Andrzej Duda wystawia kolekcję NFT. To część większej kampanii | Wiadomości | CrypS.

Andrzej Duda wystawia kolekcję NFT. To część większej kampanii

Michał Misiura
atak opozycji na aukcję nft prezydenta andrzeja dudy

1000 unikalnych zdjęć Andrzeja Dudy w formie tokenów NFT trafi na aukcję, a zebrane pieniądze zasilą konto Polskiej Fundacji Narodowej. Na wystawionych grafikach zobaczymy słynne, memiczne ujęcia głowy państwa. Akcja to część większego przedsięwzięcia. 

Premiera kolekcji NFT „MetaPresident” została wyznaczona na 1 czerwca. Na razie nie wiadomo nic na temat minimalnej ceny tokenów, ekosystemu ani platformy, na której dojdzie do mintingu, ale z ogłoszenia na stronie Kancelarii Prezydenta dowiadujemy się, że za techniczną organizację akcji odpowiada Polska Fundacja Narodowa. W zapowiedzi kolekcji czytamy:

Aukcja tysiąca zdjęć Prezydenta Andrzeja Dudy, zapisanych w formie cyfrowych tokenów NFT (unikalna technologia służąca potwierdzaniu praw własności intelektualnej), zostanie zorganizowana po stronie Polskiej Fundacji Narodowej. Formuła aukcji odpowiada zmieniającemu się paradygmatowi gospodarki internetowej i jej zadaniem jest zwrócenie uwagi międzynarodowego środowiska posiadaczy i kolekcjonerów cyfrowych aktywów (…)

I dalej:

Aukcja to element kampanii Warszawa 3.0, której ostatecznym celem jest budowa miejskiego metawersum, na wzór założeń projektu Seul 2039. Współpraca z partnerską stolicą Korei Południowej umożliwi stworzenie przestrzeni dla cyfrowej turystyki, rozrywki oraz edukacji. Warszawski metawers nie będzie dokładnym odzwierciedleniem obecnej stolicy. Z cyfrowej mapy miasta znikną urbanistyczne błędy i naleciałości radzieckiej okupacji, powrócą zaś zabytki utracone w wyniku zniszczenia polskiej stolicy pod koniec II Wojny Światowej.

Prawdopodobnie w cyfrowej Warszawie zabraknie więc Pałacu Kultury i Nauki. Pojawi się za to Pałac Saski oraz fragmenty zniszczonej starówki. Być może władze zdecydują się także na dodatkową linię metra.

Komentarze ze strony opozycji

Prezydenckie NFT nie przypadło do gustu posłom Lewicy, którzy zwracali uwagę, że w ten sposób głowa państwa legitymizuje wysoce spekulacyjny, niestabilny rynek. Adrian Zandberg wykorzystał okazję, żeby przypomnieć o szkodliwym oddziaływaniu bitcoina na środowisko. „(…) chciwość garstki osób prowadzi naszą planetę do zagłady. Bitcoin, kryptowaluty i NFT to tylko kolejne przejawy tego zjawiska. PAD popełnia błąd podpisując się pod tym.” –  czytamy na Twitterze polityka. Na temat kolekcji NFT Andrzeja Dudy w nie do końca pochlebnym tonie wypowiadali się także posłowie innych opozycyjnych ugrupowań.

Szanuję za dystans do siebie, o który nie podejrzewałem prezydenta, ale nie rozumiem dlaczego nie mógł po prostu wydrukować tych zdjęć, oprawić w ramkę i rozesłać – zastanawia się Sławomir Nitras z KO.

Jaka jest opinia polityków na temat miejskiego metawersum? Na ten moment nikt nie odniósł się do planów Warszawy 3.0. Być może dlatego, że żaden z polityków nie wie czym jest metawers, a może dlatego, że ta historia została całkowicie zmyślona.

atak opozycji na aukcję nft prezydenta andrzeja dudy
reklama
reklama