CryptoCompare: Kryptowalutowy raport giełdowy za luty 2022 | CrypS.

CryptoCompare: Kryptowalutowy raport giełdowy za luty 2022

6 min
Michał Misiura

raport cryptocompare luty 2022 Futures

Publikujemy tłumaczenie nowej odsłony comiesięcznego raportu CryptoCompare Exchange Review, na temat rynku giełd kryptowalut w lutym 2022.

Kluczowe punkty

W lutym ceny kryptowalut wzrosły, a bitcoin i ethereum zamknęły miesiąc na poziomie 43 189 USD i 2 919 USD (wzrost odpowiednio o 12,2% i 8,58% w porównaniu ze styczniem). Wolumen transakcji spot na głównych giełdach spadł o 12,9% do 1,57 mld USD, przy dziennym maksimum wynoszącym 106 mld USD w dniu 24 lutego. Obroty na rynkach instrumentów pochodnych również spadły o 15,9% do 2,64 mld USD, przy dziennym maksimum wynoszącym 183 mld USD w dniu 24 lutego.

Wolumen obrotów na rynku instrumentów pochodnych kontynuuje trend spadkowy

W lutym wolumen obrotu na rynku instrumentów pochodnych spadł o 15,9% do 2,86 bln USD. Mimo że wolumen obrotu instrumentami pochodnymi stanowił 62,7% całego wolumenu obrotu w tym miesiącu, kontynuował on swój spadek siódmy miesiąc z rzędu od sierpnia 2021 roku. Binance pozostaje największą giełdą instrumentów pochodnych, reprezentując 47,6% całkowitego wolumenu obrotu instrumentami pochodnymi.

Wolumen obrotów na rynku spot również spadł o 12,9% do 1,57 bln USD, czyli znacznie poniżej rekordowego poziomu 4,70 bln USD osiągniętego w maju 2021 roku.

Kontrakty terminowe na BTC na giełdzie CME osiągają najwyższy dzienny wynik od dziewięciu miesięcy

Wolumen kontraktów futures na BTC na giełdzie CME spadł w lutym o 4,54% do poziomu 173 148, odnotowując dzienne maksimum na poziomie 26 602 (24 lutego). Był to najwyższy dzienny wolumen obrotu kontraktami CME na BTC od dziewięciu miesięcy, kiedy to 19 maja 2021 roku wyniósł on 32 356 kontraktów futures. Pozostaje on znacznie poniżej rekordowego poziomu odnotowanego 13 maja 2019 roku.

Wolumen kontraktów opcyjnych na BTC również odnotował spadek o 11,4% w lutym do poziomu 1667 kontraktów po tym, jak w zeszłym miesiącu odnotował najwyższy wolumen od ponad roku.

Średnia wielkość otwartych pozycji na kontraktach futures na giełdzie CME wciąż spada

Średnia wielkość otwartych pozycji na kontraktach futures na BTC i ETH oferowanych na giełdzie CME spadła odpowiednio o 7,1% i 15,5% do 2,17 mld USD i 512 mln USD. Średnia wielkość otwartych pozycji dla kontraktów futures na BTC była najniższa od czterech miesięcy. Natomiast średnia wielkość otwartych pozycji dla kontraktów futures na ETH w lutym była na poziomie nienotowanym od września 2021 roku.

Wskazuje to na spadek spekulacji i wzrost niechęci do podejmowania ryzyka na rynku ze względu na niepewne warunki w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Przyjmuje się, że wśród inwestorów i traderów panuje strach, ponieważ narasta niepewność wokół decyzji FED w sprawie stóp procentowych i konfliktu geopolitycznego między Rosją a NATO. W rezultacie rynki rozliczają więcej kontraktów futures, a mniejsza liczba instrumentów pochodnych jest przedmiotem obrotu.

Analiza Exchange Benchmark

Przygotowany przez CryptoCompare wskaźnik Exchange Benchmark stanowi pomoc dla inwestorów, regulatorów i entuzjastów kryptowalutowych poprzez punktową ocenę giełd pod względem transparentności jakości operacyjnej, statusu regulacyjnego, udostępniania danych, kadry zarządzającej oraz zdolności do monitorowania transakcji i wykrywania nielegalnej aktywności. CryptoCompare nie skupia się jednak na niedociągnięciach, a wyróżnia giełdy, które działają w sposób pozwalający na prowadzenie uczciwej wymiany i zapewniają bezpieczeństwo inwestycji. Z tego względu wprowadzono podział na giełdy “najwyższej kategorii” i giełdy „niższych kategorii”.

Wielkość obrotu na giełdach kryptowalut z najlepszej kategorii – ostatnie 23 miesiące

W lutym giełdy najwyższej kategorii zanotowały spadek obrotów na rynku transakcji spot o 11,1% do poziomu 1,45 bln USD, a obroty giełd niższych kategorii spadły o 30,1% do poziomu 122 mld USD. Giełdy najwyższej kategorii obejmują obecnie 92,3% rynku.

