jak to on wleciał w temat na grubo wchodząc do siedziby Twittera z nową umywalką, co prawdopodobnie ma być głośnym symbolem sporych zmian w strukturach Twittera. No oczywiście prace straciło wiele osób z kadr kierowniczych m.in. szef Twittera Parag Agrawal, dyrektor finansowy Ned Segal i szefowa ds. prawnych Vijaya Gadde. Jak widać Elon lubi robić wiele szumu wokół siebie, no ale jak wiadomo w dzisiejszych czasach ten rodzaj marketingu działa wyśmienicie.

Generalnie jak widać na wykresie owa informacja z pewnością miała ogromny wpływ na sam rynek krypto, bo to właśnie 25 kwietnia obecne wzrosty miały swój początek. Nie mówiąc już o samym DogeCoinie, który jak wiadomo jest ulubieńcem nowego właściciela Twittera no i rynek również tę informację zdyskontował bo skoro nowy właściciel jest “fanem” Dogecoina to rynek dyskontuje przyszłość i wierzy, że Elon w przyszłości będzie starał się wykorzystać swoją nową pozycję aby promować tę kryptowalutę.

Startupy tygodnia

Dzisiaj poświęcimy czas trzem startupom i na samym początku chciałbym podkreślić złotą zasadę – “Do Your Own Rearch”, zawsze przed jakąkolwiek inwestycją zrób własny rearch. Nie ufaj YouTuberom, którzy będą chcieli po prostu sprzedać czy “shillować” jakiś projekt w własnym interesie i powiedzą wszystko tak abyś Ty został nakierunkowany ku zakupowi owego projektu. My tutaj takich metod nie robimy, ponieważ dla nas najważniejsze jest to, abyś Ty zaczął myśleć samodzielnie w oparciu o zestaw informacji, który tutaj Wam przygotowujemy.

Celestia — pionier nowego paradygmatu w projektowaniu blockchaina z minimalną, modułową warstwa konsensusu dla rollupów. Core team projektu to bardzo doświadczeni ludzie ze świata krypto, którzy pracowali przy takich projektach jak Ethereum czy Cosmos. Między innymi NIck White co- founder Harmony. W rundzie finansowania obecnie mają 55mln$ od Polychain Capital, Bain Capial Crypto oraz wielu innych.

Arcade2Earn — platforma gier play-to-earn zbudowana na blockchainie Solana. Operatorzy będą mogli grać w gry przy użyciu NF , które są następnie wykorzystywane do generowania nagród. Z drugiej strony, posiadacze żetonów arkadowych mogą decydować, których operatorów i działania w grze chcą wspierać, wpłacając swoje żetony xarcade do puli misji. Zdeponowany żeton zostaje zablokowany w puli misji i zwrócony po jej zakończeniu wraz z proporcjonalną częścią nagród. W rundzie Seed, Crypto com Capital, Kucoin Labs, Solana Ventures , Shima Capital oraz GSR inwestują około 3.5 mln$.

Aplikacja Spindl pozwoli zrozumieć zachowanie użytkowników Web3 od momentu kliknięcia w dowolnym miejscu w sieci, aż po dowolne działanie w łańcuchu, niezależnie od tego, czy lejek zaczyna się od Tweeta lub postu na Discordzie, a kończy zakupem NFT lub stakowaniem tokena. Projekt zdobył zaufanie takich funduszy jak: Dragonfly Capital, Chapter One, Polygon, Solana Ventures Anthonego Pompalino którzy zainwestowali 7 mln$.

Analiza techniczna

4h BTC/USDT
4h BTC/USDT

Bitcoin na 4-godzinówce walczy w tym naszym niebieskim kanale. Około 6-sty raz Bitcoin nam zareagował na tej lini oporu co jak widać wywołuje jakąś pewną reakcje właśnie w tym sektorze, i po przełamaniu tej liniu oporu myślę, że będzie jeszcze delikatny powrót właśnie w jej kierunku, aby jeśli “background” na to zezwoli uderzyć w kierunku $22k za Bitcoina.

fibo 0.618
fibo 0.618

Jak widać fibo nam się ładnie nakłada właśnie z tym miejscem lini oporu także tutaj też możemy doszukiwać się potencjalnej decyzji opartej na tym wykresie.

break of resistance btcusdt analiza

Porównując ze sobą te dwa patterny, mamy pewnego rodzaju sytuację książkową, według której właśnie możemy mieć korektę, a następnie odbitkę.

1 week btcusdt
1 week

Patrząc na wykres z interwału tygodniowego powinna nam się tutaj zaraz pokazać jakaś reakcja, i jeżeli wyjdziemy z poza tego obszaru strefy spadkowej istnieje szansa na jakiegoś pewnego rodzaju reakcję.

1 month btcusdt
1 month

Patrząc z perspektywy miesiąca na wykres, kształtuje się tutaj nam dosyć pozytywna końcówka miesiąca poprzedzona oczywiście konsolidacją, natomiast obecne odreagowania mogą sprawić, że miesiąc październik zamknie się jako miesiąc nadziei dla inwestorów krypto.

DXY
DXY

Jeśli chodzi o dolara amerykańskiego na interwale miesięcznym jest on w korekcie, natomiast pamiętajmy, że przed nami kolejne spotkanie FED-u w środę i oczywiście podwyżki stóp zostały już zdyskontowane przez rynek. Tak jak powiedziałem, wcześniej rynek interesuje już ten obszar, który jest poza tymi wszystkimi potencjalnymi podwyżkami stóp procentowych, natomiast co nie znaczy, że dolar nie będzie się umacniać, i tutaj też sporo znaczenia będzie miało zachowanie EBC, które jest nastawione na podwyżki stóp procentowych. Jednak w sumie jest to jedna wielka niewiadoma, co tam w głowach tych Europejskich decydentów siedzi, bo tak jak wspomniałem wcześniej, EBC ma trochę inne pole manewru niż FED.

Kalendarz makroekonomiczny na najbliższy tydzień

Prezentujemy kilka ważnych wydarzeń makroekonomicznych na ten tydzień. Screeny pochodzą z kalendarza XTB (dostępny tutaj).

dane makro 01.11.22
01.11.22

Wtorek 1 listopada to dzień, w którym mogą być małe zawirowania na rynkach także kontrolujmy te wydarzenia zaznaczone na czerwono.

dane makro 02.11.22
02.11.22

Środa oczywiście też może kołysać chyba nawet najbardziej jeśli chodzi o dni w tym tygodniu.

dane marko 03.11.22
03.11.22
makro 04.11.22
04.11.22

Piątek to samo, a więc trzymamy cały tydzień rękę na pulsie i kontrolujemy ową sytuację.

czy to hossa - crypto parkreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.