AI używane do kontroli kryptowalut? Co dalej z ETF-em na BTC? Przesłuchanie szefa SEC | Wiadomości | CrypS.

AI używane do kontroli kryptowalut? Co dalej z ETF-em na BTC? Przesłuchanie szefa SEC

Jacek Walewski
Szef SEC SEC

Wczoraj odbyło się przesłuchanie szefa SEC – Gary’ego Genslera – w Senacie USA. Urzędnik był pytany m.in. o używanie AI do kontroli kryptowalut i ETF rynku spot bitcoina.


Gary Gensler mówi o ETF-ach bitcoina

Zacznijmy od tego, co Gensler powiedział o potencjalnych ETF-ach rynku spot bitcoina. Potwierdził, że obecnie SEC analizuje wiele zgłoszeń dotyczących powstania funduszy ETF bitcoina. Nie wiemy jednak nadal, które z nich zostaną zatwierdzone (jeżeli w ogóle jakieś). Na tym polu szef SEC właściwie nie powiedział niczego nowego lub czegoś, czego nie wiemy już z doniesień medialnych.

Jeżeli ktoś wnikliwie słuchał tego, co mówił, mógł jedynie dojść do optymistycznego wniosku, że po klęsce sądowej SEC w sprawie dot. Grayscale w postawie Genslera jest jakby trochę mniej arogancji. Niektórzy zauważyli, że urzędnik podkreślał głównie potrzebę zapewnienia inwestorom i firmom przejrzystości regulacyjnej. SEC miałaby też zaktualizować zasady zatwierdzania wniosków dot. ETF-ów bitcoina. Głównym celem SEC pozostaje jednak ochrona inwestorów, co czasami bywa przez pracowników publicznych nadinterpretowane, przez co szkodzą oni całej branży.

AI a kryptowaluty

Senator Catherine Cortez Masto weszła też na temat wykorzystania AI na rynku kryptowalut. W tym momencie zrobiło się ciekawiej, bowiem Gensler zeznał, że zarządzana przez niego agencja wykorzystuje sztuczną inteligencję do monitorowania sektora finansowego. Wszystko w celu wykrywania oszustw i manipulacji. Było to potwierdzeniem słów z przemówienia przewodniczącego SEC z dn. 17 lipca, które ten wygłosił przed National Press Club.

W niektórych działaniach związanych z nadzorem rynku i egzekwowaniem prawa [wykorzystujemy AI]. Szukamy wzorców na rynku. To jeden z powodów, dla których poprosiliśmy Kongres o większe fundusze na rok 2024 – aby pomóc nam w budowaniu naszego budżetu technologicznego

– powiedział Gensler.

Choć nie powinno nas dziwić, że SEC wykorzystuje technologie sztucznej inteligencji w ramach swojej normalnej działalności, nieco zaskakujące jest to, że nie opublikowała formalnego, publicznego komunikatu szczegółowo opisującego wykorzystanie AI.

Z opisu podanego przez Genslera nie wynika też, z jakiej formy sztucznej inteligencji korzysta agencja.

Szef SECreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.