Analityk Bloomberga wskazuje ciemne strony ETF-ów na bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Analityk Bloomberga wskazuje ciemne strony ETF-ów na bitcoina

BTC Dark Side

Temat możliwości zatwierdzenia ETF-ów spot na bitcoina w Stanach Zjednoczonych wciąż budzi sensację. Choć znaczna część społeczności wiąże z tym duże nadzieje licząc na to, iż staną się one katalizatorem do dalszych wzrostów, istnieje również ciemna strona takich funduszy.


Zdaniem niektórych analityków wspomniane ETF-y mogą wywołać niepożądane konsekwencje dla giełd kryptowalutowych tj. Coinbase.

Ciemna strona ETF-ów spot na BTC

Według ekspertów amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) może wydać zielone światło dla bitcoinowych ETF-ów spot już w styczniu 2024 r. Część analityków ostrzega jednak przed niepożądanymi konsekwencjami dla scentralizowanych platform umożliwiających handel wirtualnymi walutami.

Pesymistyczny punkt widzenia przedstawił m.in. prezes ETF Store – Nate Geraci i analityk Bloomberga – Eric Balchunas. Zdaniem tego pierwszego eksperta takie fundusze giełdowe staną się preferowanym sposobem do inwestycji dla inwestorów instytucjonalnych. W efekcie giełdy będą musiały wprowadzić konkurencyjne oferty związane z prowizją, aby “utrzymać się na powierzchni”.

Analitycy zaznaczyli, iż szacunkowa średnia opłata za handel ETF-ami ma wynieść 0,01%. Na tym tle należy wspomnieć, że koszty na giełdach tj. Coinbase sięgają około 0,6% – w zależności od wirtualnej waluty, wielkości transakcji, a także par handlowych. Tak więc po zatwierdzeniu ETF-a spot na BTC będzie on stanowił konkurencję cenową w branży kryptowalutowej.

CEX-y będą musiały przejść modyfikację?

Dla większości scentralizowanych platform kryptowalutowych opłaty handlowe są istotną częścią zarobków. Dla przykładu, wspomniana największa amerykańska giełda kryptowalut zarobiła 2,4 mld dol. na opłatach transakcyjnych zarówno od inwestorów instytucjonalnych, jak i detalicznych w 2022 r. To z kolei stanowiło aż 77% jej przychodów netto osiągniętych we wspomnianym roku.

Coinbase podobno pracuje nad zmniejszeniem swojej zależności od opłat transakcyjnych. Szereg innych firm również będzie musiało postawić na dywersyfikację swoich przychodów, jeśli bitcoinowe ETF-y spot pojawią się na rynku z dużo niższymi prowizjami, zabierając im przy tym klientów.

BTC Dark Sidereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.