Porównanie wielkości obrotu na giełdach wyższej (zielony) i niższej (czerwony)kategorii – ostatnie 4 miesiące
Porównanie wielkości obrotu na giełdach wyższej (zielony) i niższej (czerwony) kategorii – ostatnie 5 miesięcy

Aktywność tradingowa na wszystkich rynkach spot w lutym spadła w porównaniu do wartości osiąganych w poprzednim miesiącu, spadły również ceny kryptowalut. Najwyższy dzienny wynik obrotów osiągnięto 24 lutego i wyniósł on 105,8 mld USD, co jest wynikiem lepszym o 16,1% od styczniowego rekordu dziennego.

Giełdy najwyższej kategorii zanotowały najlepszy wynik 24 lutego. Wyniósł on 97,73 mld USD, co jest wynikiem lepszym o 16,5% w porównaniu ze styczniem.

rekordowe dzienne obroty spot na giełdach kryptowalut z najwyższej kategorii – ostatnie 4 miesiące
rekordowe dzienne obroty spot na giełdach kryptowalut z najwyższej kategorii – ostatnie 5 miesięcy

Analiza makro i segmentacja rynku

iełdy najwyższej kategorii – udziały w obrocie na rynku kryptowalut
iełdy najwyższej kategorii – udziały w obrocie na rynku kryptowalut

W lutym wolumen obrotu 15 największych giełd z najwyższej kategorii spadł o 20,1% w porównaniu ze styczniem i osiągnął poziom 890 mld USD.

Obroty na największych giełdach kryptowalut – ostatnie 3 miesiące
Obroty na największych giełdach kryptowalut – ostatnie 3 miesiące

Największą giełdą z najwyższej kategorii pod względem obrotu w styczniu była Binance (ocena BB) z wynikiem 424 mld USD (spadek o 15,9%). Kolejne pozycje zajęły OKEx (ocena BB) z wynikiem 103 mld USD (spadek o 21,4%) i Coinbase (ocena AA) z wynikiem 92,8 mld (spadek o 22,9%).

Giełdy BeQuant (BB), FTX (BB) i Huobi Global (BB) zanotowały odpowiednio wyniki 57,1 mld USD (spadek o 28,2%), 51,9 mld USD (spadek o 22,8%) i 45,4 mld USD (spadek o 29,8%).

Dzienne obroty giełd najwyższej kategorii
Największe dzienne obroty giełd najwyższej kategorii

Binance (BB), OKEx (BB) i Coinbase (AA) zajęły czołowe pozycje pod względem wolumenu obrotów w lutym w porównaniu z innymi giełdami z najwyższej kategorii. Wśród 15 czołowych giełd z najwyższej kategorii trzy wspomniane odpowiadają za około 69,6% obrotów (w porównaniu z 67,7% w styczniu).

Wielkość wymiany BTC na waluty fiducjarne

Wymiana BTC na waluty FIAT i stablecoiny (ostatnie 3 miesiące)
Wymiana BTC na waluty FIAT i stablecoiny (ostatnie 3 miesiące)

Wymiana BTC na USDT w lutym spadła o 14,9% do poziomu 2,8 mln BTC. Spadek zanotowano również w parach BTC z USD i JPY, gdzie osiągnięto wartości odpowiednio 949 tys. BTC (spadek o 16,9%) i 225 tys. BTC (spadek o 6,0%). Wymiana na JPY ponownie była wyższa niż na EUR, powracając na pozycję po miesięcznym spadku w styczniu. Wartość wymiany BTC na EUR spadła do poziomu 209 tys. BTC (spadek o 15,7%).

USDC był największym stablecoinem po USDT, a jego obrót osiągnął w styczniu poziom 92,4 tys. BTC (wzrost o 1,9% w porównaniu ze styczniem).

Miesięczna wymiana pomiędzy BTC a walutami FIAT i stablecoinami
Miesięczna wymiana pomiędzy BTC a walutami FIAT i stablecoinami

W lutym para BTC/USDT wciąż stanowiła większość wymiany BTC na waluty fiducjarne lub stablecoiny. Jej udział w ogólnym wolumenie obrotu wyniósł 61,0%, w porównaniu z 60,9% w styczniu.

Instrumenty pochodne

Porównanie wolumenu obrotów na rynkach spot i derywatów
Porównanie wolumenu obrotów na rynkach spot i derywatów

Wolumen obrotu instrumentów pochodnych spadł w lutym o 15,9% osiągając poziom 2,6 bln USD. Jednocześnie rynek spot również spadł o 12,9% do poziomu 1,6 bln USD. Rynek instrumentów pochodnych stanowi obecnie 62,7% całego rynku kryptowalutowego (w porównaniu z 63,5% w styczniu).

