Argentyna konsultuje z Salwadorem kwestie dotyczące adopcji bitcoina. Co szykuje rząd Javiera Milei? | Wiadomości | CrypS.

Argentyna konsultuje z Salwadorem kwestie dotyczące adopcji bitcoina. Co szykuje rząd Javiera Milei?

Argentyna

Rząd Argentyny współpracuje z Salwadorem, aby wyciągnąć wnioski z jego doświadczeń związanych z bitcoinem (BTC), adopcją kryptowalut oraz innymi działaniami związanymi z tą klasą aktywów.


  • Przedstawiciele Argentyny spotkali się z władzami Salwadoru, aby wspólnie omówić kwestie związane z przyjęciem oraz regulacją kryptowalut,
  • Urzędnicy przedstawili swoje koncepcje oraz podzielili się doświadczeniem w zakresie wykorzystania wirtualnych walut w gospodarkach światowych, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania BTC w Salwadorze.

Argentyna chce uczyć się od Salwadoru

Krajowa Komisja Papierów Wartościowych Argentyny poinformowała o spotkaniu z Krajową Komisją ds. Aktywów Cyfrowych Salwadoru. 23 maja br. przedstawiciele obu krajów wzięli udział w dyskusji dotyczącej przyjęcia oraz regulacji wirtualnych walut.

We wspomnianym spotkaniu udział wziął prezes wspomnianego wyżej argentyńskiego organu regulacyjnego – Roberto Silva, a także jego wiceprezes – Patricia Boedo. Po stronie salwadorskiego regulatora znalazł się Juan Carlos Reyes.

Na tym tle należy przypomnieć, iż Salwador zapisał się na łamach historii, jako pierwszy czyniąc bitcoina prawnym środkiem płatniczym na terenie swojego kraju. Stało się to we wrześniu 2021 r. Podczas spotkania urzędnicy wymienili swoje spostrzeżenia na temat przyjęcia wirtualnych walut w gospodarkach.

Chcemy zacieśnić więzi z Republiką Salwadoru, dlatego będziemy badać możliwość podpisania z nią umów o współpracy

– podkreślił Roberto Silva w oficjalnej informacji prasowej opublikowanej przez Krajową Komisję Papierów Wartościowych Argentyny.

Wspomniany urzędnik zauważył, że Salwador nie tylko wyszedł na prowadzenie jako światowy lider w adopcji BTC, ale także wyróżnił się szerzej w branży kryptowalut.

Co więcej, docenił on wartość wiedzy i doświadczenia, jakie posiada organ, który nadzoruje i reguluje rynek aktywów cyfrowych w państwie reprezentowanym przez Nayiba Bukele.

Argentyna coraz bardziej kieruje się w stronę regulacji lokalnego rynku kryptowalut. Kraj ten stał się otwarty na tę klasę aktywów po tym, gdy polityk przyjazny bitcoinowi – Javier Milei – został jego prezydentem pod koniec 2023 roku.

Niedługo później minister spraw zagranicznych Argentyny – Diana Mondino – ujawniła, że rząd przygotowuje dekret legalizujący używanie BTC w kraju, a także innych kryptowalut do dokonywania płatności pod pewnymi warunkami.

Tymczasem nie tak dawno (dokładnie 14 marca br.) argentyński rząd wprowadził nowe prawo, z którego członkowie branży wirtualnych walut wcale nie są zadowoleni.

Według niego podmioty świadczące usługi z zakresu obrotu kryptowalutami muszą zgłosić taką działalność w Rejestrze Dostawców Usług Wirtualnych Aktywów.

Masowa adopcja BTC w Salwadorze przekoloryzowana?

Co ciekawe, kraj, za którym chce podążać Argentyna, nie może pochwalić się masowym przyjęciem bitcoina jako środka płatności.

Z badań przeprowadzonych przez znaną kryptowalutową platformę pod koniec ubiegłego roku wynika, że niewielki procent Salwadorczyków rzeczywiście posiada BTC.

Dodatkowo Salwador zajmuje dopiero 55. pozycję w światowym indeksie adopcji wirtualnych walut. Warto mieć na uwadze, iż wiele krajów, które nie są przyjazne kryptowalutom, odnotowuje dynamiczne przyjęcie tej klasy aktywów przez swoich obywateli. Przykład stanowią tu Chiny.

Argentynareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.