Szefem SECu prawdopodobnie zostanie Gary Gensler | Wiadomości | CrypS.

Szefem SECu prawdopodobnie zostanie Gary Gensler

Zerelik Maciej
sec i occ publikują wytyczne w sprawie stablecoin ów

Wg raportu agencji informacyjnej Reuters, nowym szefem SEC mianowanym przez nadchodzącą administrację Bidena będzie były przewodniczący CFTC – Gary Gensler.

Gensler ma pojęcie na temat kryptowalut i blockchaina, a nawet komentował ten temat w przeszłości. W 2019 roku napisał opinię dla portalu CoinDesk, w której stwierdził, że technologia blockchain może napędzać zmiany w obszarach finansowych i zarządzania wielostronnymi bazami danych.

W kwietniu 2018 roku Gensler stwierdził, że ETH i XRP mogą być prawdopodobnie zaklasyfikowane jako papiery wartościowe. Chociaż obecnie w Stanach Zjednoczonych ETH nie jest uznawany za papier wartościowy, sytuacja w przypadku XRP jest nieco bardziej złożona.

SEC jest prawdopodobnie najbardziej wpływową amerykańską agencją regulacyjną dla branży kryptowalut w ostatnich latach. Boom ICO, który osiągnął swój szczyt w 2017 r., był jednym z głównych motorów hossy w latach 2017-2018, ponieważ stwarzał niezliczone możliwości dla spekulantów. Jednak wiele z przeprowadzonych w tym okresie sprzedaży tokenów, bardzo przypominało sprzedaż papierów wartościowych.

Od tego czasu SEC podjęła szereg działań egzekucyjnych przeciwko firmom, które prowadziły ICO. W niektórych przypadkach nakazano zwrot pieniędzy inwestorom lub rejestrację tokenów jako papierów wartościowych. W grudniu 2020 r. SEC wystąpiła z najprawdopodobniej najbardziej nagłośnioną jak dotąd akcją przeciwko kryptowalutowej spółce. Komisja oskarżyła Ripple o przeprowadzenie niezarejestrowanej sprzedaży papierów wartościowych wartych 1,3 mld USD.

SEC odrzuciła również każdą otrzymaną do tej pory propozycję notowania bitcoinowego ETF na giełdzie w Stanach Zjednoczonych, powołując się na takie kwestie, jak ryzyko manipulacji. Nie jest jasne, w jaki sposób Gensler, przejmując kierownictwo nad SEC, wpłynąłby na stanowisko agencji w sprawie potencjalnych ETFów.

Brian Brooks odchodzi ze stanowiska

Gdy Biden obejmie stanowisko, prawdopodobnie dojdzie do poważnych potyczek na najwyższych stanowiskach regulacyjnych. Wybrany przez Trumpa Brian Brooks, obecny szef Biura Walutowego (Office of the Comptroller of the Currency – OCC), w ciągu najbliższych kilku dni ma ustąpić ze swojego stanowiska.

Doniesienia o tym, że Brooks przygotowuje się do odejścia ze stanowiska są smutne, ponieważ był on jedną z najbardziej krypto-przyjaznych osób w amerykańskim rządzie. Pod jego kierownictwem regulattor wykonał kilka ruchów, które zostały pozytywnie odebrane przez całą branżę. OCC na przykład opublikowało listy interpretacyjne wyjaśniające, że amerykańskie banki mogą przechowywać środki w imieniu emitentów stablecoinów, a także mogą korzystać z blockchaina i stablecoinów do dokonywania płatności.

sec i occ publikują wytyczne w sprawie stablecoin ów
reklama
reklama