Miesięczne wolumeny obrotu derywatów na giełdach kryptowalut najwyższej kategoriiMiesięczne wolumeny obrotu derywatów na giełdach kryptowalut najwyższej kategorii
Miesięczne wolumeny obrotu derywatów na giełdach kryptowalut najwyższej kategorii

Binance jest liderem na rynku instrumentów pochodnych z udziałem 49,3% (1,3 mld USD) w całkowitym wolumenie obrotu w lutym. Kolejne miejsca zajmują OKEx (21,2% udziału w rynku, 560 mld USD) oraz FTX (10,9% udziału w rynku, 289 mld USD).

Wolumen obrotu instrumentami pochodnymi na największych giełdach kryptowalut
Wolumen obrotu instrumentami pochodnymi na największych giełdach kryptowalut

Największą giełdą instrumentów pochodnych w lutym była Binance. Jej miesięczne obroty wyniosły 1,3 bln USD (spadek o 11,7% w porównaniu ze styczniem). Kolejne miejsca zajęły OKEx (560 mld USD, spadek o 9,9%), FTX (289 mld USD, spadek o 16,3%) i Bybit (269 mld USD, spadek o 38,8%).

Dzienne obroty instrumentami pochodnymi na największych giełdach kryptowalut
Dzienne obroty instrumentami pochodnymi na największych giełdach kryptowalut

Wielkość obrotu instrumentami pochodnymi w lutym swój najwyższy wynik osiągnęła 24 lutego (183,5 mld USD, spadek o 8,6% w porównaniu z 200,9 mld USD w styczniu).

Obrót instytucjonalny CME i pozycje otwarte

Dzienne Wolumeny obrotu kontraktami futures na platformie CME
Dzienne Wolumeny obrotu kontraktami futures na platformie CME

Wielkość obrotu kontraktami futures na BTC na giełdzie CME w lutym osiągnęła najwyższy poziom 24 lutego, kiedy to zawarto 26 602 kontrakty. W całym miesiącu zawarto blisko 173 000 kontraktów (spadek o 4,5% w porównaniu ze styczniem).

Miesięczne wolumeny obrotu kontraktami futures BTC na CME
Miesięczne wolumeny obrotu kontraktami futures BTC na CME
Dzienne Wolumeny obrotu kontraktami futures ETH na platformie CME
Dzienne Wolumeny obrotu kontraktami futures ETH na platformie CME

Wielkość obrotu kontraktami futures na ETH na giełdzie CME w lutym osiągnęła najwyższy poziom 22 lutego, kiedy to zawarto 12 035 kontraktów. W całym miesiącu zawarto 108 102 kontrakty (spadek o 6,9% w porównaniu ze styczniem). To niewiele mniej od rekordowego miesiąca, jaki zanotowano w maju 2021 (117 800 kontraktów)

Miesięczne wolumeny obrotu kontraktami futures ETH na CME
Miesięczne wolumeny obrotu kontraktami futures ETH na CME

Wolumen obrotu kontraktami opcyjnymi na BTC na giełdzie CME spadł w lutym o 11,4% do 1667 kontraktów. Wolumen kontraktów opcyjnych osiągnął dzienne maksimum 25 lutego (344 kontrakty), co stanowi spadek o 34,9% w stosunku do miesięcznego dziennego maksimum w styczniu.

Największe dzienne wolumeny obrotu kontraktami futures BTC na giełdzie CME
Największe dzienne wolumeny obrotu kontraktami futures BTC na giełdzie CME
Historyczny miesięczny wolumen kontraktów na opcje na CME
Historyczny miesięczny wolumen kontraktów na opcje na CME

W odniesieniu do całkowitego wolumen obrotu w USD, kontrakty futures na ETH na giełdzie CME osiągnęły w lutym wartość 15,5 mld USD (spadek o 7,5% w porównaniu ze styczniem). W tym samym czasie wolumen kontraktów futures na BTC spadł o 3,0% do 35,1 mld USD. Łącznie wolumeny kontraktów futures na ETH i BTC spadły o 4,4% do 60,6 mld USD.

Kontrakty terminowe bitcoin vs eter – CME
Kontrakty terminowe bitcoin vs eter – CME

Średnia wartość otwartych pozycji na kontraktach futures na BTC na giełdzie CME spadła w lutym o 7,1% do 2,2 mld USD. Wartość otwartych pozycji na ETH wyniosła średnio 512 mln USD (spadek o 15,5% w porównaniu ze styczniem).

nierozliczone kontrakty
Nierozliczone kontrakty terminowe bitcoin vs eter – CME

Podsumowując, w lutym giełdy kryptowalutowe odnotowały spadek wolumenu obrotów o 14,9% zarówno na rynkach instrumentów pochodnych, jak i spot. Rynek nadal wykazuje tendencję spadkową, a całkowita kapitalizacja rynkowa spadła z 3,2 bln USD w listopadzie 2021 do 1,8 bln USD pod koniec lutego. Względny wzrost aktywności na rynkach instrumentów pochodnych sugeruje zwiększony hedging i wzrost spekulacji uczestników rynku.

raport cryptocompare luty 2022reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.