Allison Herren Lee nową szefową SEC | Wiadomości | CrypS.

Allison Herren Lee nową szefową SEC

Mariusz Przepiórka
sec ma nową tymczasową prezeskę

Prezydent Joe Biden desygnował Allison Herren Lee na stanowisko przewodniczącej amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jest to tymczasowa funkcja, do czasu zaprzysiężenia nowego przewodniczącego. Głównym kandydatem do objęcia tej posady jest Gary Gensler, jednak jego kandydatura musi zostać zatwierdzona przez Senat.

Lee była członkiem SEC od 2019 roku, kiedy to w ramach puli Partii Demokratycznej zastąpiła Karę Stein. Dotychczasowym szefem Komisji był Elad Roisman, mianowany przez prezydenta Donalda Trumpa tuż przed Bożym Narodzeniem, po rezygnacji Jaya Claytona.

Roisman i Lee byli nominowani do SEC przez prezydenta Trumpa. Zgodnie z przepisami żadna z amerykańskich partii nie może mieć więcej niż trzech członków w SEC. Lee przyznała, że możliwość kontynuacji pracy w Komisji jest dla niej ogromnym zaszczytem. Wyraziła też uznanie dla wszystkich dotychczasowych współpracowników i podkreśliła, że z nadzieją podchodzi do dalszej pracy na rzecz ochrony inwestorów i uczciwości rynku finansowego.

Allison Herren Lee będzie pełnić swoją funkcję do czasu zatwierdzenia przez Senat Gary’ego Genslera, głównego kandydata Joe Bidena, który kierował w przeszłości agencją regulacyjną CFTC.

Tymczasowa przewodnicząca z dużym doświadczeniem

Lee specjalizuje się w prawie dotyczącym papierów wartościowych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa spółek i przepisów finansowych na całym świecie. Po raz pierwszy do SEC dołączyła w 2005 roku i spędziła tam 13 lat na różnych stanowiskach (głównie jako radca prawny). Następnie siedem lat spędziła w sektorze prywatnym, gdzie zajmowała się postępowaniami antymonopolowymi, papierami wartościowymi i prawem gospodarczym. Nowa szefowa SEC powiedziała również, że w czasie poprzedniej pracy w Komisji koncentrowała się na klimacie i zrównoważonym rozwoju. Te zagadnienia nadal mają być dla niej priorytetowe.

Innym kandydatem typowanym do objęcia funkcji po Claytonie był także Preet Bharara, były prokurator okręgu Manhattan, którego Trump zwolnił w 2017 roku.

sec ma nową tymczasową prezeskę
reklama
reklama